“Večina zdravnikov in kirurgov, ki se ukvarjajo z obnovo las, se zaveda, da pri splošnem zdravju in dobrem počutju njihovih pacientov ključno vlogo igrajo hranila. Telovadba, izogibanje tobačnim izdelkom in prepovedanim drogam ter uravnotežena prehrana so ključni,” je za Medical New Today poudaril dr. Ken L. Williams Jr., avtor knjige Hair Transplant 360 – Follicular Unit Extraction.
Raziskovalci univerze Tsinghua v Pekingu so nedavno odkrili povezavo med sladkanimi pijačami in moško plešavostjo. Ta do 50. leta prizadene med 30 in 50 odstotkov moških, glede na nedavne študije pa postaja ta težava vse pogostejša. Denimo, na Kitajskem je plešeavost leta 2010 prizadela 21,3 odstotkov moških, leta 2021 pa že 27,5 odstotkov.
Stran s sladkorjem in ocvrto hrano
V raziskavo je bilo vključenih 1.028 študentov in učiteljev iz 31 kitajskih provinc. Njihova povprečna starost je bila 27.8 let.
Udeležnci raziskave so morali najprej izpolniti vprašalnik o stanju las, prehrani, življenjskem slogu in psihološkem stanju. Raziskovalce je zanimalo tudi, koliko s sladkorjem sladkanih pijač (sladkani sokovi, gazirane pijače, energijske pijače, sladkano mleko, sladkan čaj in kava) so spili v zadnjem mesecu.
Študija je pokazala, da so bili posamezniki, ki so se borili s plešavostjo, ponavadi:
- starejši
- nekdanji ali aktivni kadilci
- manj izobraženi
- manj telesno aktivni
- spijo krajši čas
- so doživeli hudo anksioznost
- imajo plešavost v družini
- imajo tudi druga stanja, povezana s plešavostjo
- imajo pobarvane, skodrane ali beljene lase
Ugotovili so tudi, da so tisti s plešavostjo zaužili več ocvrte hrane, sladkorja in medu, sladkarij in sladoleda ter manj zelenjave kot tisti, ki se niso soočali z izpadanjem las. Presenetljiv je tudi podatek, da so plešasti v povprečju zaužili 4,3 litra sladkanih pijač na teden, kar je 1,8 litra več kot tisti, ki niso imeli težav z lasmi.
Kako sladkor vpliva na lase
Večja količina zaužitega sladkorja poveča koncentracijo krvnega sladkorja, kar sproži poliolne poti, ki pretvorijo glukozo v druge sladkorje, pravi ena od avtoric študije, dr. Ai Zhao. Kot kažejo študije, ta proces zmanjša količino glukoze v zunanjih delih lasnih mešičkov, kar lahko povzroči plešavost. Vnos sladkorja pogosto spremlja prekomeren vnos lipidov, kar je prav tako povezano s plešavostjo, je še dodala.
Dr. Zhao je še poudarila, da so starejše študije dokazale tudi povezavo med duševnimi težavami in visokim vnosom sladkorja. Tako naj bi imeli tisti, ki spijejo tri pločevinke kole na dan, za 25 odstotkov večje tveganje za razvoj depresije kot tisti, ki ne uživajo sladkih pijač.
Omejitve študije
Študij ima nekatere omejitve, med drugim niso zbirali podatkov o uživanju drugih vrst sladkanih izdelkov.
“Študija kaže samo povezavo med sladkimi pijačami in plešavostjo. Težko si predstavljam, kako bi lahko sladke pijače vplivale na plešavost. Poleg tega je med moškimi, ki so jih preučevali, plešasta skupina imela višji odstotek moških z družinsko anamnezo plešavosti. To pomeni, da bi bila pojavnost plešavosti v tej skupini višja že sama po sebi. Da je bilo v skupini, kjer so uživali več sladkorja tudi več plešastih, je morda le naključje. Predvidevam, da obstaja tudi možnost, da geni, vpleteni v plešavost, povzročijo višjo željo po sladkih pijačah,” je raziskavo pokomentiral dermatolog dr. George Cotsarelis in dodal, da na podlagi teh izsledkov ne bo spreminjal nasvetov, ki jih daje svojim bolnikom.