Kaj nam z zvoki sporoča telo

M. Ć., 02. maj 2023
Življenjski slog
Pokanje v sklepih je pogost pojav, ki se lahko zgodi zaradi različnih razlogov.
Foto: Profimedia

Ali se za piskanjem nosu, spahovanjem ali šumenjem v ušesih skriva kaj več kot le moteč zvok? Odkrijte vzroke in se naučite razumeti jezik svojega telesa.

Riganje

Lahko je glasno, tiho, pričakovano ali nepričakovano, nadzorovano ali povsem spontano. Riganje je posledica uhajanja zraka iz želodca. Vse je odvisno od količine zraka v želodcu. Da bi se temu neprijetnemu zvoku izognili, je seveda treba preprečiti, da bi zrak prišel v želodec, kar pa je nadvse preprosto. Izogibajte se govorjenju s polnimi usti, prehitremu hranjenju in pijačam z mehurčki. Tako boste pogoltnili veliko manj zraka in posledično manj rigali. Kadar je ta sicer neprijeten, a načelno ne nadležen refleks telesa pospremljen s pekočo bolečino v prsih ali pekočim grlom, pa je lahko posledica gastroezofagenalne refluksne bolezni – bolezni, pri kateri se zaradi oviranega delovanja želodca vsebina tega vrača nazaj v požiralnik. V tem primeru obiščite zdravnika.

Pokanje sklepov

Pokanje v sklepih je pogost pojav, ki se lahko zgodi zaradi različnih razlogov, kot so nastajanje mehurčkov v sklepih ali preskakovanje tetiv in ligamentov. Večinoma ne spremlja bolečina in ni znak za artritis. Najpogostejši sklepi, v katerih nastane zvok, so vrat, mali sklepi rok in gleženj. Pokanje v sklepih se lahko pojavi zaradi navade, vendar se lahko z razteznimi vajami pred fizično aktivnostjo zmanjša verjetnost in intenzivnost nastajanja pokov ter zmanjša tveganje za poškodbe.

Piskanje v ušesih

Temu pojavu pravimo tinitus in je navadno posledica okužb, staranja, utrujenosti ali izpostavljenosti glasnim zvokom. Zaradi katerega od teh vzrokov pride do poškodbe celic v notranjem ušesu, ki pretvarjajo zvočne valove v električne signale. Zaradi tega polž v ušesu možganom pošlje signale o zvoku, čeprav tega dejansko ni bilo. Navadno ti fantomski zvoki hitro izzvenijo, najpozneje v enem dnevu. Če pa trajajo več kot dva dni, obiščite zdravnika, ki bo ugotovil, kaj je vzrok za nenehno zvenenje v ušesih.

Kolcanje

Kratkotrajno kolcanje običajno povzročijo napenjanje želodca, uživanje alkohola in/ali zaužitje dražilnih snovi. Dolgotrajno kolcanje lahko povzročijo številne bolezni, ki dražijo frenični živec, vključno z GERB, tumorji požiralnika, tumorji v prsnem košu in trebušni slinavki ter presnovne motnje. Zdravljenje je odvisno od osnovnega vzroka, vključno z antibiotiki, podpornimi ukrepi, zdravljenjem sladkorne bolezni ali dializo. Kolcanje lahko preprečimo ali prenehamo na različne načine, kot so večkratno zadrževanje diha, zaužitje suhega kruha, kristalnega sladkorja ali zdrobljenega ledu ter vlečenje za jezik s simulacijo požiranja. Vendar pa ti nasveti ne pomagajo vedno in če dolgotrajno kolcanje vztraja, je pomembno poiskati vzrok in se posvetovati z zdravnikom.

Vaginalni vetrovi

Vaginalni vetrovi so pojav, pri katerem zrak nenamerno prehaja skozi nožnico in povzroča neobičajen zvok. Najpogosteje se pojavijo med spolnim odnosom, telesno aktivnostjo in vaginalnim pregledom. Vzrok za njih je penetracija zraka med spolnim odnosom, ki se ob koncu odnosa sprosti, ter spremembe v napetosti mišic medeničnega dna in trebušnem tlaku pri telesni vadbi. Težava se pogosteje pojavi pri ženskah z oslabljenim medeničnim dnom.

Piskanje nosu

Zvok piskanja nosu med dihanjem običajno kaže na oviro v nosnih dihalnih poteh. To oviro pogosto povzroča odvečna sluz, ki se nabere na stenah dihalnih poti zaradi prehlada ali alergijske reakcije. Če želite odpraviti ta zvok, morate očistiti nos z ustreznimi sredstvi, ki ustrezajo vašemu vzroku. Če pa ne trpite zaradi prehlada ali alergij, lahko piskanje nosu kaže na poškodbo, na primer natrganino hrustanca med nosnicama. V tem primeru je priporočljivo obiskati zdravnika, ki bo predpisal ustrezno zdravljenje.

Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,724
19.11.2024 ob 15:38
399
19.11.2024 ob 15:13
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close