Po te zdravstvene storitve hodimo Slovenci čez mejo in za njih ne plačamo nič!

N.M., 09. april 2023
Zdravje
zdravstveni turizem
Foto: Profimedia.

Ste vedeli, da se lahko po zdravstveno storitev odpravite čez mejo in vam stroške krije zdravstveno zavarovanje? Pogledali smo, za katere storitve gre, presenečeni pa boste, kateri je v tujini najbolj pogosto nabavljen medicinski pripomoček.

Dolge čakalne dobe so rak rana slovenskega zdravstva, zato ne preseneča, da se vedno več Slovencev po storitev odpravi čez mejo. Poleg samoplačniške možnosti, se lahko v treh primerih odpravite na zdravljenje ali diagnostiko v tujo državo, pojasnjujejo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS):

Vsi postopki in pogoji so natančno opisani na spletni strani Nacionalne kontaktne točke (NKT) za čezmejne zdravstveno varstvo in dostopni na tej spletni strani.

In višina povračila? Odvisno od vzroka in storitve, v nekaterih primerih dobite povrnjene celo potne stroške. Višino povprečne cene zdravstvenih storitev v Sloveniji lahko preverite v informativnem izračunu, na spletni strani NKT.

Od napotitve do storitve

Poglejmo konreten primer. Specialist nevrolog vas za potrditev diagnoze iz vrste bolezni oziroma okvare živčnih celic pošlje na elektromiografija (EMG), ki je nevrofiziološki diagnostični postopek za ocenjevanje delovanja perifernega živčnega sistema in mišic. Stopnja na napotnici: redno.

Odklikate na spletno stran čakalnedobe.si in ugotovite, da je prvi termin v drugi polovici junija v Ljubljani, prav tako junija v Novi Gorici, julija v Kranju, konec septembra pa v Novem mestu. Lahko se odločite in se odpravite v kak zasebni medicinski center kot samoplačnik, lahko pa spadate med izjeme, katerim ZZZS povrne stroške diagnostike v tujini, če prvi termin presega najdaljšo dopustno dobo pri vseh domačih izvajalcih.

V tem primeru vložite vlogo na ZZZS, kjer ta v postopku odobritve zdravljenja v tujini ugotavlja, ali je najdaljša dopustna čakalna doba za določeno storitev presežena in ali v Sloveniji ni drugega izvajalca, kjer ta ne bi bila presežena. Če ZZZS ugotovi, da je najdaljša dopustna čakalna doba presežena pri vseh izvajalcih v Sloveniji, vam odobri zdravljenje v državi EU, EGP ali Švici. 

Če vam ZZZS odobri zdravljenje v tujini, vam z odločbo odloči tudi o pravici do povračila potnih stroškov, stroškov prehrane, nastanitve in spremstva.

V letu 2021 je ZZZS odobril 37 vlog za zdravljenje v tujini zaradi presežene dopustne čakalne dobe ali razumnega časa v Sloveniji. Največ prejetih vlog se je nanašalo na odobritev oziroma povračilo stroškov preiskav PET-CT, opravljenih na Hrvaškem in v Avstriji.

Stomatologija, nevrologija, kardiologija in … očala

In po kaj se Slovenci sicer odpravljamo k zdravnikom čez mejo?

Zavarovane osebe v tujini najpogosteje opravijo storitve s področja zobozdravstva (predvsem endodontija in ortodontija) in nevrologije – preiskava elektromiografija (EMG – testiranje živčne prevodnosti) ter storitve s področja kardiovaskularne kirurgije (operacija na ožilju – krčne žile), razkrivajo podatki ZZZS.*

Med nabavljenimi medicinskimi pripomočki prevladuje pripomoček za vid, očala.   

Po največ storitev se, razumljivo, Slovenci odpravljajo v sosednje države. To so Hrvaška, Italija in Avstrija.

* Poleg obveznosti ZZZS zaradi napotitev na zdravljenje v tujino zaradi izčrpanih možnosti zdravljenja v Sloveniji in zaradi preseganja najdaljše dopustne čakalne dobe v Sloveniji, so v te podatke vključene tudi zdravstvene storitve, ki so bile opravljene na podlagi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja.

Izčrpane možnosti zdravljenja

Poglejmo še prvo našteto izjemo: izčrpane možnosti zdravljenja. V tem primeru se postopek napotitve izvede takoj po prejemu predloga za napotitev v tujino s strani pristojne klinike ali inštituta.

Največkrat so bili Slovenci v tem primeru na pregled, preiskavo ali zdravljenje v tujino napoteni v Nemčijo, Avstrijo in Italijo. Najpogosteje je šlo za ortopedske operacije, zdravljenje epilepsije, različna kirurška zdravljenja ter storitve s področja otroške srčne kirurgije.

V letu 2021 je bilo odobrenih 73,9 % vseh obravnavanih vlog za napotitev na zdravljenje, pregled in preiskavo v tujino zaradi izčrpanih možnosti zdravljenja v Sloveniji.

Avtor
Piše

N.M.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,206
22.11.2024 ob 23:21
3,292
17.09.2024 ob 07:01
24,565
22.11.2024 ob 07:16
13,327
03.11.2024 ob 21:29
143,909
11.11.2024 ob 09:52
Preberi več

Več novic

New Report

Close