Tako opozarja specialistka družinske medicine prim. Simona Repar Bornšek, dr. med., iz ZD Ljubljana. Naštela je nekaj nasvetov, s katerimi lahko moški pripomorejo k bolj zdravi prostati:
- Cepljenje proti HPV, zaščiteni spolni odnosi.
- Uživanje snovi s protivnetnim učinkom, kot so izoflavoni v soji, plodovi žagaste palme, likopen v paradižniku …
- Uživanje antioksidantov. Antioksidativno delovanje je najbolj dokazano pri zelenem čaju, ki je zelo potenten antioksidant, ki dokazano zmanjšuje incidenco raka prostate. Kava sicer povzroča pogosto uriniranje in to je simptom, ki je za paciente lahko zelo moteč. Vendar je tudi kava antioksidant in zato koristna.
- Zdrav življenjski slog: nekajenje, zmernost pri uživanju alkohola in zadostna telesna aktivnost.
Vitamin D
Po besedah prim. Repar Bornškove, je med vsemi vitamini najbolj proučevan vitamin D. “Živimo v geografskem območju, kjer je v populaciji premalo vitamina D. Dodajanje tega vitamina je, še posebej pri starejši populaciji, zelo koristno. Kljub temu je potrebna previdnost, saj niso škodljive le prenizke koncentracije tega vitamina, temveč tudi previsoke,” je opozorila.
Prekomerna telesna masa
Prim. Simona Repar Bornšek je poudarila, da je prekomerna telesna masa dejavnik, ki močno vpliva na večjo incidenco raka prostate. Poleg tega so pri osebah s prekomerno telesno maso vrednosti PSA lahko lažno nižje. Posebna previdnost oziroma pogostejše spremljanje pa je potrebno tudi pri tistih moških, ki se zdravijo zaradi hipertiroze.
Zdrav življenjski slog
“Kajenje in uživanje alkohola negativno vplivata na razvoj vseh rakov, ne le raka prostate. Fizična aktivnost je zelo koristna, vendar pa je ena od raziskav pokazala, da imajo mladi in suhi moški, ki so prekomerno telesno aktivni, tudi nekoliko povečano tveganje za raka prostate. Kot se je izkazalo, razlog ni v telesni aktivnosti, temveč prehranskih dopolnilih, ki jih običajno uživajo – beljakovinski in proteinski pripravki – ter ker pojedo več mlečnih izdelkov, ki prav tako negativno prispevako k nastanku raka prostate,” je sklenila prim. Simona Repar Bornšek.
Preventivno proti raku prostate naj bi delovale tudi pogoste ejakulacije, ker sproti odstranjujejo rakotvorne snovi. Za zdravo prostato naj bi imel moški v 30-ih letih približno 21 ejakulacij mesečno.
Prim. Simona Repar Bornšek, dr. med., spec. družinske medicine, ZD Ljubljana
Preberite tudi, s kakšnimi simptomi se rak prostate lahko kaže.