Kdaj in kako zdraviti različna vnetja nožnice, smo vprašali specialistko ginekologije in porodništva Tinkaro Srnovršnik, dr. med.
Odgovarja, da je pri bakterijskih okužbah potreben pregled pri zdravniku, saj se jih najučinkoviteje zdravi z antibiotiki oziroma protivnetnimi nožničnimi tabletami na recept, pri glivičnih okužbah pa pogosto zadostuje že samozdravljenje. Kako pa ju razlikovati?
Glivično vnetje
“Glivično vnetje se običajno kaže z obilnim, belim, »sirastim« izcedkom iz nožnice, ki nima posebnega vonja, ali pa ima vonj po kislem. Prisotni so lahko srbečica, pordelost in otečeno zunanje spolovilo, z ali brez razjed, pekoč občutek v nožnici ali pri spolnih odnosih, ter pekoče odvajanje urina,” našteje simptome Srnovršnikova. Dodaja, da se tovrstna vnetja zdravi s kremami ali svečkami s protiglivičnimi učinkovinami, ki so dostopna v lekarnah brez recepta. “Smiselna pa je tudi uporaba probiotikov ali nožničnih svečk, ki pripomorejo k povrnitvi kislosti nožnice (svečke z mlečno ali borovo kislino). Ravno zmanjšana kislost nožnice namreč omogoča, da se naravno prisotne glivice v nožnici lažje prekomerno razmnožijo,” razloži.
Po besedah ginekologinje so glivične okužbe precej pogosta težava mladih deklet. Ker se glivice hitreje razraščajo v toplem in vlažnem okolju, se odsvetuje nošenje sintetičnega spodnjega perila, ki je manj zračno. “Iz enakega razloga se svetuje mokre kopalke čim hitreje zamenjati za suhe,” svetuje.
Ob ponavljajočih se glivičnih vnetjih nožnice je smiselno razmisliti o sočasnem zdravljenju partnerja, da se ne vzpostavi cikel ponavljajočih težav. Pri moških le v redkih primerih glivično vnetje povzroči vidne težave, kot so belkaste ali rdečkaste spremembe na penisu, prisotno je lahko tudi pekoče odvajanje urina.
Tinkara Srnovršnik, dr. med., spec. ginekologije in porodništva, ZD Ljubljana
Bakterijsko vnetje
“Bakterijsko vnetje nožnice pa se lahko kaže z kremastim izcedkom belkaste do sive barve, ki ima vonj »po ribah«. Prisoten je lahko pekoč, boleč občutek v nožnici in pri spolnih odnosih ali pekoče odvajanje urina,” pojasni Tinkara Srnovršnik. Pravi, da je tako vnetje zelo pogosto pri spolno aktivnih ženskah.
Bakterijsko vnetje nožnice se zdravi z antibiotiki ali nožničnimi tabletami, ki imajo protivnetno delovanje. Kot pri glivičnem, je tudi pri bakterijskem vnetju smiselna uporaba probiotikov ali nožničnih svečk, ki pomagajo povrniti kislost nožnice.
Naravna obramba pred razrastom škodljivih organizmov
Tinkara Srnovršnik pove, da je zmanjšana kislost nožnice, ki je naravna obramba pred razrastom škodljivih mikroorganizmov, pogost razlog za vnetja. Do zmanjšane kislosti lahko pride iz različnih razlogov:
- Zaradi zdravljenja z antibiotiki, ki uničijo neškodljive mlečnokislinske bakterije v nožnici, kar omogoči razrast škodljivih organizmov.
- Ob padcu odpornosti.
- Zaradi premalo spanca.
- Zaradi izpiranja nožnice z različnimi preparati, kar tudi zmanjša delež neškodljivih bakterij in omogoči razrast škodljivih mikroorganizmov.
- Zaradi sladkorne bolezni, še posebej če ni dobro nadzorovan krvni sladkor.
- Ob boleznih, ki oslabijo imunski sistem.
- Zaradi jemanja kontracepcijskih tablet.