“S takimi vprašanji se obračajo pari tudi po strokovno pomoč. Razen v primerih nasilja in drugih podobnih ekstremov, ne gre za to, da je nekaj normalno, drugo pa ne,” razlaga psihoterapevt in seksolog Jaka Sotlar. Pravi, da normalnost izhaja iz tega, da se vsak posameznik tudi v partnerskem odnosu zaveda samega sebe, svojih želja, svojih potreb, kaj mu paše … “Če imata partnerja različne želje, česa si želita, pride do konflikta,” pravi.
Kot enega pogostejših konfliktov navede različne potrebe glede pogostosti spolnosti: nekdo si želi spolnosti večkrat na teden, nekdo pa morda enkrat na dva tedna. “Vendar večina konfliktov ni to, kar se zdi na prvi videz. Različne želje glede tega, kako pogosta naj bi bila spolnost, tako pogosto izvirajo iz tega, kaj si nekdo želi od spolnosti in kaj dobi. Pogostost tako postane sekundaren konflikt, primarni pa so želje glede tega, kakšna naj bi spolnost bila.“
Rešitev konflikta ni kompromis
Sotlar meni, da kompromis ni rešitev za konflikt. “Če nekdo popusti želji drugega, zavestno pristane na nekaj, kar ni njegova izbira. Vendar v ozadju lahko ostane nezadovoljstvo, da je popustil ‘na svoj račun’,” razlaga. Svetuje, da naj bo rešitev konflikta kreativna, ki pripelje do globokega zadovoljstva obeh partnerjev, kako priti do tega, je odvisno od ljudi in situacije, pomembno pa je, da se rešitev išče poglobljeno, sicer lahko razrešitev ene težave ustvari novo, še večjo težavo. “Včasih se rešitev išče z ravnotežjem, ki se enkrat bolj nagiba na eno stran, drugič pa na drugo. Včasih pomaga, da se pogleda širšo sliko, kaj v partnerstvu in spolnosti ni v konfliktu,” našteva sogovornik.
Veselite se konfliktov, ker so odraz individualnosti. Recite si midva nisva ista in to je čudovito. Konflikt je le odraz različnosti: spoznajva se, spoštujva sebe in drugega, lahko drug drugega navdihujeva.
Jaka Sotlar, psihoterapevt in seksolog
Najpogostejše težave
Na vprašanje, katere so najpogostejše težave v spolnosti, zaradi katerih ljudje poiščejo njegovo pomoč, odgovarja, da gre običajno zaradi nekega dolgotrajnega simptoma. “Pri moških so to erektilna disfunkcija in prezgodnja ejakulacija. Pri ženskah pa težave z doseganjem orgazma, v smislu, da ga ne dosegajo, ali pa bolečine, ki se lahko kažejo kot fizične bolečine ali krči, ki onemogočajo penetracijo, ter težave povezane z željo po spolnosti.“