Vitamin D pri novorojenčku
Spostovani! Zanima me, kako je z jemanjem D3 vitamina pri dojenčku, ki je hranjen tudi z adaptiranim mlekom, glede na to, da adaptirano mleko vsebuje tudi vitamin D? Ali se lahko oz. mora vseeno dodajati še kapljice biogaia z D3 vitaminom (10ug)? Ni nevarnosti, da bi v takem primeru prišlo do prevelikega vnosa D vitamina?
Kako pa se dodajajo Biogaia kapljice? Ali se jih lahko kar primeša v adaptirano mleko?
Hvala in lp
Čeprav večina “formul” vsebuje tudi vitamin D3 (tudi materino mleko ga vsebuje), pa je po mnenju prehranskih strokovnjakov vnos na ta način premajhen in je svetovan običajni dodatek, kar je 400 enot vitamina D3 dnevno (v Sloveniji se v glavnem predpisujejo kapljice Oleovit D3, 1 kapljica pomeni 400 enot, dopustno je tudi dajanje vitamina D v okviru probiotičnih pripravkov, kot sta Waya in Biogaia obogateni z D vitaminom.
Praviloma dodatkov ali zdravil ne dodajamo v stekleničko, saj dojenček pogosto ne popije celotnega obroka pripravljene “mešanice”, obenem se določena zdravila tudi “lepijo” na steklo oz. plastiko. Bolje je dodatek kapniti kar na jezik ali pa ga dati preko žličke. Če ga dodamo v mleko, naj bo to v majhni količini – in šele kasneje v stekleničko dodamo mleko za celoten obrok.
Lep pozdrav, srečno in zdravo novo leto 2022,
Pozdravljeni!
Jaz sem svojemu dojenčku dajala kapljico Oleovita na dudko in nato je to “polizal” z dudanjem. Ali to pomeni, da zaradi takega nacina dajanja, ni dobil D vitamina?
Na žličko ni šlo, saj ni odprl ust, ce pa jih je že, pa je vse izpljunil ven oz. iz žličke ni polizal kapljice.
Hvala za odgovor in srečno!
Oba načina sta možna in izvedljiva, čeprav je vedno tveganje, da “pol kapljice” ostane razmazane na dudi in jo kasneje sperete, ko čistite dudo. Zato mi je druga možnost (kapljica na bradavici) celo bolj všeč :-). Bistveno je namreč, da vitamin D3 dajete, včasih se je nanj rado pozabljalo…
Vse dobro,
“Nujno” ravno ni, je pa koristno, da dobi vitamin D3, še zlasti v jesensko – zimsko in zgodnje pomladnih mesecih, ko koža ni izpostavljena sončni svetlobi. Danes se namreč ve, da preprečevanje rahitisa ni glavna korist dajanja D3, pač pa izboljšanje odpornosti, manjšanje pogostnosti in teže okužb. In po obdobju COVIDa ga jemljejo vse starostne skupine.
Oleovit D3, ki ga sedaj predpisujemo dojenčkom, ni povezan s “krčki” (ki so itak zelo običajni v starosti med 1. in 4. mesecem, ne glede na spol, vrsto prehrane, število tednov nosečnosti ob porodu) – pa čeprav je “priljubljen krivec” zanje. Poleg tega lahko namesto teh kapljic dajete kakšne druge, ne nazadnje tudi probiotike, ki so obogateni z vitaminom D3. Torej WayaLGG + D, tudi BioGaia ima takšen preparat… Le vprašajte v lekarni za nasvet.
Lep pozdrav,