“Zavest in previdnost povezana z novim koronavirusom pri najstnikih iz dneva v dan rasteta,” je za Italijansko tiskovno agencijo Anso komentiral predsednik laboratorija Maurizio Tucci. Iz raziskave sklepajo, da se na izolacijo najstniki odzivajo veliko bolje, kot so na začetku domnevali. “Generacija, ki je bila vzgojena praktično v vati, tako kot njihovi starši, se je v teh težkih razmerah odlično odzvala,” pravi.
Pri tem anketa ugotavlja, da so fantje v teh časih izolacije veliko bolj osamljenih od deklet. Dekleta si namreč veliko več pomagajo za ohranjanje stikov s prijateljicami z družbenimi omrežji. Zato fantje v tem oziru bolj trpijo od deklet.
Manj zaskrbljeni na severu
Pojasnjuje, da so po začetnem nelagodju in strahu mladostniki kmlau sprejeli trenutne razmere. Sicer pa zaskrbljenost zaradi koronavirusa raste s starostjo in spolom, zelo zaskrbljenih je denimo 18,3 odstotka deklet in le 8,3 odstotka najstnikov. Zanimiv je tudi podatek, da je strah višji pri najstnikih na severu (11,1 odstotkov) kot na jugu (22,2 odstotkov). To pripisujejo temu, da na severu že poznajo in doživljajo težke razmere, na jugu pa se jih predvsem še bojijo.
S trenutnimi zelo strogimi ukrepi vlade za zajezitev širjenja koronvirusa se strinja kar 93 odstotkov mladostnikov, strogo pa jim sledi od 49 do 79 odstotkov vprašanih. Le 0,4 odstotka najstnikov je odgovorilo, da ne spoštujejo pravil. Najbolj previdni so starejši od 19 let, med njimi pa punce bolj kot fantje.
Kaj lahko storite danes za drugo generacijo?
Danes obvezno pokličite svoje starše in stare starše in jim zabičajte, naj ob prihodu pokojnine ne hodijo na banko ali na pošto. Ponudite jim pomoč pri spletnem bančništvu, najlažje pa bo, če bodo v času Covid-19 plačevali le s kartico.
Ponudite se, da greste v trgovino namesto njih, ali pa skupaj prek interneta naročite blago na dom. Če morajo rokovati z gotovino, naj obiščejo raje bankomat, to pa naj storijo z rokavicami za enkratno uporabo, po uporabi bankomata pa naj si dobro umijejo ali vsaj razkužijo roke.