Vedno več narcisov med nami: tako ga prepoznate že zelo zgodaj

Najstniki so pogosto označeni kot narcisoidni zaradi delanja selfijev in objav na družbenih omrežjih. Vendar raziskave kažejo, da je to le obdobje intenzivne usmerjenosti vase primerno razvojnemu obdobju najstništva in adolescence, ko mladi  raziskujejo, kdo so. Kje se v resnici skriva problem?

Pogosto zelo lahkotno govorimo o narcizmu. Svojega prijatelja, sodelavca, otroka, partnerja in morda celo otrokovega učitelja, hitro obtožimo, da imajo narcistična nagnjenja. Imamo vedno prav ali se kdaj tudi motimo?

Kaj je normalni razvoj najstnika in kdaj govorimo o narcizmu

Narcizem je veliko več kot razmišljanje, da se »svet vrti okoli tebe«.

O narcistično osebnostni motnji govorimo v primeru egocentričnega posameznika, ki sam sebe povzdiguje nad druge, verjame, da si zasluži posebno obravnavo in lastne potrebe vidi kot pomembnejše od drugih.

Narcistični najstniki kažejo nekatere posebne značilnosti in so nagnjeni k ustrahovanju drugih.

Kateri so znaki, da je vaš najstnik nagnjen k narcistični motnji?

Navajamo pet pogostih znakov in načinov vedenja, ki kažejo, da najstnik z narcističnimi značilnostmi lahko postane tudi nasilen.

Pomanjkanje empatije in čustvene inteligence

Najstniki, ki se spopadajo z narcizmom, zelo težko sočustvujejo z drugimi. Zaradi tega jim je neprijetno izkazovati čustva. Velikokrat tudi nimajo sposobnosti, da bi razbrali in razumeli čustva drugih.

S težavo tudi prepoznajo svoja lastna čustva in dogaja se, da jih tudi zanikajo. Še posebno, ko so žalostni. Če se počutijo prizadete ali razdražene, jih hitro popade bes in skočijo v napad.

Ker so pogosto tako brez stika s svojimi čustvi, se odzivajo na edini način, ki ga poznajo, z jezo in agresijo.

To jih vodi v ravnanja, s katerimi sovrstnike ponižujejo in jih ustrahujejo.

Zahteve po posebnih privilegijih

Najstniki z narcističnimi nagnjenji imajo močne občutke upravičenosti do posebnega statusa in obravnave. Pogosto sprejemajo odločitve brez pomisleka, kako bodo vplivale na bližnje.

Menijo in počutijo se upravičene do boljše obravnave kot ostali. In ko jim nekdo ne da tistega, kar si oni želijo, se lahko kruto in pretirano burno odzovejo.

Prav tako druge pogosto obravnavajo, kot da so manj vredni kot oni. Na primer bodo ustrahovali sošolca v avtobusu, ker »sedi na njihovem sedežu« ali si na primer prisvojijo stvari, ki niso njihove.

Prepričani so, da si zaslužijo najboljši položaj v ekipi, prvo mesto v vrsti, najboljše mesto za kosilo itd.

Egocentrizem

Najstniki, ki se spopadajo z narcizmom, razmišljajo samo o sebi in ne vidijo potreb ali čustev drugih. Poleg tega, da so zagledani vase, so lahko tudi izkoriščevalski, želijo nadzorovati vsako situacijo ter pogosto ustrahujejo druge, da bi dosegli svoje. V pogovorih prevladujejo, glasno govorijo ali prekinjajo druge.

Od prijateljev pričakujejo popolno in nekritično zvestobo. Če prijatelji na primer izrazijo nezadovoljstvo, se bo narcis obrnil proti njim. Pri tem ne bo izbiral sredstev in se bo poslužil izključevanja, širjenja tračev, zmerjanja in (spletnega) ustrahovanja.

Takšni najstniki se pogosto borijo z ljubosumjem in zavistjo ter dvomijo o zvestobi bližnjih.

Boj s samopodobo in primerjanje z drugimi

Čeprav je večina najstnikov narcisov videti vzvišenih in arogantnih, se v resnici pogosto obremenjujejo s tem, kako jih vidijo drugi.

Hitro so užaljeni in si pogosto napačno razlagajo vsako pripombo. Ni nenavadno, da protestirajo, kako so oni žrtve ustrahovanja.

Še več, pogosto se posmehujejo in ponižujejo druge, zlasti tiste, ki so jim najbližji. Druge opravljajo za njihovim hrbtom, podajajo prezirljive pripombe ter širijo neprijetne govorice.

Pomanjkanje moralnega kompasa

Velikokrat se obnašajo neetično, izkrivljajo resnico ter manipulirajo. Prav tako nočejo sprejeti odgovornosti za svoje napake in prelagajo krivdo na druge ter igrajo vlogo žrtve, da bi pridobili sočutje.

Medtem ko ustrahujejo druge lahko celo verjamejo, da si je njihova »žrtev« sama nakopala težave in si zasluži tako obravnavo.

Posledično nikoli ne prevzamejo odgovornosti za svoje odločitve, ki prizadenejo druge ljudi.

Nasvet za starše in učitelje

Ne glede na to, ali ste starš ali učitelj, je prepoznanje teh narcističnih lastnosti pomemben del pri preprečevanju ustrahovanja.

Poznavanje znakov, kdaj se nekdo nagiba k narcizmu, vam lahko pomaga ublažiti trpljenje, preprečiti žaljiva dejanja in pomagati tistim, ki so tarča.

Se srečujete z narcistično motnjo pri bližnjem in potrebujete nasvet? Obiščite forum Mejna in narcistična osebnostna motnja – za svojce in vprašajte za mnenje.

Vir: https://www.verywellfamily.com/recognizing-connection-narcissism-bullying-460525

Avtor
Piše

Uredništvo

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
2,255
08.11.2024 ob 09:50
3,414
31.10.2024 ob 11:18
592
25.10.2024 ob 16:05
79,793
17.11.2024 ob 14:47
Preberi več

Več novic

New Report

Close