Te težave najbolj vplivajo na področje izvajanja prostočasnih aktivnosti, še razkrivajo rezultati raziskave Nacionalnega inštituta za varovanje zdravja SI-PANDA, ki proučuje vplive pandemije covida-19 na življenje Slovencev.
Kaj po pandemiji še občutijo Slovenci?
Vsak peti pod stresom in pritiskom
Več kot petina anketirancev se pogosto ali vsakodnevno počuti napete, pod stresom ali velikim pritiskom. Bolj pogosto to občutijo ženske.
Več kot polovica obiskov zdravnika je v ambulanti
Ne presenečajo podatki, da pomoč pri osebnem zdravniku potrebujejo predvsem starejši. Le slaba četrtina vprašanih, starih med 65 in 74 let, v zadnjem letu ni potrebovala osebnega zdravnika.
Po telefonu ali v ambulanti? Nekaj več kot 60 odstotkov vprašanih je zaradi novih ali poslabšanja obstoječih zdravstvenih težav pregledal zdravnik v ambulanti.
Pri zadnji izkušnji z osebnim zdravnikom je 85,4 % prebivalcev menilo, da so bili glede na zdravstveno stanje ustrezno obravnavani, manj zadovoljne z obravnavo so bile anketirane osebe s težavami v duševnem zdravju.
Priporočila že tradicionalno bolj podpirajo stareši
V 21. izvedbi raziskave največ podpore anketirane osebe namenjajo priporočilom učinkovitega prezračevanja v vzgojno-izobraževalnih zavodih (79,0 %), izolaciji za osebe s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2 (74,5 %) ter uporabi mask v zdravstvenih ustanovah in domovih starejših občanov (65,8 %).
Večino trenutno veljavnih priporočil najmanj podpirajo mladi, stari od 18 do 29 let, najbolj pa ukrepe podpirajo v starostni skupini 65 do 74 let.
Vsak četrti anketirani se ne bi cepil
Kot so pokazale že predhodnice omenjene raziskave, anketirance, ki niso cepljeni proti covidu-19, najbolj skrbi varnost cepiv, več kot pol pa jih tudi meni, da se v zvezi s cepljenjem izvaja prevelik pritisk.
Polovica vseh anketirancev se strinja s trditvijo, da cepivo proti covidu-19 lahko prepreči težji potek bolezni.
Proti sezonski gripi se bo verjetno cepilo 40,6 % starejših, starih od 65 do 74 let.
Samotestirala bi se večina
V primeru prehladnih znakov ali okužbe dihal bi na SARS-CoV-2 samotestiralo skoraj tri četrtine vprašanih. Ob stiku s covid-19 pozitivno osebo, če sami ne bi razvili simptomov, pa bi se testiralo manj, natančneje 66,5 % vprašanih.