Do več sreče v nekaj korakih, deveti namig vas bo presenetil …

Foto: Profimedia

Znanost pravi, da ni tako težko postati bolj srečen in to stanje obdržati.

O sreči je bilo povedanega in napisanega že marsikaj, med drugim tudi to, da je opoteča. Znanost pa pravi, da bi bilo najbolje slediti tema dvema pregovoroma: Vsak je sam svoje sreče kovač in Sreča se najde v majhnih stvareh.


Ko srečno najdete, jo je treba vzdrževati. To pa menda ni tako težko, potrebna je le volja, pravijo psihologi in raziskovalci družbenih znanosti.


Predstavljamo vam nekaj znanstveno podprtih načinov, s katerimi lahko dvignete raven zadovoljstva in povečate občutek sreče.

1. Vodite dnevnih hvaležnosti

Spomnite se na stvari, ki jih imate in ste zanje hvaležni. Izražanje hvaležnosti je namreč odličen način za izboljšanje počutja in občutka zadovoljstva s svojim življenjem. To so ugotovili tudi psihologi kalifornijske univerze UC Davis, ki so prostovoljce razdelili v tri skupine. Ena skupina si je v dnevnik zapisovala pomembnejše dogodke dneva, druga skupina le težave, tretja pa stvari, za katere so hvaležni. Po desetih tednih je bil občutek optimizma in zadovoljstva pri tretji skupini višji kot pri ostalih poskusnih zajčkih, kar je vplivalo tudi na njihovo fizično počutje. Zaznali so namreč manj zdravstvenih težav, kot so glavoboli in izcedek iz nosu.

2. Pojdite v hribe in občudujte zvezde

Občutek, ki nas preplavi, ko nekaj občudujemo, ima na nas močan vpliv. Pogled na prekrasno dolino ali zvezdnato nebo nas sprošča in navdaja z zadovoljstvom. Ljudje, ki so takšen občutek pred kratkim doživeli, naj bi bili po njem bolj radovedni in radodarni.

Foto: Profimedia

3. Pijte kavo

Mnogo študij je dokazalo povezavo med uživanjem kofeina in zmanjšanim tveganjem za razvoj depresije.

4. Meditirajte

Veliko študij je potrdilo, da meditiranje – se v tišini in za določen čas osredotočati le sedanji trenutek – zmanjšuje občutek anksioznosti in depresijo. Raziskave o ljudeh, ki meditirajo leta, na primer budistični menihi, kažejo, da imajo možgani teh oseb dobro razvita področja, ki bi jih lahko povezali z večjo zavestjo in čustvenim nadzorom. Čeprav je možno, da v prvi vrsti meditirajo ravno ljudje s takšnimi možgani, druge študije kažejo, da so pri tistih, ki so zaključili program meditacije, našli možganske spremembe, povezane s samozavedanjem in spominom.

5. Preberite pustolovsko zgodbo
Manjša študija iz leta 2012 je pokazala, da že branje navdihujoče zgodbe znižuje stres in dviguje zadovoljstvo. Osebe so bile po branju bolj pripravljene pomagati drugim kot tisti, ki so jim zgolj pokazali nekaj, kar jih je osrečevalo.

Foto: Profimedia

6. Pojdite ven

Ste pod stresom? Pojdite v gozd. Pri skupini študentov, ki so jih za dve noči zapored poslali v gozd, so zaznali manjše ravni kortizona, hormona stresa, kot pri skupini, ki je noči preživela v mestu.

Bolje se boste počutili tudi, če boste odšli na sprehod – v naravo! Raziskovalci so 38 Kalifornijcev razdelili v dve skupini. Ena se je 90 minut sprehajala po mestu, druga v naravi. Slednji so povedali, da so imeli po sprehodu manj negativnih misli o sebi kot prej, medtem ko takšnih sprememb člani prve skupine niso opazili. Še več, slikanje možganov z magnetno resonanco je pri prvi skupini pokazalo manjšo aktivnost v možganski regiji, ki igra ključno vlogo pri nekaterih motnjah razpoloženja in jo povezujejo z vzorci negativnega mišljenja. Pri urbanih sprehajalcih ni bilo vidnih koristi sprehoda.

7. Tudi, kadar niste srečni, počnite stvari, ki vas osrečujejo

Kot kaže, pozitivna čustva nevtralizirajo negativna, poleg tega pa nas spodbujajo k delovanju. “Pozitivna čustva lahko pomagajo osebam, ki se počutijo brezmočne in ujete v krogu negativnih misli in obnašanja, kot so pesimizem, izoliranost in žalovanje. Spodbudijo jih k akciji,” v svoji raziskavi pravijo psihologi univerze v Riversidu.

8. Sodelujte pri kulturnih dejavnostih

Tudi obisk muzeja ali koncerta lahko dvigne vaše razpoloženje. Študija, ki se je ukvarjala z depresijo, anksioznostjo in zadovoljstvom več kot 50 tisoč Norvežanov, je prišla do zanimivega zaključka – tisti, ki so se pogosteje udeleževali kulturnih dogodkov, kot so obiski gledališč, so poročali o nižjih ravneh anksioznosti in depresije. Dejali so tudi, da so s svojim življenjem bolj zadovoljni.

Foro: Profimedia

9. Poslušajte žalostne pesmi

Sreča je subjektivna, zdi pa se, da je poslušanje žalostnih pesmi nekaj, kar po vsem svetu povečuje občutek sreče. Raziskava, v katero je bilo vključenih 772 oseb iz vsega sveta, je ugotovila, da imajo balade “koristne čustvene učinke, kot je uravnavanje negativnih čustev in razpoloženja ter dajanje tolažbe”.

10. Postavite si dosegljive cilje

Če ste nekdo, ki si sestavlja “to-do” seznam, pozorno poslušajte: Pri postavljanju ciljev bodite specifični in poskrbite, da si boste postavljali cilje, ki jih lahko dosežete.

To teorijo so preizkusili na 127 prostovoljcih. Eni skupini so dali specifične naloge, kot je ‘več recikliraj’, drugi skupini pa širše, na primer ‘reši naravo’. Čeprav je druga skupina opravljala iste naloge kot prva, so pri tem občutili manjše zadovoljstvo s svojim delom. Prav tako so bili po opravljeni nalogi manj srečni kot člani prve skupine.

Foro: Profimedia

11. Zapisujte si svoja čustva

Raziskovalci pravijo, da ima zapisovanje čustev mnogo pozitivnih učinkov, med drugim nam pomaga razjasniti misli, odpraviti težave, zmanjšuje pa tudi stres. Skupina psihologov je odkrila nevrološki razlog za ta fenomen. Preučili so možgane prostovoljcev, ki so si štirikrat po 20 minut na dan zapisovali svoja čustva, in jih primerjali z možgani ljudi, ki so si zapisovali nevtralne dogodke. Pri možganih prve skupine so zaznali nevronsko aktivnost v delu možganov, ki je odgovoren za blaženje močnih čustvenih občutkov, kar kaže na to, da jih je zapisovanje izkušenj pomirilo. Teh aktivnosti ni bilo pri prostovoljcih, ki so zabeležili nevtralno izkušnjo.

12. Obdarujte druge, ne sebe …

Kadar imamo zares slab dan, se v trgovini radi ‘pocrkljamo’ s kakšno novo torbico ali dražjo hrano. A raziskave kažejo, da je denar bolje zapraviti za druge. Leta 2008 so 46 prostovoljcem dali ovojnico z denarjem. Polovica jih je morala denar zapraviti zase, druga polovica pa je dobila navodila, naj denar donirajo ali nekomu drugemu kupijo darilo. Svojo raven sreče so morali prostovoljci določiti pred in po zapravljanju. Tisti, ki so denar zapravili za druge, so bili na koncu dneva srečnejši, so ugotovili raziskovalci.

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
809
20.11.2024 ob 19:15
1,059
05.11.2024 ob 03:44
360
20.11.2024 ob 08:41
784
13.11.2024 ob 12:45
1,189
08.05.2024 ob 23:42
Preberi več

Več novic

New Report

Close