To živilo ni primerno za otroke in mladostnike, uživa ga vsak tretji

Otroški čevlji
Foto: Gaelle Marcel, Unsplash

Te vrste pijač osnovnošolcem ponujajo tudi starši, misleč, da gre za brezalkoholno pijačo.

Uživanje energijskih pijač med otroki in mladostniki je povezano z vrsto zdravstvenih težav in tveganih vedenj, opozarjajo Inštitut za nutricionistiko skupaj z Ministrstvom za zdravje, zdravstveno, prehransko in športno stroko ter ob podpori nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z zdravjem mladih.

Poudarjajo, da energijske pijače niso primerne za otroke in mladostnike, in da je zaskrbljujoče, da imajo nekateri otroci do njih dostop kar doma in jih celo uživajo z vednostjo staršev.

2,5 litra mesečno

Po podatkih raziskave Nacionalnega inštituta za javno zdravje Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju, opravljene leta 2018, energijske pijače pije več kot tretjina mladostnikov. Od tega vsak šesti enajstletnik in vsak drugi petnajstletnik. Ocenjujejo, da naj bi slovenski mladostnik v povprečju popil 2,5 litra tovrstnih pijač mesečno.

To niso običajne brezalkoholne pijače!

Raziskava Zveze potrošnikov Slovenije, opravljena leta 2021, je pokazala, da energijske pijače osnovnošolcem ponujajo tudi starši, misleč, da gre za brezalkoholno pijačo.

Zavedati se je treba, da energijske pijače vsebujejo predvsem kofein in ostale snovi za poživitev, večji delež sladkorja ali sladila, ter barvila in arome. Nekatere od teh snovi so sicer tudi v običajni hrani, vendar v veliko manjših količinah oziroma odmerkih, kot v energijskih pijačah.

Neželeni učinki energijskih pijač se pri otrocih in mladostnikih zaradi njihove nižje telesne teže pojavijo hitreje in bolj intenzivno kot pri odraslih. Glavna sestavina teh pijač je kofein, za katerega ni določen varni vnos za otroke in mladostnike, saj ni dovolj podatkov, ki bi omogočili to oceno. Poleg tega energijske pijače običajno vsebujejo še zelo velike količine sladkorja, zaradi česar je njihovo uživanje povezano s prekomerno telesno maso, nastankom sladkorne bolezni tipa 2 in propadanjem zob.

Ena pločevinka (500 ml) energijske pijače vsebuje do 55 gramov sladkorja, kar je 11 vrečk sladkorja (vrečke z 5 gramov sladkorja, ki jo denimo dobimo ob skodelici kave ali čaja).

Še posebej neprimerne ob telesnih naporih

Energijskim pijačam s pogosto dodani vitamini. Kar potrošnika zmotno napeljuje k prepričanju, da gre za zdrave pijače, primerne za pitje ob telesnih naporih, vendar je tako početje lahko tvegano: zaradi diuretičnega učinka kofeina in znojenja ob telesnih naporih lahko pride do hude dehidracije, sprožitve srčnih aritmij, občutenega močnejšega in hitrejšega bitja srca in zapletov delovanja srčne mišice.

Energijskih pijač ne smemo zamenjevati s športnimi napitki, ki so namenjeni nadomeščanju izgubljenih snovi med telesno aktivnostjo.

Kratkoročne in dolgoročne posledice

Čezmerne količine kofeina kratkoročno vodijo v spremenjen ritem bitja srca, višji krvni tlak, razburjenost, nervozo, tesnobo, glavobole, dehidracijo in bolečine v trebuhu. Dolgoročno pa v povečano izločanje stresnih hormonov in težave s spancem. Vplivajo na delovanje živčnega sistema, srca in ožilja, prebavnega sistema in mišic.

Koliko vode potrebujejo otroci?

Inštitut za nutricionistiko navaja, da otroci potrebujejo približno 1,5 litra tekočine, najboljša je voda ali nesladkani čas. V času povečanih potreb, pa z vodo razredčeni 100-odstotni sadni in zelenjavni sokovi. Za dobre telesne in miselne sposobnosti ter ustrezno regeneracijo telesa pa otroci potrebujejo tudi zadosten in kakovosten spanec.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,672
18.11.2024 ob 17:13
3,939
21.11.2024 ob 14:33
33,823
24.10.2024 ob 00:11
1,241
17.11.2024 ob 11:52
576
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close