Okužba z bakterijo Helicobacter pylori (H. pylori) je najpogostejša kronična okužba in je razširjena po vsem svetu. H. pylori se najraje zadržuje v oblogah želodčne sluznice in dvanajsternika, kopiči pa se tudi v celicah, ki obdajajo želodec. Posebej je prilagojena na neugodno kislo okolje v želodcu, saj sama sprošča protein ureazo, ki nevtralizira želodčne sokove in si s tem zagotovi nemoteno okolje za življenje in razmnoževanje.
V razvitih državah pogostejša v odrasli dobi
Pogostost okužbe je večja v predelih, ki imajo slabše socialno-higienske razmere. V slabih razmerah (bivalni prostori brez tekoče in tople vode, velike družine v majhnih stanovanjih, spanje več otrok v eni postelji …), je tveganje za prenos okužbe veliko večje. V razvijajočih se predelih sveta se ljudje pogosto okužijo že v otroštvu, v razvitih državah pa je okužba pogostejša v odrasli dobi. Obstojnost bakterije izven želodca je slaba, saj je zelo občutljiva na povečano koncentracijo kisika in svetlobe.
Kdaj lahko posumite, da ste okuženi s H. pylori?
Več kot 80 odstotkov okuženih nima znakov, pri približno 20 odstotkih pa bakterija povzroča zdravstvene težave:
- bolečine v želodcu,
- zgaga,
- slabost,
- slab zadah,
- občutek napihnjenosti,
- driska,
- bruhanje,
- težave s prebavo.
Več testov za potrjevanje okužbe
Najzanesljivejša preiskava za potrjevanje okužbe je gastroskopija, pri kateri v odvzetem tkivu odkrivajo bakterije v želodčni sluznici. Prisotnost bakterije lahko dokažejo tudi z neinvazivnimi metodami – s testom odkrivanja prisotnosti bakterije v izdihanem zraku (urea dihalni test), z dokazovanjem antigena bakterije v blatu (monoklonski test blata) ali s testom določanja ravni protiteles IgA in IgG proti bakteriji v krvi.
Potreben je zdravniški nadzor
Okužba je kronična in se ne pozdravi brez zdravljenja. Vedno se jo zdravi pod zdravniškim nadzorom, s kombinacijo zdravil, ki zavirajo izločanje želodčne kisline, in dveh antibiotikov. Uspeh zdravljenja preverijo mesec ali več po zaključku zdravljenja. V primeru neuspešnega zdravljenja se s spremenjeno antibiotično terapijo nadaljuje do popolne ozdravitve.
Na pogostost okužbe kažejo tudi zgodbe na naših forumih. Med zapisi preverite, če podobna vprašanja pestijo tudi vas:
VIRI:
- Košnik M.; Štajer D., Jug B.; Kocjan Ž., Koželj M. 2022 – Interna medicina; učbenik / 6. izdaja
- National Center for Infectious Diseases (U.S.). Division of Bacterial and Mycotic Diseases. Health Communications Activity, Helicobacter pylori- Fact Sheet for Health Care Providers. 1998, Accessed February, 2023, https://stacks.cdc.gov/view/cdc/40603