Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija UZ GLAVE PRI NOVOROJENČKU

UZ GLAVE PRI NOVOROJENČKU

Pozdravljeni,

 

29.7.2022 sem rodila fantka. Teža 3680, velikost:51 cm. Pordo je potekal normalno brez nekih težav. Ob 12:30 dobila popadke, ob 15tih prispela v bolnico in ob 16 uri rodila.

Ocene otroka ob rojstvu: 9,9,9.

Ker sem prebolela covid so sinu naredili UZ glave pred odpustom.

Navajam kaj piše v izvidu:

 

Ventrikularni sistem simetričen, primernih dimenzij, periventrikularna možganovina in bazalni gangliji brez patoloških odmevov, girusna risba ustrezna, interhhemisferna fisura primerno široka, horoidnega pleteža homogena, primerne ehogenosti, RI v ACA 0,58.

Otrok je bil rojen kot donošen novorojenček. Klinični potek po rojstvu je bil v fizioloških mejah. Ker je mama tekom nosečnosti prebolela okužbo s COVID-19 smo opravili UZ glave, kjer beležimo nekoliko nižji RI v ACA. Naročen na kontrolo. Klinični status in nevrološka ocena ob odpustu ustrezata zrelosti novorojenčka.

Otrok je naročen na kontrolo 15.9.2022 na Uz glave še 1x.

 

Zanima me kaj pomeni nekoliko nižji RI v Aca in vrednost 0.58?

Zdravnica je rekla sicer, da ni morala izmerit točno, ker je glava še manjša al nekaj takega in svetuje kontrolo.

 

Kaj pa, če je ta vrednost, ki jo je izmerila 0.58 in nižji RI v ACA  to res drži? Kaj to pomeni? Je to kaj narobe, da otrok bi bil prizadet, invalid ali kaj? Kja s temi podatki, ko merijo pridobijo?

Naj še povem, da mu niso mogli izmeriti sluha pred odpustom. So 2x poskusili ampak je bil skoz neki nemiren in je hlustal. In neka krivulja ni prišla do konca kot bi morala.Rekli so, da lahko tudi zaradi plodovnice, da še je v ušesih.

 

Lepo prosim za odgovor

 

Hvala

Izvid UZ glave je idealen, nobenih znakov za kakšno vnetje, pomanjkanje oskrbe s kisikom in krvjo, krvavitev ali strukturno nepravilnost.

Ob UZ običajno ocenjujemo tudi pretoke preko možganskih arterij (npr. sprednji možganski, arteriji cerebri anterior, ACA) – hitrost pretoka v sistoli (S, ko se srce stisne) in diastoli (D, ko se srce polni). Pri tem izmerimo torej vrh in dolino posameznega vala, metoda se imenuje Dopplerski UZ. RI je “resistenčni indeks”, ki ga UZ aparat izračuna po formuli S-D deljeno s S – če je npr. D = 0 (nizek pretok v diastoli), S pa N, bo vrednost 1,0. Če je pretok v DS visok (kar je možno pri kakšni hipoksiji med porodom – ki pa je pri vas glede na oceno po Apgarjevi nemogoča), so lahko vrednosti pod 0,55. Pogoj za pravilne meritve je seveda dobra preglednost in pravilna tehnika (da meriš pretok pod točno določenim kotom in ni motenj pri meritvi). Če kaj od slednjega “ne štima”, je meritev neuporabna, napačna, zavajajoča in za starše, kot ste vi, zastrašujoča. RI je torej le delček v mozaiku ugotavljanja stanja otroka – sam po sebi ne pomeni NIČ.

TEOAE pa je pogosto neodziven v prvih dneh po rojstvu – ker signal ne pride preko sluhovoda (ozek, še poln verniksa ali plodovnice) ali je preveč motenj (nemir dojenčka, hrup v okolici), prag osebja za ponavljanje preiskave pa “znižan”.

Torej ste lahko zaradi obeh težavic povsem mirni (kot tudi glede možnega vpliva vašega COVID na plod) in se lahko posvetite dojenju in uživanju ob pogledu na nove in nove dosežke vašega dojenčka v naslednjih tednih, ko bo iz “prebavne vrečke” postajal socialno bitje.

Srečno,

 

 

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close