“Otroci umirajo, ker zanje ne moremo več skrbeti”

I. K., 07. december 2022
InfektologijaPediatrija
Foto: Profimedia

V Nemčiji na intenzivnih oddelkih zmanjkuje postelj za otroke.

Prepolne bolniške sobe, večdnevno bivanje na urgenci, bolne dojenčke premeščajo v več kot 100 kilometrov oddaljene bolnišnice: zaradi trenutnega vala okužb dihal so pediatrične bolnišnice v Nemčiji na robu svojih zmogljivosti.

Nemško interdisciplinarno združenje za intenzivno nego in urgentno medicino (DIVI) govori o “katastrofalnem stanju” na oddelkih za intenzivno nego otrok, poroča Focus. Kako strašno je, priča ta zgodba: Če dojenčka, ki so ga morali oživljati, sprejmejo v polno otroško bolnišnico, mora triletnik tam že tretji dan zapored čakati na nujno operacijo srca. “Otroci umirajo, ker zanje ne moremo več skrbeti,” pravi zdravnik Michael Sasse, višji svetovalec za pediatrično intenzivno nego na medicinski fakulteti v Hannovru.

Situacijo je poslabšal val novih okužb z respiratornim sincicijskim virusom (RSV). Vrhunca okužb še niso dosegli, a morajo otroci na urgenci že sedaj preživeti tudi po dva dni, ker na oddelku ni prostora. Nemški zdravniki predvidevajo, da je za visoko število okužb, zaradi katerih morajo otroke, ki bi sodili na intenzivni oddelek, zdraviti tudi na navadnem oddelku, kriva predvsem pandemija covida, saj so bili otroci zaradi zaprtja vrtcev v zadnjih dveh letih z virusi manj v stiku.

Stanje na intenzivnih oddelkih po Nemčiji pa ni alarmantno le zaradi RSV. Zdravniki že dalj časa opozarjajo na slabe delovne razmere. Veliko postelj namreč ostaja praznih tudi zato, ker ni dovolj usposobljenega kadra.

Foto: Profimedia

Kaj je RSV?

“RSV je zelo pogost povzročitelj okužb dihal pri dojenčkih in otrocih v zgodnjem otroštvu. Približno dve tretjini dojenčkov se okužita z RSV v prvem letu življenja, do konca drugega leta pa se z RSV okuži skoraj vsak otrok. Nevarnost, da se razvije težja oblika okužbe z RSV, je še posebej prisotna pri prezgodaj rojenih otrocih, otrocih s kronično pljučno boleznijo in otrocih s hujšo prirojeno srčno napako,” pišejo na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Virus je zelo nalezljiv in se širi s telesnim stikom z okuženo osebo. “Širi se tudi po zraku pri kašljanju ali kihanju. Poleg tega lahko virus RSV preživi več ur – na pultu v trgovini ali na uporabljenem robčku,” pravijo na NIJZ.

Kako lahko zmanjšate tveganje?

NIJZ svetuje:

  • Preden primete otroka, si roke umijte s toplo vodo in z milom.
  • Če ste prehlajeni ali imate vročino, morate vedeti, da lahko s poljubljanjem dojenčka okužite z RSV. Dojenčka zato raje samo nežno objemite ali ga pobožajte po glavi.
  • Če so sorojenci prehlajeni ali imajo vročino, pazite, da se dojenčku ne približajo.
  • Pazite, da se ljudje z znaki prehlada ali vročino ne približajo otroku.
  • Otroka ne jemljite s seboj tja, kjer je veliko ljudi (v vrtce, nakupovalna središča, na velika družinska srečanja …).
  • Če imate doma novorojenčka, je priporočljivo, da starejši sorojenec ne obiskuje vrtca, saj lahko prinese RSV domov.
  • Do 2. meseca otrokove starosti odsvetujemo obiske.
  • V bližini otroka ne kadite. Prepovejte kajenje v hiši.

Okužbe dihal tudi pri nas v “polnem teku”

“Sezonsko pojavljanje virusov, ki povzročajo okužbe dihal, je v polnem teku, tako kot v predpandemskih sezonah,” so za naš portal povedali na NIJZ in dodali, da so letos, tako kot drugod po Evropi, prve primere gripe zaznali precej bolj zgodaj kot sicer. “Zaenkrat je pojavnost gripe v Sloveniji še zmerna, zagotovo se bo število primerov povečalo v prihodnjih tednih. Sprotnih podatkov iz bolnišnic ne zbiramo, zato nimamo podatka o številu sprejetih v bolnišnice zaradi gripe. Vtis je, da je obremenitev bolnišnic še zmerna. Izrazito več kot v prejšnjih dveh letih pa je okužb (in tudi sprejemov na pediatrične oddelke) zaradi respiratornega sincicijskega virusa, ki prizadene predvsem dojenčke.”

Število testiranih bolnikov na RSV v 47. tednu (21.11.2022 – 27.11.2022) pri nas: Testiranih je bilo 1432 bolnikov, od teh je bilo 173 pozitivnih.

Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close