Vam je okužba s Covid-19 ‘skrčila možgane’? To pravijo študije

N.M., 26. oktober 2022
Koronavirus
Profimedia

Vse več študij je pokazalo na jasno povezavo med okužbo s Covid-19 in vplivom, ki ga ima ta na možgane in kognitivne sposobnosti.

Znanstveniki še vedno ne znajo pojasniti, zakaj nekateri ljudje po okužbi z virusom Covid-19 izkusijo simptome še nekaj tednov, mesecev, celo let po okužbi. O simptomih ‘dolgega covida’ smo večkrat že pisali. Med njih spadajo utrujenost, kratka sapa, dolgoročnejša izguba vonja, vpliv na razpoloženje, kognitivni upad.

Tokrat smo pogledali, kaj pravijo raziskave o vplivu, ki ga ima ta virus na naše možgane.

Tako imenovano ‘krčenje možganov’, ki lahko prizidane del ali celotne možgane, spada med možganske atrofije. Cerebralna (možganska) atrofija pomeni izgubo možganskega tkiva, vključno z nevroni in povezavami med njimi.

Običajni vzroki za krčenje možganov so travmatske poškodbe možganov, možganske kapi, degenerativne bolezni možganov, kot je demenca, nalezljive bolezni, ki povzročajo močno vnetje, kot sta AIDS in encefalitis.

Kaj pa Covid-19?

V študiji, objavljeni v ugledni publikaciji Nature marca letos, so raziskovalci po opravljeni magnetni resonanci (MRI) ugotovili spremembe pri 401 od 785 udeležencev. Med temi spremembami je bilo denimo zmanjšanje količine sive snovi v možganih in na splošno zmanjšana velikost možganov, opazili so tudi poškodbe tkiva v predelih možganov, povezanih z vonjem.

Ugotovili so tudi, da so imeli udeleženci, pri katerih so ugotovili zmanjšanje možganov, večje tveganje za kognitivni upad. Delno raziskovalci krčenje pripisujejo vnetju oziroma direktni okužbi možganskih celic, in opozarjajo, da so bili rezultati v večini pridobljeni preden so bila na voljo cepiva proti Covid-19, torej je šlo za posledice dejanskih okužb z virusom.

Druga študija, objavljena v The New England Journal of Medicine februarja lansko leto, je prav tako pokazala, da so imeli udeleženci (preboleli Covid-19) na MRI posnetkih vidne poškodbe na majhnih krvnih žilah v možganih.

Več študij je po navajanju WebMD pokazalo na povezavo virusa Covid-19 in krvnih strdkov, kar lahko pojasnjuje poškodbo krvnih žil v možganih. Krvni strdki v možganih pa povečujejo tveganje za možgansko kap.

Na možganske poškodbe pri bolnikih, ki so umrli zaradi zapletov, povezanih s Covid-19 med prvim valom pandemije (od marca do julija 2020), je opozorila tudi letos objavljena raziskava v strokovni reviji Brain. Raziskovalci so med obdukcijo možganov našli dokaze o uhajanju beljakovin in poškodbah nevronov.

Zato so predlagali, naj zdravniki posvetijo več pozornosti možganskim spremembam pri ljudeh, ki preživijo okužbo in se pritožujejo nad kognitivnimi simptomi, ki bi lahko bili znaki dolgotrajnega covida.

So posledice na možgane doživljenjske?

Na to vprašanje znanstveniki žal še nimajo odgovora. Nekaj študij je sicer pokazalo na izboljšanje možganskih funkcij pol leta po okužbi. A kot poudarja stroka, bodo potrebne nadaljnje študije, da bi lahko trdili, da gre za tipični izid po okužbi.

Avtor
Piše

N.M.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,206
21.11.2024 ob 07:52
3,292
17.09.2024 ob 07:01
24,565
21.11.2024 ob 06:36
13,327
03.11.2024 ob 21:29
143,909
21.11.2024 ob 21:53
Preberi več

Več novic

New Report

Close