Železo, feritin, transferin v zadnjem trimesečju
Pozdravljeni!
Pišem kar vam, saj mi nekako vsi ostali zdravniki, ki naj bi mi pomagali, govorijo da “kompliciram”, jaz bi se pa le rada izognila situaciji po prvem porodu.
Bom poskusila biti čim krajša: pred dobrima dvema letoma sem rodila in takoj po porodu ter še nekaj mesecev sem bila šibka, utrujena, skratka grozno sem se počutila. Krvni test hemoglobina je bil vedno približno vredu (nad 110), nato pa sem na svojo roko šla na obsežnejši test v adrialab in rezultat feritina je bil porazen (okoli 12), rezultati tranferina, UIBC in TIBC pa močno povišani. Na svojo roko sem si nabavila železov dodatek (čeprav ga po mnenju zdravnice ne potrebujem ker je “hemoglobin ok”) in od takrat naprej se je stanje izboljševalo, ravno do druge zanositve sem prišla na normalne vrednosti (hemoglobin okoli 130, feritin okoli 40-50).
Trenutno sem v 30. tednu nosečnosti in poleg prenatalnega dodatka sem kar še naprej jedla tudi železo in sicer dopolnilo, ki se mi je v preteklosti obneslo, sicer pa je notri le 18mg železa. S prenatalnim dodatkom ga zaužijem 32mg dnevno.
Zdaj pa dilema: hemoglobin je zopet vredu (133), imam pa spet nizek feritin (25) in povišane vrednosti tranferina, UIBC in TIBC (ne veliko, malo nad mejami). Ginekologinja je zelo “naravno” usmerjena in me svari pred dodajanjem na lastno roko, svetovala mi je le prenatalni dodatek, ker (spet), “hemoglobin je vendar ok”.
Jaz pa bi se rada izognila situaciji po prvem porodu, imam pa očitno to smolo, da se pri meni anemija začne kazati že pri skoraj normalnih vrednostih hemoglobina in me nihče ne jemlje resno.
Ker pa nisem zdravnica, na svojo roko vseeno ne upam dodajati več kot 32mg železa dnevno. Pred seboj imam ravno še tretje trimesečje in zanima me, kaj menite vi: bi zaželi dodajati malo več, npr. okoli 50mg železa dnevno), ali bi pač ostali na trenutni dozi (okoli 30mg)? S trenutno dozo imam sicer občutek, da se mi zaloge zmanjšujejo, kar se je odrazilo tudi v opisanem izvidu krvi (hemoglobin ok, feritin nizek, povišane vrednosti tranferina, UIBC in TIBC).
Zavedam se, da ne gre ravno za klasično vprašanje ampak iskreno ne vem, kam drugam se obrniti, vi pa ponavadi ponudite precej življenjski odgovor 🙂
Lep pozdrav!
Maja
Spoštovani,
sicer težko komentiram vašo trditev, da se začne “anemija2 pri vas kazati že pri normalnih vrednostih, ker je to nemogoče. Lahko, da imate simptome utrujenosti in še kaj, kar se sicer tudi kaže pri anemiji, ampak to ne more biti “zaradi anemije”, ki je ni. Železo je element, ki ga telo žal zelo težko pridobiva iz okolja in prav tako težko zadrži v telesu, razen v feritinu, ki pa je za telo tudi težje uporabno ker je to netopna oblika železa in potrebuje kar nekaj časa, da se reaktivira v serumsko železo. Tudi prenosne beljakovine za železo se relativno hitro izpraznijo, če se železa ne dodaja v presežku, je pa težko železo predozirati, saj se ga v telo vsrka le toliko, kot so ga vanj sposobne prenesti transportne beljakovine (transferin in TIBC). Strašenje z neustreznostjo lastnega dodajanja železa s pripravki, ki so daleč od terapevtskih (terapevtski je npr. Tardyferon, ki vsebuje 80 mg železa, tudi v dvovalentni obliki) je torej nepotrebno in tudi nestrokovno. Tudi od tega se v telo v povprečju vsrka dnevno težko dosti več kot 2 do 3 mg. Sicer pa smo na sistemski ravni dogovorjeni, da bi se naj nosečnicam v 3. tretjini nosečnosti kak železov pripravek predpisal tudi preventivno, torej npr. Tardyferon 80mg vsaj vsaka 2 dni po 1 tabletko, kar bi bilo približno enako vašim neterapevtskih dodatkom.
Pozdravljeni,
najlepsa hvala za pojasnilo!
razumem, da ni anemije, ce je hemoglobin vredu, res sem samo ze navelicana tega, da vsi spregledajo vse druge vrednosti, zaradi katerih se zacnem pocutiti slabse in me (kot ste napisali) skoraj da strasijo, naj ne vnasam zeleza z dodatki.
zaradi vase razlage bom torej brez slabe vesti do konca nosecnosti vnasala okoli 50mg dnevno, seveda pa bom na vsake toliko vrednosti tudi preverila, da se ne bi slucajno zgodilo, da bi s cim predozirala.
hvala torej se enkrat in lep pozdrav!