»Analiza podatkov več kot 150.000 žensk, ki so sodelovale v 54 epidemioloških študijah, je pokazala, da je bilo na splošno pri ženskah, ki so kdaj uporabljale peroralna kontracepcijska sredstva, nekoliko – za sedem odstotkov – večje relativno tveganje za raka dojk v primerjavi z ženskami, ki jih niso nikoli uporabljale,« pravi specialistka onkologije dr. Simona Borštnar, dr. med. Razloži, da so imele ženske, ki so v času raziskave uživale hormonsko kontracepcijo, imele za 24 odstotkov večje tveganje za raka dojk, ki pa se ni povečevalo s trajanjem uporabe.
Po prenehanju uporabe se je tveganje zmanjšalo in 10 let po prenehanju uporabe ni bilo več nobenega povečanja tveganja za raka dojk.
Velja to za vse vrste peroralnih kontracepcijskih sredstev?
Na trgu sta dostopni dve vrsti peroralnih kontraceptivov: kombinirane tablete, ki vsebujejo kombinacijo estrogena in progesterona ter preprečujejo ovulacijo, in tablete, ki vsebujejo le progesteron. Slednje delujejo tako, da ustvarjajo sluz, ki prekrije notranjost materničnega vratu tako, da seme ne more prodreti do jajčeca v maternici. Na vprašanje, ali sta obe vrsti peroralnih hormonskih kontracepcijskih sredstev povezani z blagim povečanjem tveganjem za raka dojk dr. Simona Borštnar odgovarja pritrdilno. »Sicer je več starejših manjših raziskav pokazalo, da kontracepcija s progestini naj ne bi povečevala tveganja za rak dojk. Dve nedavno objavljeni epidemiološki raziskavi (Danska in Švedska) pa sta pokazali sicer majhno povečanje tveganja tudi pri uporabnicah progesteronske kontracepcije.«
Hormonska kontracepcija malo povečuje tveganje za rak dojk. Najprimernejšo vrsto kontracepcije naj posameznica izbere v sodelovanju z ginekologom in ob upoštevanju drugih pomembnih dejavnikov in ne glede na malo povečano tveganje peroralne hormonske kontracepcije.
Dr. Simona Borštnar, Onkološki Inštitut Ljubljana