Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Toksoplazmoza listerioza – dojenje

Toksoplazmoza listerioza – dojenje

Zanima me, ali se lahko na otroka preko dojenja z mlekom prenese okuzbo s toksoplazmozo in listeriozo, če v času dojenja dobim ti dve okužbi? Sama jih še nisem prebolela.

Kot prvo – vsaj za listeriozo, katere prebolevnosti ne ugotavljamo s protitelesi, ne morete vedeti, ali ste jo preboleli ali ne. Kar tudi ni bistveno, saj ne gre za okužbo, ki pusti imunost.

Preko mleka se paraziti in bakterije praviloma ne prenašajo, le protitelesa. Izjemoma lahko bakterijo Listeria monocytogenes prenesete, če bi se ta nahajala v ognojku v dojkah (ki je lahko skrit).

Tveganje za prenos obeh omenjenih bolezni z materinim mlekom je torej zanemarljivo majhno – kot tudi možnost vaše okužbe prav sedaj, ko otroka dojite.

In še pripis: večina bolezni, ki jih v času dojenja preboleva mama, se na dojenčka ne prenese z mlekom, ampak z rokami (ki si jih ne umijemo pred dojenjem) ali kapljično (ker med dojenjem praviloma ne nosimo maske – razen sedaj, v času COVID-19 – pa vendar maska ščiti dojenčka pred okužbo tudi z drugimi respiratornimi virusi, tudi gripa se prenaša na ta način, ne z mlekom).

Srečno,

 

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor.

Ali to pomeni, da se načeloma lahko svežo okužbo s toksoplazmozo preko dojenja prenese na otroka?

Kakšne pa so lahko posledice okužbe dojenčka s toksoplazmozo? Enake kot če bi se okužil plod v času nosečnosti?

Pa še tole: kaj to pomeni za otroka, da se preko mleka prenašajo protitelesa?

Hvala

Pridobljena okužba s toksoplazmozo (torej po rojstvu, še zlasti v primeru, ko je dojenček mlajši od 3 mesecev in je njegova mama nekoč – lahko tudi kot otrok – prebolela toksoplazmozo) je praviloma zelo lahko potekajoča, celo neopazna okužba.

Razlog so tudi protitelesa, ki jih začne naše telo proizvajati ob okužbi ali po cepljenju in so iz različnih “razredov”: takoim. M protitelesa delujejo le krajši čas, v začetku okužbe, G protitelesa so za vse življenje in se preko krvi in posteljice predvsem v zadnjem trimesečju nosečnosti prenašajo na plod, A protitelesa pa se izločajo preko sluznic in v mleku. Za vsa velja, da so ena najboljših obramb ob okužbi, tako proti bakterijam, virusom kot parazitom, saj povzročitelje uničujejo že ob vstopu v telo in preprečijo bolezen – povsem ali vsaj omilijo njen potek. To slednje velja tudi za cepljenje, tudi npr. proti novi koronavirusni bolezni, kar je aktualno sedaj.

Da povzamem: doječa mama izloča v mleku številne dejavnike, ki naj zaščitijo njihovega mladička pred okužbami. Med njimi so tudi imunoglobulini G in A, ki so večinoma specifični – torej usmerjeni na povzročitelje bolezni, ki jih je prebolela sama ali pa je bila proti njim cepljena.

Poleg idealne hranilne sestave je ta zaščita tudi pomembna prednost dojenja pred adaptiranim mlekom!

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni semo dva tedna po porodu dojim in crpam u zadnje dneve imam v desni dojki vec kot v levi in je bolj obcutljiva danes sem crpala in je bilo mleko bol rozkasto in notri je plavalo kot koscki rozasto rdece sluzi ko sem odstranila crpalko je bilo na bradavici bel kos sluzi kot da bi bilo sesirjeno mleko ..ali je to kaj narobe ali lahko sevedno dojim

Razlika v količini mleka / velikosti dojke je kar nekaj običajnega, nikoli nismo popolno simetrični. To, kar opisujete, pa je lahko posledica “prestrastnega” črpanja (črpalka nastavljena na prevelik podtlak, ki rani mlečne vode in je rožnata barva posledica sokrvice) ali pa začetnega vnetja – mastitisa. V tem primeru se bo pojavila še rdečina, oteklina, bolečnost, lahko tudi vročina – in bo treba na pregled k zdravniku, ki večinoma predpiše antibiotik. Dojite pa lahko vseeno.

Praznični pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close