Prve razlike upadanja mišične mase se pojavijo po dveh tednih brez kakršnekoli aktivnosti. Če ste se skozi obdobje karanten gibali vsaj minimalno, je velika možnost, da niste izgubili prav veliko mišic. Vseeno pa se je vaše telo odvadilo gibov in dražljajev, ki jih izvaja prav v fitnesu.
Meta Vražič, licencirana osebna trenerka, pa nam je povedala, da imajo mišice svoj mišični spomin. »Kar pomeni, da se bodo vaše mišice vrnile hitreje, kot ste potrebovali, da ste jih zgradili. Vaša mišica v resnici samo izgubi na velikosti, še vedno pa je tam,« je razložila.
Vrnite se počasi
V fitnes se seveda vračate z entuziazmom, a telesu je treba dati čas. Na teže, ki ste jih dvigovali preden so se fitnesi zaprli, počakajte še nekaj časa. Telo se mora nazaj adaptirati na vašo aktivnost, kar pa prav tako izčrpava tudi vaše živčevje, zato pazite, da ga ne preobremenite. Začnite s polovično težo/aktivnostjo, ki ste jo izvajali pred zaprtjem. Če ste v dobri fizični pripravljenosti, se lahko v štirih tednih počasi vrnete na svoje stare teže.
Zmanjšajte pogostost svojih treningov. Vsaj prve dva tedna naredite samo tri treninge z utežmi na teden, zato da si lahko telo med treningi dobro opomore.
Pred vsakim treningom se dobro ogrejte. »Pomembno je, da se telo res pripravi, če ne tvegate poškodbe. Ogrevanje je najpomembnejši del trening, sploh po dolgih obdobjih brez aktivnosti,« je še opozorila trenerka.
»Pri eksplozivnih vajah kot so poskoki, skiping ali olimpijsko dvigovanje uteži, bodite konservativni. To so gibi pri katerih je napor za kosti in vezi zelo velik, potrebujejo pa lahko tudi do 72 ur, da se regenerirajo,« nam je še povedala Meta.
Spanec in hrana sta pomembna
Spanec je najboljše orodje za regeneracijo. Tudi za profesionalne športnike, je spanec zelo pomemben. Vsako noč se potrudite spati vsaj 7-9 ur, da si vaše telo odpočije in se celostno regenerira.
Prav tako pa je pomembno, da pojeste dovolj. »Ko se dvigne vaš nivo aktivnosti, se dvigne tudi vaša potreba po hranilih. Poskrbite, da zaužijete dovolj ogljikovih hidratov za energijo ter dovolj beljakovin za regeneracijo,« je dodala trenerka Meta Vražič. Če ste se v času karantene zredili, morate biti v deficitu, če pa želite pridobiti težo, morate pojesti več, kot vaše telo porabi.
Ne pričakujte preveč
Kljub temu, da sledite vsem tem nasvetom, pa bodite pri svojih pričakovanjih realistični.
»Oblikovanje postave in rast mišic sta tek na dolge proge in terjata svoj čas. Ne rinite z glavo skozi zid, če vidite, da morda vaše telo potrebuje več časa. Nismo vsi enaki in nekateri se morda lahko hitreje vrnejo v formo, nekateri pa potrebujejo kakšen teden več.«
Osredotočite se na trajnostne navade, ki se jih boste lahko držali dlje časa in bodite potrpežljivi. Pomembno je, da najdete aktivnost v kateri uživate, rezultati pa bodo stranski produkt vašega hobija.