Marsikaj…
Pozdravljeni!
Imam par vprašanj.
Ko je bil dojenček star dva meseca, je bila pri nas onesnažena voda. Uporabljali smo vodo iz plastenke, ki smo jo ravno tako prekuhavali 10 minut. Sedaj sem zasledila, da to ni potrebno, pa me zanima, če je lahko kaj narobe, če smo to počeli nekje 2 meseca?
Naslednja stvar je baby varuška. Kar nekaj mesecev smo jo imeli ob otroški posteljici na nočni omarici, ves čas vklopljeno, ker ima tudi lučko. Mislila sem, da je seveda narejeno tako, da je prijazno otrokom, pa seveda tehnologija za otroke ne more biti nič drugačna kot za druge. Varuško smo sedaj umaknili dlje, ni vklopljena ves čas, samo zvečer, ko jo res potrebujemo. Ali takšno sevanje močno vpliva na dojenčka?
Zadnja stvar je pralni prašek. Nekaj časa sem uporabljala preveč praška glede na količino oblačil. S praškom sem prala tudi dojenčkove plišaste igračke, kar nekajkrat. Zanima me, kako lahko zaužit pralni prašek škoduje dojenčku? Seveda daje vse v usta.
Marsikakšno stvar človek dela nepremišljeno, avtomatizirano, ker si po porodu kot nekakšen zombi. Ne spiš, utrujen si in ne premisliš vsega, pa tudi če si pred porodom že vse naštudiral. Ko pa prideš k sebi, te napake pričenjajo skrbeti, saj bi seveda rad, da je za dojenčka vse popolno.
Najlepša hvala za odgovor.
Priznam, da sem se ob branju vaših skrbi celo nasmehnila – ker res ne gre za “napake”, bolj za vaše iskanje najmanjšega odstopanja od idealnega. Idealnih razmer pa seveda ni…
Prekuhana voda za pitje je res manj prijetnega okusa, saj se ob daljšem vretju mnoge soli odložijo na loncu – ne pa vse. Zato ni prav nobene škode, če ste pili in za kuho uporabljali takšno vodo.
Baby varuške ne oddajajo kakšnih pomembnih sevanj ali valovanj (po mojem vedenju praktično nobenih, saj ne delujejo na principu kot npr. mobiteli stare generacije, pri katerih smo res lahko zaznali vpliv na zelo občutljive naprave – npr. ultrazvočni aparat, a le ob neposredni bližini in ob “zvonjenju”, ne pa med pogovorom). Poleg tega gredo vsi tehnični aparati, ki so namenjeni uporabi pri otrocih, skozi strožja varnostna preverjanja s strani raznih inšpekcij kot aparati za odrasle.
Ostanki pralnega praška na premalo “splaknjenih” oblačilih (ali igračah) lahko povzročijo kakšno kemično draženja v primeru, ko “kristale” ali usedlino jasno vidite – ne pa v primeru, da se vam zdi igračka preveč dišeča po njem. Poleg tega so priporočila proizvajalca glede količine zeloooo ohlapna in je težko dano količino močno preseči. Torej – tudi tu nobene škode. Ob kemičnem draženju pa bi opazili pordelo kožo (ali sluznico – oči), ne bi pa bilo nič “usodnega”.
Verjetno vas vse to pretirano skrbi prav zato, ker ste neprespani, utrujeni – in se bojite vsake “senčke” na idealnosti vašega materinstva. Ker pa so dojenčki res trpežni, vaših “napak” niti opazijo ne, kaj šele, da bi jim delale škodo za kdaj kasneje….
Lep pozdrav,
Hvala vam za odgovor. V nekaterih primerih gre res za iskanje odklonov od idealnega, se strinjam:)
Vendar zadeva s praškom pa le ni tako nedolžna. Že nekaj časa sem opažala, da ima majhno rdeče okrog roženice, ampak drugi tega niso opazili. Tudi večkrat si je očke mencal, a seveda pri tako majhnem ne veš ali ga kaj moti ali pa je enostavno utrujen. Imel je tudi krvave nitke v blatu, za katere sem krivila cepljenje, pa sedaj razmišljam, da je mogoče od praška, ki ga je zaužil z igračkami, saj je res rad cuckal, in mu je mogoče dražilo črevesje. Nekje dva meseca pa je imel tudi rdeče okrog ličk (cuckanje igračk), pod vratkom in na rokici. Ves čas sem mislila, da je od sline, saj se je tam tudi slinil in imel ves čas mokro, pa vendar se je to širilo in ga srbelo, zato je bilo to sigurno od praška.
Ravno zato me tako skrbi, kaj mu je prašek lahko naredil, njegovi prebavi, teleščku. Seveda, bolj razmišljaš bolj se ti zdi grozno. Prašek smo sedaj menjali in zmanjšali količino, sedaj je boljše, vendar težave kar vztrajajo. Koliko hitro mislite, da bi se moralo stanje stabilizirati? Sedaj je minilo že tri tedne od zmanjšanja, pa ima še vedno rdeče očke, srbi ga pod vratom…
Hvala vam.
Pralni praški sodijo med kemično dražeče snovi in nimajo nobenega vpliva na kakšne alergije ali imunost (ali še kaj bolj “usodnega”). Torej je reakcija “kontaktna” – draži, ko je prisoten, ob umiku sicer traja nekaj časa, da vnetje zaradi draženja izveni, a je to največ 2 tedna. Torej ima vaš dojenček vir težavic verjetno drugje.
Poleg tega draženje oči vedno zajema veznico – kar bi pomenilo, da ima celotni vidni “bel del” očesa pordel, ne samo kje kakšno pikico ali krogec okrog roženice. In je obvezen izcedek (lahko voden ali malo gnojen) iz oči.
“Krvave” nitke v blatu pomenijo draženje sluznice debelega črevesja, ki jih tudi težko pripišemo pralnemu prašku – ki bi deloval kemično na sluznico želodčka, ne pa na meter oddaljeno debelo črevo.
Rdeč izpuščaj po ličkih, vratu – tudi tipičen za to starost in to lokacijo. Bolj vezan na kakšno reakcijo na hrano, slino, zlasti pa na “prevroča oblačila” in pregretje ob previsoki temperaturi okolja.
Vse, kar opisujete, je torej zelo pogosta težava dojenčkov te starosti, ki praviloma mine, zlasti v pomladno-poletnih mesecih. Zanjo pa mame “krivijo” marsikaj – večina kakšna zdravila (še najraje železo ali D3), svojo prehrano (mleko, jajca, svinjino…), beljakovine v nadomestkih materinega mleka, stik z muco ali psom, tudi cepljenje je visoko na seznamu. In kadar je razlogov veliko, nobeden med njimi ni dokazljiv.
Pozdrav,
Samo še eno vprašanje. Za lišajčke sem uporabljala nekajkrat kremo Bepanthen Plus. Sedaj sem zasledila, da je za nego dojenčkove kože bolj priporočljivo mazilo Bepanthen. S kremo sem jo nekajkrat namazala po ritki, po lišajčkih pod vratom pa sem pa tja. Nekaj dni sem sicer vztrajala samo z Bepanthenom, da vidim, če kaj pomaga. Ker ni pomagala, sem prekinila z uporabo. Ali je ta krema res lahko tako škodljiva?
Za dojenčka ni škodljiva nobena od variant Bepanthena. Ki je zelo “inertna” krema z dodatkom predstopnje vitamina B5; S pa vsebuje še klorheksidin, antiseptik, ki ga veliko uporabljamo tudi pri preprečevanju prenosa okužb pri nedonošenčkih. Inertna pa pomeni, da ne vpliva na vzrok vnetja kože, le malce omili stanje. Pri zmanjševanju vnetja so sicer učinkovite kreme z dodatkom steroidnih hormonov, ki pa so ob dolgotrajnejši, nenadzorovani lokalni uporabi (zlasti na večji površini) res povezane z neželjenimi učinki.
Edina škoda po Bepanthenu bo torej opazna na vašem bančnem računu :-).
Pozdrav,
Hvala vam. V lekarni so me namreč malo oplašili, tako da res najlepša hvala vam.
Sedaj pa samo še ena stvar in potem res odneham. Kakšna je škoda pri dojenčku, ki mu je velikokrat vroče? Namreč ko se spomnim koliko smo ga oblačili, mi je kar slabo. Sploh, ker smo sedaj ugotovili, da je res vroč. Voziček smo mu nekajkrat v septembru, oktobru, zaradi sončka in vetra prekrili s pregrinjalom od vozička, vendar vemo kakšni so bili letos jesenski meseci.
Ob pregretju postanejo dojenčki zoprno jokavi – kar je pravzaprav pogosto rešitev zanje, saj jih starši vzamejo iz vozička, posteljice in pride do njih spet “vetrček” in svež zrak, da se lahko malo ohladijo in umirijo. In če starši ponovijo “pregrevanje”, se zgodba ponovi. To pa je edina “škoda”.
Narava je predvidela takšna nihanja in je v človeškem telesu kup adaptacij na neobičajne razmere – ne nazadnje je celo vročina, ki jo telo sproži ob okužbi z virusi, obramba – virusi se manj množijo in je bolezen prej mimo. Zato tudi učimo, da zbijanje temperature, ki ni zelo visoka in otroka (ali odraslega) preveč ne vznejevolji, ni niti potrebno niti koristno.
Pozdrav,
Pozdravljeni.
Imela bi par vprašanj.
Imam fantka, starega 5. mesecev. Nekajkrat se mu je že zgodilo, da se je med dojenjem začel tresti – rokica, danes celo glavica. Ne vem ali je že spal ali je bil ravno na tem, da počasi zaspi (imel je zaprte oči). Zanima me ali bi bilo potrebno narediti UZ glave? Namreč zelo se bojim, da ne bi cepljenje, ki ga imava prihodnji teden kaj poslabšalo.
Ali lahko s cepljenjem še počakam? Pri treh mesecih sva se cepila po programu + za rotavirus…
Tu naj dodam, da ima tudi ekstenzijski vzorec in hodiva na fizioterapijo…
Hvala in lepo pozdravljeni!
Odgovor Anitikm:
Tresenje, trzanje okončin, bradice, glavice je zlasti v času dremeža zelo pogosto in povsem normalno. Prav tako je običajno tudi “zdrznjenje” (sunkovito odrivanje) med dojenjem.
Cepljenje na takšne dogodke res nima nobenega vpliva – vsaj ne znanstveno dokazanega. Na žalost velika večina svaril temelji na občutkih (“v mehurju”), predsodkih, “zgodbicah”, ki si jih kot predstavnica “uradne” medicine ne morem razložiti in še manj o njih pisati ali se pogovarjati. Seveda so vedno možni sopojavi cepljenja, pri čemer so tisti težji zelo redki – a je korist v primerjavi s težo in posledicami bolezni, proti katerim cepimo otroke (in ki se jih danes niti ne omenja več), izjemno velika.
Opisno diagnozo “ekstenzijski vzorec” ima itak veliko dojenčkov (pravzaprav se stegujejo VSI, še zlasti med histeričnim jokom) – in je odlična osnova za obiskovanje fizioterapije (ki je vedno koristna, tudi pri “zdravih”) …. in nekoč daljšanja porodniškega dopusta.
Pozdrav,
Spoštovani,
na vas se obračam, ker sem resnično zaskrbljena. Naš 9 mesečnik ima občasno (zadnja 2 meseca) vključeno elektonsko varuško, to je do 2 uri zvečer preden pridem tudi jaz spat. Dobila sva rabljeno in nisem imela priloženih navodil. Skrbi me, ker sem šele danes ugotovila, da jo je imel nameščeno preblizu glavice, cca 20 cm. Danes ponoči sem jo tudi pozabila izklopiti, je bila prižgana celo noč. Sedaj me skrbi zaradi vpliva elektromagnetna sevanja na razvijajoče možgančke in nasploh na njegovo zdravje. Tako zelo se sekiram, sem naredila ogromno napako? 😔
Druga stvar, ki me skrbi je, da je mali danes v trenutku nepozornosti pojedel košček reklamnega letaka. 😔 Kako zelo škodljive so lahko te barve?
Že vnaprej hvala za odgovore.
Zaskrbljena mamica
Pozdravljeni,
1,5leta star otrok je že nekajkrat med jokanjem zadržal dihanje (ni dihal). Jokal je tiho tako, da hkrati tudi “kar nekaj” časa ni zadihal. Meni se je zdelo, da je minilo kar nekaj sekund, okoli 20,30s – ne vem, preden je vdihnil…. Ali lahko to negativno vpliva na možgane, razvoj ipd.? Enostavno je jok tako “hud”, da sploh ne diha vmes.
Hvala in lep pozdrav
Po opisu je vaš fant prišel v obdobje afektnih napadov – ko nekateri ne le zadržujejo dihanje, ampak postanejo vijolični, se slinijo, se vržejo na tla in krilijo z nogami, rokami, obračajo oči. Skratka – videti je zelo alarmantno, saj stanje posnema napad božjasti. A je le način, kako (mnogi od) otrok doseže tisto, kar hoče. Praviloma je tak napad sprožen s kakšno prepovedjo, omejitvijo – in tudi mine takoj, ko je zmaga dosežena. Takrat otrok le še nežno poihteva v naročju starša (ali babice).
Takšni napadi praviloma ne pustijo nobene škode pri otroku – in zato je najbolje, da jih (vsaj na videz) “ignorirate” (kar je seveda težko, če se zgodijo v nakupovalnem središču…).
Če imate priložnost (da niste ravno v središču pogledov), je koristno, da tak “napad” posnamete in filmček pokažete svojemu pediatru. Da se bo lažje odločil, ali bi fanta usmeril na še kakšne preiskave za izključitev drugih, morda bolj nevarnih razlogov.
Srečno,
Pozdravljeni,
Moja 3-mesečnica pri hranjenju po flaski izrazito kaže ekstenzijski vzorec. Hranimo jo na nogah.. izmenično na levem in desnem boku. Tak način hranjenja nam je predlagala strokovnjakinja za hranjenje, saj je kot novorojenček zelo težko usklajevala dihanje in požiranje. Po kraniosakralni terapiji se je stanje zelo izboljšalo in nimamo s tem nobenih težav več.
Ampak ona se sedaj želi hraniti le na nogah, kjer pa se z glavo usloči popolnoma nazaj in želi piti v takem položaju. Skrbi me, da je to znak cerebralne paralize, saj ima ob tem trd vrat.
Drugače normalno napreduje, pediatrinja pravi, da je vse ok. Nogice že dvigne v zrak, roke so sklenjene na sredini telesa, začela se je obračati na oba boka in danes že enkrat iz hrbta na trebuh. Pesti ne tišči veliko skupaj.. edino ko je na trebuščku in išče ravnotežje. Težave se pojavijo tudi če jo nosimo kot ne želi.. takrat začne zvijati medenico. Prav tako v banji, ko jo kopamo se z nogami odriva od tal banje.
Bili smo samoplačniško pri fizioterapevtki, specialistki razvojno nevrološke obravnave, kjer razen blage asimetrije ni opazila nič posebnega. Svetovala nama je pravilen handling in nekaj vaj.
Punčka je drugače zelo zadovoljna, smeje se na glas in pogosto, sledi z očmi tudi na daljavo, vokalizira, predmete drži v rokah in jih nosi k ustom. Joka malo.
Je pa res da ima zelo močan refluks in veliko poliva.. hrana se ji ves čas vrača v požiralnik. Že od malega se z glavo tudi drgne ob podlago.. pred spanjem v vzmetnico, na tleh v blazino, med hranjenjem pa v moje noge.
Čisto sem že obupana. Res me skrbi, da bi moja deklica lahko imela kakšne nevrološke težave. Je mogoče da ima cerebralno paralizo?
Naj omenim, da je bil porod bp – vaginalni; apgar 9 ves cas.
Za odgovor se vam zahvaljujem že v naprej in vas lepo pozdravljam,
Zaskrbljena mama
To, kar opisujete, nima prav nobene povezave s kasnejšo morebitno cerebralno paralizo – pač pa s pitjem po cuclju, ki jo očitno “zaliva”, zato si s posebnim položajem olajša požiranje. Kar pomeni, da je pričakovano, da bodo z uvajanjem goste hrane (kar bo kmalu), te težave vse manjše in bodo izvenele. Še bolj me v pravilnost te trditve prepričajo vaši ostali stavki – če bi bilo karkoli rizičnega, bi izkušeni fizioterapevti, pediatri, strokovnjaki za hranjenje to opazili in poskrbeli za dodatno diagnostiko.
Odrivanje od dna banjice med kopanjem? Prav nič nenormalnega, prav značilno za to starost.
Torej, “brez panike”, skrbi odrinite v podzavest in raje uživajte v novih in novih veščinah, ki vam jih bo pokazala!
Lep pozdrav,
Se opravičujem če pišem tu moje vprašanje ampak žal negre ustvarit nov post zmer mi vrze ni mogoče ustvarit?
Pozdravljeni, zanima me če je kaj narobe z mojim penisom?
Ko si potegnem kožico dol ni nobenih težav gre gladko gor in dol sem pa opazil da ko spustim kožico na penisu pokrije spodnji del koze in je vidna le glavica a je kj narobe z tem?