Uganete, katero stanje prizadane vsakega četrtega izmed nas?

Profimedia

»Zdrav duh v zdravem telesu« ni samo poznan rek, pač pa vodilo, ki mu je vredno/moramo slediti, če želimo ohraniti svoje zdravje in kvaliteto življenja ne samo danes, ampak tudi v prihodnosti. Predvsem zaradi slednjega mesec oktober posvečamo duševnemu zdravju.

Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije se je, ali se bo, vsak četrti med nami srečal z duševnimi težavami. Najpogosteje so to razpoloženjske motnje, depresija, tesnobnost, panične motnje, izčrpanost, izgorelost, zlorabe in odvisnosti zaradi alkohola in psihoaktivnih snovi, motnje čustvovanja in različni strahovi. Naraščajoče družbene in ekonomske neenakosti, izredne razmere na področju javnega zdravja, dolgotrajni konflikti in naraščajoče grožnje z nasiljem, ki smo jim priča zadnja leta, vplivajo na celotno prebivalstvo in utegnejo duševno zdravje v družbi še poslabšati.

Pandemija je povzročila globalno krizo duševnega zdravja, spodbudila stanja kratkoročnega in dolgoročnega stresa in spodkopala duševno zdravje milijonov ljudi. Ocene kažejo, da se je v prvem letu pandemije povečalo število anksioznih in depresivnih motenj za več kot 25 %.

Vir: NIJZ

Pristno zanimanje za nekoga, ki doživlja duševno stisko, lahko reši življenje

Tako kot se vsak, ki se usposablja za voznika avtomobila nauči osnov prve pomoči in oživljanja, tako se lahko tudi vsak izmed nas nauči osnov prepoznave duševnih stisk. To je veščina, ki jo potrebujemo in nam vedno pride prav. Ne samo, da ob tem, ko pomagamo drugemu, naredimo dobro delo, ob tem tudi dokazano občutimo povečano zadovoljstvo in srečo. To sta dve iskani vrednoti, ki nam polepšata dan in prispevata, da je naše bivalno okolje prijetnejše, bolj varno in se v njem vsi bolje počutijo.

Velikokrat nam strah, da bi rekli ali storili kaj narobe, preprečuje, da bi pristopili do sočloveka za katerega čutimo, da z njim ni vse v redu, da se slabo počuti ali trpi zaradi notranjih duševnih bolečin.  Bolj pomembno, kot da uporabimo »vse prave besede«, je človeku v duševni stiski pokazati pristno zanimanje zanj, da ga poslušamo, poskušamo razumeti in mu pomagati poiskati oporo, če situaciji sami nismo kos.

Bolj pomembno, kot da uporabimo »vse prave besede«, je, da pokažemo pristno zanimanje. Poskusimo osebi v stisku nuditi podporo, jo razumeti in ji prisluhniti. 

Program MIRA, Nacionalni program duševnega zdravja (NIJZ)

Če nekaj poznamo, nas manj straši in nam daje moč

Danes, 10. oktobra 2022, na svetovni dan duševnega zdravja, na našem portalu začenjamo z mesecem, ko bomo ozaveščali o pomenu dobrega psihičnega pa tudi fizičnega zdravja.

V želji, da bi na Med.Over.Net prispevali k boljšemu duševnemu zdravju Slovencev, že 22 let ponujamo številne forume, organizirali smo več preventivnih dogodkov in kampanj, ki krepijo splošno duševno zdravje, pomagajo prepoznavati duševne stiske, motnje in bolezni ter nudijo svetovalno podporo trpečim in njihovim svojcem. Z današnjim dnem združeni ustvarjalci portala, strokovnjaki in sodelujoče organizacije začenjamo Mesec duševnega zdravja – Festival dobrega počutja. Pet tednov bomo obrnavali ključne probleme, s katerimi se srečujemo v Sloveniji in podali nasvete in napotke, kako prebroditi krizo. Vabljeni k prebiranju in aktivni udeležbi.

Bodite glasnik dobrega duševnega počutja v svoji bližini. Prebirajte naše članke, osvojite nova znanja in jih posredujte naprej. Delite naše vsebine in soustvarjajte prijetno družbeno klimo.

Članek je del projekta Mesec Duševnega zdravja – Festival dobrega počutja. Več podobnih informativnih in nasvetnih vsebin lahko najdete na tej povezavi.

Če vi ali vaš bližnji doživlja duševno stisko, so vam na voljo različne oblike pomoči:

Avtor
Piše

Med.Over.Net

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
809
20.11.2024 ob 19:15
1,059
05.11.2024 ob 03:44
360
20.11.2024 ob 08:41
784
13.11.2024 ob 12:45
1,189
08.05.2024 ob 23:42
Preberi več

Več novic

New Report

Close