Beseda, ki rešuje življenja. Jo že poznate?

Možganska kap,GROM

V Sloveniji vsako leto možgansko kap doživi več kot 4.000 ljudi. Smrtnost je visoka, izredno velik je tudi delež invalidnosti.

Možganska kap je po celem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Mnogi preživeli po možganski kapi utrpijo hude posledice, kar njim in njihovim svojcem bistveno spremeni kvaliteto življenja. Prim. Tatjana Erjavec, dr. med., podpredsednica Združenje bolnikov s CVB Slovenije opozarja, da v “projekcijah do leta 2035 lahko pričakujemo 34 odstotno rast števila pojavov možganske kapi in četrtino več oseb s trajnimi posledicami po utrpeli možganski kapi.”

To so zaskrbljujoče številke in poraja se vprašanje, kaj lahko storimo, da bi preprečili številne smrti, posledice in težko življenje bolnikov po možganski kapi.

Naredite vse, da preprečite možgansko kap

Kljub temu, da vseh vzrokov možganske kapi ne moremo poznati in ne preprečiti. Je pa jasno, da je najpomembnejša preventiva zdrav način življenja. To vključuje:

  • nekadilstvo,
  • vsakodnevna vsaj 30 minutna hoja,
  • uživanje sadja in zelenjave,
  • vzdrževanje ustrezne telesne teže,
  • omejitev vnosa soli, maščob in sladkorja,
  • odpoved škodljivim razvadam,
  • redne meritve krvnega tlaka, krvnih maščob in sladkorja ter srčni utrip.

Zelo pomembne so tudi redne kontrole dejavnikov tveganja. Mnoge dejavnike tveganja lahko preverite v posvetovalnici Društva za srce v Ljubljani in Mariboru. Kontakti in opis preventivnih pregledov je tukaj.

Kako prepoznati, da gre za možgansko kap

Posledice možganske kapi so lahko različne oviranosti gibanja, na primer prizadeta je ena stran telesa, težave pri govoru, požiranju, vidu, tipu in pri kognitivni zaznavi, pove doc. dr. Lara Slivnik, univ. dipl. inž. arh., predsednica Kluba bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Ljubljana, ki je sama doživela možgansko kapo.

Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije in Združenje bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Slovenije vsako priložnost izkoristita za predstavitev preprostega načina prepoznave znakov možganske kapi.

Najbolj preprosto in zanesljivo prepoznamo znake kapi s pomočjo besede GROM:

G – govor (prizadet govor)
R – roka (delna ali popolna ohromelost ene roke)
– obraz (povešen ustni kot – asimetrija obraza)
M – minuta (takoj pokliči 112)

Kako je potrebno ukrepati pri možganski kapi

Ukrepati je treba hitro in pravilno. Ne čakati, da bodo pomagali drugi. Verjetnost, da se bomo znašli v bližini obolelega je razmeroma velika, saj se večina možganskih kapi zgodi v domačem okolju. Zato se ne ustrašimo, ampak ukrepajmo.

Uspešnost zdravljenja je odvisna predvsem od hitrosti prevoza bolnika v najbližji zdravstveni center saj lahko s hitro pričetim zdravljenjem preprečimo posledice.

Več ko bo ljudi znalo prepoznati znake možganske kapi in pravilno ukrepati, milejše bodo posledice za obolele. Bodimo pripravljeni pomagati, morda bomo pomoč rabili tudi mi sami!

Evropski dan osveščanja o možganski kapi: vabljeni na Prešernov trg, 10. maj 2022, od 10. do 13. ure

Društvo za zdravje srca in ožilja in Združenje bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo organizirata aktivnosti za obeležitev Evropskega dneva osveščanja o možganski kapi:

10. maja od 10.00 do 13.00: prireditev na Prešernovem trgu, Ljubljana, Na trgu bodo stojnice, kjer se bodo z zdravstveno–informativnimi zanimivostmi in dejavnostjo predstavila različna društva, ki delujejo na področju zdravja, še posebej pa obe društvi, ki prireditev organizirata. Program je zanimiv: predstavitve z zdravstveno– informativno tematiko, meritve (krvni tlak z atrijsko fibrilacijo, srčni utrip, trigliceridi in sladkor v krvi), svetovanje medicinske ekipe glede tega ter kulturni program.

Pohod bolnikov po možganski kapi od Tivolija do Prešernovega spomenika: Start pohoda bo ob 11. uri v parku Tivoli na parkirišču nasproti hale Union. Lahko pa se jim pridružite vsi, ki to želite.

Več o dogodku: https://zasrce.si
Več informacij o obravnavi: OBRAVNAVE-BOLNIKA-Z-MOZGANSKO-KAPJO-BI-LAHKO-BILA-BOLJSA_pobude.docx

Video predavanje o možganski kapi

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,508
22.11.2024 ob 19:13
298,586
22.11.2024 ob 11:40
113,059
22.11.2024 ob 18:32
Preberi več

Več novic

New Report

Close