V zdravstveni publikaciji New Englad Journal of Medicine so obravnavali smrt 54-letnega Američana iz Massachusettsa, ki je umrl zaradi težav s srcem in odpovedi ledvic. Tistega dne se je počutil kot običajno, nato pa se je v restavraciji nenadoma zgrudil, začel tresti in izgubil zavest.
Z izvajanjem prve pomoči so začeli še na kraju dogodka, ko so ga prepeljali na urgenco, pa je bila hitrost bitja njegovega srca le 40 utripov na minuto. Priključili so ga na ventilator in premestili na intenzivni oddelek. Preiskave so pokazale, da mu je primanjkovalo kalija. Moški je bil sicer zdrav in ni nikoli tarnal zaradi bolečin v prsnem košu, kratke sape ali drugih simptomov, ki bi kazali na srčno popuščanje ali aritmijo.
Usodni bonboni
Po pogovoru z njegovimi najbližjimi pa je bilo ugotovljeno, da se je pacient zelo slabo prehranjeval. Pojedel je več vrečk bonbonov na dan. Tri tedne pred smrtjo je mehke bonbone – rdečo lakrico – zamenjal s črno lakrico. Zdravnikom so se ob tem podatku prižgali alarmi. Črni sladki koren namreč vsebuje glicirizinsko kislino, ki lahko spremeni ravni kalija, zmoti delovanje elektrolitov in zviša raven kortizola, kar lahko privede do hipertenzije, hipokaliemije, presnovne alkaloze, usodnih aritmij in odpovedi ledvic, kar je bilo tudi opaženo pri bolniku.
“Sladki koren se v zadnjem času pogosto pojavlja v več kategorijah živil v različnih količinah in oblikah. Neželeni dogodki, o katerih poročajo v primerih prekomerne uporabe sladkega korena, so povezani s srcem in ožiljem (povišan krvni tlak, aritmije srca, edem), živčnim sistemom (nevrološke težave), težavami v delovanju ledvic, z mišično oslabelostjo, alergijskimi reakcijami, kot sta poslabšanje simptomov astme ali dermatitis, ter z interakcijami z zdravili. Ljudje, ki so lahko bolj občutljivi na glicirizinsko kislino, so posamezniki s pomanjkanjem kalija (hipokalemijo), s težavami s prebavo, z motnjami v delovanju ledvic, s povišanim krvnim tlakom, anoreksijo in pa nosečnice in starejši ljudje. Občutljivost posameznikov je zelo različna,“ pišejo na spletni strani Nacionalnega Inštituta za javno zdravje.
Oseba, stara nad 40 let, lahko že po dveh tednih uživanja 56 gramov črne lakrice na dan zaradi nerednega bitja srca ali aritmije pristane v bolnišnici, kažejo podatki Ameriške uprave za hrano in zdravila.
Čeprav gre v primeru te smrti za ekstremno situacijo, saj je pacient na dan zaužil ogromno količino te sladkarije, pa kardiolog Neel Butala opozarja, da lahko že majhna količina sladkega korena poviša krvni tlak, zato previdnost ni odveč.