Neverjetno, kako nevarno je lahko uživanje nepasteriziranega mleka

Foto: Profimedia

Zagovorniki surovega mleka trdijo, da pasterizacija uniči mnoge prehranske koristi mleka, a strokovnjaki se s to trditvijo ne strinjajo in svarijo pred njegovim uživanjem.

Tudi mag. inž. prehrane, Jernej Ogrin, ustanovitelj Zadnje diete, ki mu na Instagramu sledi več kot 21 tisoč ljudi, je pred kratkim dobil vprašanje, ki se nanaša na to temo. “Ali je res surovo mleko bolj hranljivo in zdravo od pasteriziranega?” se je glasilo.

“Surovo mleko je popolnoma enako hranljivo kot pasterizirano mleko, je pa njegovo uživanje veliko bolj tvegano za naše zdravje,” je razložil Ogrin in dodal, da je tveganje za bakterijske zastrupitve in okužbo z zajedavci ter celo za klopni meningoencefalitis večje pri surovem mleku. “Varnost hrane ni samoumevna. S temi podvigi in zatekanju nazaj k naravi lahko močno ogrozite svoje zdravje. Po mojem mnenju ni vredno,” je svoje sledilce še posvaril.

Mleko je bogat vir kalcija, magnezija, fosforja, kalija, selena in cinka ter vitaminov B12, A, K, D in E.


S pasterizacijo mleku podaljšamo trajnost in ohranimo kakovost. »Gre za toplotni postopek, pri katerem za določen čas segrejemo živilo na 70–95 °C. Čas in temperatura pasterizacije sta odvisna od metode, ki jo uporabljamo, in od vrste živila. Pri nekaterih živilih uporabljamo višjo temperaturo in kratek čas (npr. 85 °C za 15 sekund), drugod pa nižjo temperaturo in daljši čas (npr. 65 °C za 30 minut). Pasterizacija ne uniči vseh mikroorganizmov. Običajno preživijo bakterijske spore, ki se kasneje, ob ugodnih pogojih, razvijejo v obliko, sposobno razmnoževanja,« pišejo na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Vse mikroorganizme, tudi spore, uničita sterilizacija in mikrofilacija.

Z mlekom in mlečnimi izdelki bogata prehrana pomaga graditi in vzdrževati kostno maso tekom celotnega življenjskega obdobja in s tem zmanjšuje tveganje za nastanek osteoporoze.

NIJZ
Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close