Tudi pri nas poskus samomora zaradi TikTok izziva

Foto: Profimedia.

“Pri uporabi zaslonov sta ključna vedenje in zgled staršev,” pravi Matija Klasinc, dr. med. specializant otroške in mladostniške psihiatrije, s katerim smo spregovorili o pasteh, ki jih za mlade predstavljajo družbena omrežja .

Družbena omrežja imajo številne pozitivne učinke in so še zlasti med zaprtjem države zaradi covida-19 mladim pomagali ohraniti vsaj neko raven socialnih stikov, ki so za njihov razvoj ključnega pomena. Predstavljajo pa tudi veliko nevarnost. Otroci lahko hitro postanejo tarča zlorab, povezujejo pa jih tudi s povečano pojavnostjo depresije, telesne dimorfije in motnjami hranjenja. Kdaj je čas za alarm in kaj lahko naredijo starši? To pravi Matija Klasinc, dr. med. specializant otroške in mladostniške psihiatrije.

Kdaj bi svojemu otroku dovolili uporabo pametnega telefona in družbenih omrežij?
Starše bi ob tem vprašanju usmeril na smernice za uporabo zaslonov Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Pri uporabi zaslonov sta ključna vedenje in zgled staršev. Postaviti je treba neka osnovna pravila, na primer, da so telefoni prepovedani med jedjo. Zaslonom in internetu se ne moremo izogniti. So tudi koristna, pomembna pa je vsebina.

Profimedia


Nedavna raziskava Safe.si je pokazala, da so dekleta bolj podvržena negativnim vplivom uporabe interneta. Kako to komentirate?
Potreba po potrjevanju je bolj izražena pri dekletih, ki se tudi bolj ukvarjajo z odnosi. To lahko vodi v tvegano vedenje. Raziskovalci, ki so se ukvarjali z uporabo zaslonov, so ugotovili, da so fantje občutno pogosteje igrali igre, dekleta pa so bila več na socialnih omrežjih. Fantje so naklonjenost pridobivali na račun spretnosti v igrah, kjer njihovi fizični atributi niso igrali nobene vloge, dekletom pa je bolj pomembno, kako se prikažejo in kako jih dojema okolica.

Kje vidite vi največjo težavo družbenih omrežij?
Največja past so profesionalni profili. Za eno fotografijo estradnice stoji cela ekipa, ki je pripravila osvetlitev, ličenje … Posneli so več fotografij, objavljena pa je bila le ena in ta je bila izbrana na podlagi zelo specifičnega algoritma. To ni realen svet. S tem ne moremo tekmovati. Gre za nerealno sliko, do katere nimamo ustrezne distance.

Zakaj imamo takšno potrebo po objavljanju svoje zasebnosti?
Dokazano je, da všečki povečujejo dopamin v možganih v centru za nagrajevanje. Treba je dobiti všečke, veliko všečkov, več od drugih … Fotografije postajajo vse bolj razgaljene in dekleta postanejo popolna tarča za zlorabo.


Ko na Instagramu osvežimo časovnico, se pojavi krogec, ki se vrti. To idejo so dobili od igralnic in povečuje pričakovanje. Nič ni prepuščeno naključju, saj je v igri veliko denarja. Proti tej industriji ne moremo zmagati. Servirajo nam zadeve glede na pretekle klike. Temu se mladostnik ne more upreti.

Matija Klasinc


Kdaj pa postanejo igre in družbena omrežja težava?
Nekdanji predsednik ameriškega združenja za odvisnosti je izjavil, da je težko opredeliti, kdaj gre za vedenjsko odvisnost. Nato je podal definicijo: Ko neko vedenje začne povzročati trpljenje osebi ali njeni okolici, ga je treba obravnavati. Ko začne padati šolski uspeh, se otrok noče več družiti, opusti interese, ki so ga prej veselili, potem to postane težava.

Ena od težav je tudi spletno nadlegovanje. Otrok pred mobingom tako nikjer več ni varen – ne v šoli in ne doma. Kakšna je tukaj vloga šole?
Šola težko nadzira, kaj se dogaja po šoli, mora pa nadzirati, kaj se dogaja v razredu, saj se lahko zaničevanje nadaljuje tudi po pouku. Prešolanje je lahko rešitev, lahko pa se zgodi, da na novi šoli ne bo nič drugače. V teh primerih je vloga šole ključna in je treba vključiti razrednika in svetovalne delavke. Pri nas je tega veliko, težava pa pogostejša v osnovni šoli.

TikTok pa z izzivi predstavlja svojevrsten izziv. Kako se lotiti te problematike?
Izzivi obstajajo že od nekdaj, res pa je, da se dandanes hitreje širijo – tudi iz drugih kultur. Potreba, da moram ves čas nekaj objaviti in dobiti všečke, to početje potencira. TikTok je lahko koristen, je pa tudi nevaren. Obstajal je izziv, sestavljen iz več izzivov, zadnji je bil samomor. Tudi pri nas smo zasledili poskus samomora zaradi tega izziva.

Kaj lahko naredijo starši?
Težko bodo otroka nadzirali, lahko pa spregovorijo o nevarnostih, ga opozorijo. Z otrokom lahko skupaj brskajo po spletu in ga usmerjajo ter se z njim pogovarjajo o vsebinah. Poudarijo pa naj tudi, da so mu na voljo in mu bodo pomagali, če bi se znašel v težavah. Kar nekaj je bilo namreč poskusov samomorov pri mladih, potem ko so se po šoli razširile gole fotografije. Pogost je tudi “grooming”, ko starejši moški prepričujejo otroke v določena dejanja. Če otrok rad igra igre, pa naj se mu starši pridružijo, saj je tudi to kvalitetno preživet skupen čas.

Dobro je poznati:
www.safe.si
www.logout.si
Oblikovanje družinskih načrtov uporabe zaslonov: www.logout.si/za-druzine
TOM telefon: 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro); klepetalnica: www.e-tom.si/stopi-v-stik ; elektronska pošta: [email protected]

Avtor
Piše

Irena Kolar

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
809
20.11.2024 ob 19:15
1,059
05.11.2024 ob 03:44
360
20.11.2024 ob 08:41
784
13.11.2024 ob 12:45
1,189
08.05.2024 ob 23:42
Preberi več

Več novic

New Report

Close