Vsi želimo biti slišani, upoštevani in imeti možnost človeku dostojnega življenja, da se lahko razvijamo in izražamo v tem, kar smo. Konflikt nastane, ker se počutimo nelagodno, ker je načeto naše samospoštovanje, ko se znajdemo v položaju, ko je ogrožen občutek lastne vrednosti. Lahko gre za občutek strahu, manjvrednosti, ogroženosti, občutek, da se nam godi krivica, prizadete so naše vrednote, naša resnica, naše samospoštovanje. Včasih se nam zdijo malenkostni in nanje pozabimo, spet drugič se konflikti sprevržejo v bes, v neobvladljivo jezo in zdi se, da nas bo razgnalo ter posledice čutimo še več ur, dni, včasih tudi mesecev.
SDI (Strength Deployment Inventory) je orodje, s katerim si lahko uspešno pomagamo pri soočanju s konflikti. Temelji na inteligentnih odnosih, pomaga nam razumeti, zakaj se obnašamo tako, kot se in razloži, kako smo povezani drug z drugim. Kako in na kakšen način deluje, nam je predstavila Janja Rebolj, izobraževalka odraslih z licenco možganom prijazne trenerke, moderatorka, voditeljica delavnic Umetnost inoviranja (z mednarodno licenco), NLP in SDI mojster in coach.
Kdo ima prav?
Če vstopamo v odnose z namenom spoštovanja sočloveka in zavedanjem, da je njegova resnica najverjetneje drugačna od naše, smo na pravi poti do učinkovitejših odnosov. Živimo v različnih okoljih, na isto stvar lahko gledamo enako, malo drugače ali popolnoma drugače kot ostali. Kdo ima prav? Vsi. Vsak zagovarja svojo resnico.
Živimo v sistemu različnih vrednot
Vsak posameznik je edinstven, raziskovalci pa se trudijo poiskati podobnosti, z namenom, da bi ljudje lažje razumeli drug drugega. Dr. Elias H. Porter, idejni oče Teorije zavedanja odnosov je na podlagi prepoznavanja kaj ljudi motivira, kaj jih žene, določil sedem skupin sistemov motivacijskih vrednot (SMV) – tri osnovne in štiri mešane.
Če razumemo kaj nas motivira, lahko bolje prilagodimo svoje vedenje, ko spoznamo kaj motivira druge, smo posledično veliko bolj dovzetni za njihove potrebe. Z ugotovitvijo kateri skupini sistemov motivacijskih vrednot oseba s katero stopamo v kontakt, pripada, lahko razumemo kakšne so njene vrednote in kakšen je njen način obrambe, kako dojema svet. S spoznanjem vseh elementov lahko lažje prilagodimo svoje obnašanje in ustvarimo medsebojno naklonjenost.
Modri, rdeči, zeleni
RDEČI sistem motivacijskih vrednot skrbi za to, da so naloge opravljene, tako, da sprejema izzive in dosega rezultate. MODRI sistem je obrnjen v odnose, skrbi za zaščito, razvoj in dobrobit drugih tako, da jim pomaga, pomembna pa sta mu tudi organizacija in viri usmerjanja, tretji ZELENI skrbi za dobro premišljeno reševanje težav, red in individualizem ter se zanaša na lastno racionalno uporabo virov, je zelo analitičen, Med vsemi osnovnimi tipi, so mešane skupine motivacijskih sistemov, ki imajo lastnosti več skupin, v središču vseh barv pa je še en tip, ki ga ni označil z barvo, ampak ga je poimenoval HUB, to je povezovalen in fleksibilen sistem.
Notranje doživljanje konflikta
Najlažje se razumemo z ljudmi , s katerimi si delimo sistem motivacijskih vrednot, včasih občudujemo svoje nasprotje in se z lahkoto prilagajamo, čeprav to terja od nas določen napor, najbolj pa se moramo potruditi v odnosih s tistimi, ki so popolno nasprotje, naša »slepa pega«, ki so popolnoma različni od nas. Porter pomaga razumeti te razlike in ponuja nasvete, kako ravnati, da omilimo konflikte in poglobimo razumevanje. Ko prepoznamo, kam sodimo in kako drugačni smo od drugih, lahko Porterjeve nasvete uporabljamo kot vodilo za komunikacijo, motiviranje in reševanje konfliktov. To lahko vodi do boljših odnosov. Lažje lahko razumemo, zakaj nekateri glasno gestikulirajo, radi tekmujejo in prepričujejo, drugi pa so tihi, zadržani in se ne izpostavljajo, spet zakaj so tretji analitični, in želijo temeljito vsaki stvari priti do dna.