Cista – razlaga izvida
Spoštovani ,
prosim vas če mi obrazložite izvid MR .
Ali je operacija nujna oz ali lahko cista sama od sebe izgine ? Ob ovulaciji sem dobila hude bolecine da sem končala na urgenci , imela 4 dni blage krvavitve ,sedaj mi pa zamuja menstruacija 10 dni je razlog zato cista ?
vidna nehomogeno T2 hiperintenzivna dobro omejena sprememba brez znakov obarvanja verjetno gosto tekočinska, v njej v kavdalnem delu trakaste T1 manjše hiperintenzivne spremembe brez dodatnega obarvanja verjetno predstavljajo področje hemoragije nekaj točkastih tudi v zgornjem delu, anteriorno v tumorski formaciji slabo razmejeno področje ki je T2 hiperintenzivno brez obarvanja okoli 4,4 x 2,2 cm v tem delu verjetna nekroza, robno anteriorno in superiorno v formaciji pa je vidna trakasta solidna sprememba ki se intenzivno patološko obarva z kontrastom slabo razmejena, prečno ocenjujem okoli 4 x 1,5 cm kraniokavdalno 4,3 cm, v tem področju ni jasno razmejena oz. inkapsulirana, v kontaktu je z ozko črevesno vijugo, v okolici manjše področje ascitesa žepi debeline okoli 1 cm.
Maternica je odrinjena v desno in kavdalno, v njej patoloških formacij ne vidim, desni jajčnik je videti primeren. V medenici ne najdem suspektnih patološko povečanih bezgavk, signal iz skeleta je videti primeren.
Zaključek: Tumorska formacija je MR videti locirana v področju levega jajčnika, je cistično hemoragično solidnega videza in anterosuperiorno slabše razmejena ter obarvana – znaki ekspanzivnosti, za obravnavo pri ginekologu.
Najlepsa hvala za odgovor
Spoštovani,
domnevam, da je omenjeni “tumor” le krvavitev v jajčnik ob ovulaciji, ki je pač narasla nekoliko bolj kot se to zgodi običajno ob ovulaciji. Lahko, da je nastala tako imenovana “luteinska cista”, ki je hormonsko aktiven “tumor”, kateri pa sicer ni nevaren. Problem je le, da lahko obstane dalj kot običajno rumeno telesce in dokler izloča progesteron, pač M ne more natopiti. Hematom se bo sčasoma razgradil in izginil, prav tako pa bo počila in izginila tudi luteinska cista in takrat bo nastopila M.
Spoštovani ,
ginekologinja me je poslala da se naročim za operacijo bi torej bila tudi možnost da sama zgine in odložim operacijo ? Kako nevarno pa je da tako velika cista poči ?
Najlepša hvala za odgovor in ves trud ki ga vlagate da bi odgovarjali na naša vprašanja in nas pomirite z razlago ki je nam laikom razumljiva .
S spoštovanjem ,
Danijela
ne vem zakaj operacija na prvo žogo. Iz izvida MR ni razviden noben od pogojev za takojšnjo operacijo. Zadeva ni ne posebej velika niti nima takšne sestave, da bi lahko trdili, da gre za nevarno spremembo, ima pa precej lastnosti funkcionalne ciste, katerih se ne operira. Skratka, takšno spremembo se praviloma opazuje in se za operacijo odločimo le, če v času opazovanja kaže na trend rasti ali vztrajanja pri prvotni velikosti in vsebini.
Spoštovani,
na podlagi kakšnega pregleda pa je postavljena trditev, da je v “enem delu ciste nekroza”? Ste bili operirani?
Prilagam še enkrat izvid MR ali po izvidu se lahko izključi da je cista dermoidna ali se to vidi šele pri operaciji ? vidna nehomogeno T2 hiperintenzivna dobro omejena sprememba brez znakov obarvanja verjetno gosto tekočinska, v njej v kavdalnem delu trakaste T1 manjše hiperintenzivne spremembe brez dodatnega obarvanja verjetno predstavljajo področje hemoragije nekaj točkastih tudi v zgornjem delu, anteriorno v tumorski formaciji slabo razmejeno področje ki je T2 hiperintenzivno brez obarvanja okoli 4,4 x 2,2 cm v tem delu verjetna nekroza, robno anteriorno in superiorno v formaciji pa je vidna trakasta solidna sprememba ki se intenzivno patološko obarva z kontrastom slabo razmejena, prečno ocenjujem okoli 4 x 1,5 cm kraniokavdalno 4,3 cm, v tem področju ni jasno razmejena oz. inkapsulirana, v kontaktu je z ozko črevesno vijugo, v okolici manjše področje ascitesa žepi debeline okoli 1 cm.
Maternica je odrinjena v desno in kavdalno, v njej patoloških formacij ne vidim, desni jajčnik je videti primeren. V medenici ne najdem suspektnih patološko povečanih bezgavk, signal iz skeleta je videti primeren.
Zaključek: Tumorska formacija je MR videti locirana v področju levega jajčnika, je cistično hemoragično solidnega videza in anterosuperiorno slabše razmejena ter obarvana – znaki ekspanzivnosti, za obravnavo pri ginekologu.
Hm?… če prevedem zelo strukturiran odčitek MR v “primiteven jezik ginekologa”, se mi zdi, da kolega radiolog opisuje običajen korpus luteum (rumeno telesce), ki sicer v ženskem telesu med 13. in 50. letom nastane cca. 12 do 13x letno po vsaki ovulaciji. ne izključujem seveda še kaj drugega, ampak, če se počaka 2 tedna in pogleda ponovno, bo zadeva jasna.
Odvisno. Cista RT lahko kdaj tudi vztraja 2 ali 3 cikluse. Bistvo pri tem je, da se vsebina ciste RT spreminja iz bolj kompleksne v vse bolj in bolj transonično, torej enostavno, med tem ko ciste, ki vsebujejo mucin ali dermoidne ciste, katere so p4roblematične in kličejo po operaciji, vsebine ne spreminjajo in so tudi več mesecev enake, kvečjemu še zrastejo, kar cista RT ne.
Spoštovani ,
danes sem imela pregled pri specialistu na UZ . MR izvid je hemoragicna cista gosto tekočinska , antersuperiorno slabse razmejana ter obarvana ginekolog pa z UZ pravi da ne vidi da bi bila hemoragicna ampak da je cista v celoti trda . Zdravnica trdi da nemore biti taka cista cista rumenega telesca . Se mi je pa cista zmanjsala za 2 cm . Vendar moram vseeno na operacijo saj so mi rekli da je cista lahko tudi maligna . Zanima me kako da MR kaze eno UZ pa drugo . Čeprav so me na MR poslali ker sprva so bili prepricani da je miom . Saj vem da moram zaupati specialistu ki me je pregledal vendar trikrat so me ze pregledali razlicni pa nikoli niso prepricljivi malo nenavadna se jim zdi cista .
Hvala za odgovor .
Mislim, da sem povedal vse, kar se o vaši cisti da povedati. Od daleč niti teoretično ne morem biti arbiter med različnimi mnenji različnih specialistov. Načeloma pa MR, kar zadeva opisa strukture vsebine tumorja bolj zaupam kot interpretaciji UZ slike, kajti UZ slika temelji na transoničnosti, MR slika pa na deležu vode v tkivih, zato daje MR večji kontrast med različnimi tkivi kot UZ.
Spoštovani , po vseh vasih zgoraj odgovorih se vam najprej zahvaljujem za čas ki ste ga namenili za odgovarjanje.
Po vseh pregledih 4 specialisti , ki so odlocno trdili da se ta cista ne more zmanjsat in kar zginit ste vi ze pri prvem mojem vprasanju ocitno imeli prav pa ceprav niste niti videli uz mojo cisto .
Danes sem imela predoperativno ambulantno pripravo kjer me sprva sploh ni sprejela specialistka ki naj bi me operirala tem več specializantka ki mi je kar takoj rekla ja jajcnik vam bojo odstranili tako se je odlocila kirurginja .
Skratka po pregledu uz se je cista zmanjsala iz 9,4 cm * 8 cm na 3 cm *4 cm . Sicer se se vedno vidi en del solidna sprememba – trši del tako so mi rekli .
Kirurginja je sicer trdila da to mora vseeno vn ampak jaz sem operacijo odklonila in zelim pocakati se vsaj 2 meseca .
Ali mislite da ta trši del – solidni bi lahko bil samo strdek ki se bo s casom absorbiral?
Če se je cista zmanjšala tako zelo kot vaša in je ostal viden le solidni del, potem bi zadevo za enkrat samo UZ spremljal naprej, recimo 1x mesečno in v kolikor bo trend še naprej zmanjševanje in vse manjša opaznost, potem je očitno res šlo za funkcijsko cisto (CCL).
Spoštovani ,
no meni nič več ni jasno kaj se z mojo cisto dogaja . Torej cista ki se je z 9,4 cm * 8 cm zmanjsala na 3 cm * 4 cm pregledala me je v obeh primerih isti kirurg in se specializant zraven no danes pa spet da je cista spet enako velika 9 cm * cca 5-6 cm . Rekli so mi da se cista tudi prejsni pregled ni zmanjsala temvec so jo očitno samo z drugega kota videli oz se je cista premaknila drugače . Je to možno da se enkrat vidi tako drugic spet drugace in da se cista kar tako malo obraca ?
In ali je res ne mogoce odstranit cisto velikosti 9 cm * 5 cm kakor jo sedaj vidijo brez da odstranijo jajčnik ? Namreč rekli so mi da bodo odstranili kar celotni jajčnik zaradi velikosti .
Hvala v naprej za odgovor
Spoštovani,
pri cisti, ki je domnevno tako podolgovata ti spontano pride na misel, da morda sploh ni cista jajčnika temveč s tekočino napolnjen in napihnjen jajcevod (hydrosalpinx)? Na daljavo seveda lahko odgovorajam le teoretično glede na to, kakšne vhodne podatke dobim od vas, Če gre za cisto jajčnika in ta sicer ne izkazuje znakov malignosti, se jo seveda da tudi izluščit iz jajčnika, pri tem pa neredko res poči in to bi ob malignem potencialu (prikritem) seveda poslabšalo prognozo bolezni. Če gre za jajcevod, pa ni problema. Tak jajcevod se relativno lahko odstrani in ob tem pusti jajčnik nedotaknjen.
Spoštovani,
če lahko počaka do torka, 3.10., se lahko naročite k meni v MCCZ. Kontaktna številka za naročanje je 051 321224.