Elektivni carski rez pri 38. tednih
Spoštovani,
trenutno sem 33 tednov noseča, po IVF, za sabo imam urgentni CS pred skoraj 8 leti zaradi nenapredovanja poroda. V tokratni nosečnosti me je doletel tudi gestacijski diabetes, ki pa ga imam uspešno pod nadzorom z dieto, tudi otroček je primerno velik in se ustrezno razvija. Edina “posebnost” je, da zelo veliko kolca, kar pa naj ne bi bil problem, pretoki v popkovini so ok. Planiran imam elektivni CS, ko bom dopolnila 38+1. Delala mi ga bo ginekologinja, ki te zadeve resnično obvlada in glede samega posega ji 100% zaupam. Razlog, da bo CS delan tako zgodaj je, da potem dotična zdravnica odhaja na zasluženi dopust. Sedaj cincam med tem, da mi poseg opravlja ona in dejstvom, da otrok še ne bo dopolnil 39 tednov. Ali v praksi vidite veliko dihalnih stisk pri novorojenčkih, ki jih kar “vzamejo ven” pri tej gestacijski starosti, brez, da bi otrok sam sprožil porod? Kako to potem rešujete in kakšne so lahko posledice? Hvala in lep pozdrav
Drži, da pri nas (in v tujini) strokovna združenja odsvetujejo izvedbo načrtovanega carskega reza pred dopolnjenim 39. tednom nosečnosti – kot tudi drži, da se tega vsi ne držijo, če na vsak način želijo opraviti carski rez pri svoji “protežiranki”, obenem pa se v ta namen ne odrečejo (zasluženemu) dopustu.
Tveganje, da “38-tedenski novorojenček” po takem načinu poroda razvije dihalno stisko, je sicer majhno, manj kot 10 % – a če je to vaš otrok, se ti procenti lahko hitro spremenijo v svoji pomembnosti. Tudi diagnoza gestacijskega diabetesa vam ne dela koristi – pač pa še doda kakšen % tveganja (tudi polno donošeni novorojenčki mater s sladkorno boleznijo imajo večje tveganje za dihalne težave po rojstvu).
Seveda znamo zdraviti takšne dihalne stiske, ki so večinoma posledica upočasnjenega vsrkavanja tekočine iz pljuč po rojstvu (tim. mokra pljuča), delno pa tudi relativne nezrelosti pljuč ter manjše koncentracije snovi, ki zmanjša površinsko napetost v njih – surfaktanta. In praviloma minejo brez posledic. A je vseeno zelo težko za starše, katerih težko pričakovani in pravzaprav skoraj donošen novorojenček (bolj pogosto gre za fantke) je zaradi dihalne stiske, ki zahteva vsaj dodajanje kisika, če že ne kakšno obliko dihalne podpore (preko maske, nosnih nastavkov) ločen od mame – premeščen na intenzivni oddelek (ali celo v drugo bolnišnico, če boste rodili v manjši porodnišnici), kjer bodo v izključevanju drugih razlogov za dihalne težave potrebne še druge, praviloma neprijetne preiskave.
Vseeno se morda pogovorite z vašo ginekologinjo – če ji res 100%-no zaupate, verjamem, da bo razumela tudi vaše strahove, dvome in pomisleke.
Vse dobro želim,