Iflscience navaja, da se več ljudi prha s toplo vodo. Najpogosteje naj bi se prhali z vodo, ki ima v povprečju med 40 in 41 stopinj Celzija.
Sproščanje napetosti in mišične utrujenosti
Prhanje s toplo vodo sprošča napetost v telesu in mišično utrujenost, zaradi česar lahko bolje spimo. Topla voda tudi izboljša cirkulacijo, dolgoročno morda celo pozitivno vpliva na osteoartritis (degenerativna bolezen, ki povzroči obrabo sklepnih hrustancev).
Po drugi strani, prhanje s toplo vodo s kože odstranjuje naravna olja, zaradi česar koža lahko postane suha, srbeča, pojavijo se lahko ekcemi. Pri nekaterih pa zaradi padca krvnega tlaka, ki ga povzroči prhanje z vročo vodo, lahko povzroči celo omotico.
Spodbuditev imunskega sistema
Prhanje s hladno vodo naj bi spodbujalo imunski sistem, čeprav mehanizem, kako to deluje, še ni čisto razumljen. Ena od teorij je, da je povezano s simpatičnim živčnim sistemom, ki ga sproži hladna voda in aktivira človekov refleks boj ali beg. Ko se to aktivira, se v telesu poveča raven noradrenalina. To pa poviša srčni utrip in krvni tlak, kar bi lahko vplivalo tudi na imunski sistem.
Tudi hladna voda spodbudi cirkulacijo, čeprav ne v tolikšni meri kot vroča, ki neposredno vpliva na cirkulacijo. Namesto tega se predvideva, da se cirkulacija poveča, ko se človek preneha prhati, telo pa se mora ‘potruditi’, da se ogreje nazaj, kar naredi tudi s povečano prekrvavitvijo.
Prhanje s hladno vodo naj bi prispevalo tudi k mentalni budnosti. Že umivanje obraza in vratu s hladno vodo prispeva k izboljšanim možganskim funkcijam pri starejših odraslih.
Zelo mrzla voda, govorimo o manj kot 14 stopinjah Celzija, pa pospeši delovanje metabolizma, zaradi česar se pojavljajo trditve, da prhanje z mrzlo vodo lahko pospeši tudi zmanjšanje telesne teže.
Kaj je torej bolje?
Kot pravi dermatolog dr. Carl Thornfeldt, je najbolj priporočljivo prhanje s toplo vodo, ki se zaključi z nekaj sekundami prhanja s hladno vodo.