Hialuronska kislina (HK) je še nekaj let nazaj veljala za sveti gral kozmetične industrije, ki je z njo oglaševala večino svojih izdelkov za vlaženje kože. Na spletu pa se je v teh časih pojavila kampanja, ki zelo skeptično gleda na uporabo HK. A kot za večino stvari, tudi v tem primeru zadeve niso le črne ali bele.
En gram HK lahko nase veže en liter vode
“Hialuronska kislina (HK) je glikozaminoglikan, snov, naravno prisotna v našem telesu, ki jo najdemo v vezivnem, epitelnem in živčnem tkivu. Da bi zase lahko izbrali ustrezen izdelek s hialuronsko kislino, je pomembno, da ločimo med vlogo hialuronske kisline kot gradnika kože in hialuronske kisline kot sestavine kozmetičnega izdelka ter njenih različnih oblik, saj se vloge bistveno razlikujejo,“ razlaga Nina G. Krajnc, med. spec. kozmetične terapije in soustanoviteljica ter predavateljica Aikon Akademije.
“V kozmetičnih izdelkih se HK uporablja kot humektant oziroma vlažilec. HK kot humektanta se je prijela oznaka hiperhidrator, saj ima sposobnost, da zadrži 1000-krat tolikšno količino vlage, kot je njena teža, kar poenostavljeno pomeni, da 1 gram HK lahko nase veže 1 liter vode, kar je ogromno. Kakšen je mehanizem delovanja HK v kozmetičnem izdelku in ali lahko HK prodre v kožo, je odvisno od njene molekularne teže. Ločimo visokomolekularno, nizkomolekularno HK ter cross linked HK oz. navzkrižno vezana HK.“
Visokomolekularno HK sestavljajo velike molekule, zato nima sposobnosti prodiranja v kožo. “Kozmetični izdelki, ki vsebujejo velike koncentracije visokomolekularne HK, so na otip lepljivi in se na koži radi svaljkajo, zato je pomembno, da se kože, če želimo, da ustvarjen film na koži učinkuje, po uporabi ne dotikamo, da ne sprožimo svaljkanja. Zaradi tega je visokomolekularna HK primerna bolj za nočno kot dnevno nego. Nizkomolekularno HK sestavljajo majhne molekule, ki imajo sposobnost prodiranja v kožo, vendar je tudi to prodiranje omejeno na zgornje plasti kože, nikakor pa ne v cel epidermis. Ko majhne molekule prodrejo v kožo, tam nase pritegnejo vlago, koža se navlaži, voluminizirajo se vrhnje plasti vrhnjice ter s tem poravnajo se drobne linije in črte.“
Visokomolekularna in nizkomolekularna hialuronska kislina sta linearni hialuronski kislini, ki ju tvorijo posamezne linearne verige molekul. Navzkrižno vezano ali cross linked HK sestavlja več navzkrižno vezanih linarnih verig HK, ki ustvarijo HK večjih dimenzij – makromolekulo. Makromolekule so večje imajo večjo gostoto in so bolj stabilne, zato ima cross linked HK boljše vlažilne sposobnosti kot linearna HK.
V mislih pa je treba imeti še en podatek. “Medtem, ko visokomolekularna HK deluje protivnetno, izkazuje nizkomolekularna HK provnetno delovanje, zato je pomembno, da nizkomolekularne HK ne nanašamo pregloboko v kožo, saj lahko s tem sprožimo vnetje. S tem namenom je nizkomolekularna HK odsvetovana za vnos v kožo z različnimi tehnikami, kot je npr. microneedling.“
Vrsta HK na žalost ponavadi ni označena na embalaži, saj to ni obvezno. To otežuje nakup.
HK je odličen vlažilec, vendar …
HK je odličen vlažilec, vendar je kot samostojno vlažilno sredstvo bolj priporočljiva za uporabo v poletnih mesecih, ko je relativna vlaga v ozračju visoka.
“V zimskem času, ko je relativna vlaga v okolju nizka, lahko HK, če ni ustrezno kombinirana z drugimi sestavinami, kožo še bolj izsuši. Ker vlage v okolju ni, nase vlage ne more pritegniti, zato pritegne vlago iz bližnjega tkiva ter tako kožo izsuši. HK si lahko poenostavljeno predstavljamo kot čaše za vodo, ki so prazne, s sposobnostjo, da se napolnijo, vendar če razpoložljive vlage v ozračju ni, vzamejo vlago iz tkiva v koži. Izdelki, ki vsebujejo izključno nizkomolekularno hialuronsko kislino v visokih koncentracijah, lahko takrat, kadar je relativna vlaga v okolju nizka in če se ustrezno ne kombinirajo z drugimi izdelki, koži prej škodujejo kot koristijo, saj kožo izsušijo. To velja za vse tipe kož, tudi mastno, še najbolj pa za suho kožo,“ razlaga naša sogovornica.
Kljub temu se HK pozimi ni treba izogniti, treba jo je le pravilno pokombinirati z drugimi izdelki oziroma izbrati takšne izdelke s hialuronsko kislino, ki vsebujejo ustrezne sestavine, ki posnemajo vlažno okolje, iz katerega lahko koža nase pritegne vlago. “Kakovostni emolienti so osnova vlažilne kreme. Med emolienti spadajo kozmetična olja, posežemo po takšnih, ki ne zamašijo por in so nekomedogena (ne povzročajo mozoljev, op. avt.). Poleg kakovostnih olj naj vlažilna krema vsebuje tudi sestavine, kot so aminokisline, kolagen, maščobne kisline ter vlažilce,“ še pravi strokovnjakinja.