Imam revmo a, … revma nima mene

anonimni uporabnik, 07. oktober 2016
Ostalo

Revmatične bolezni povzročajo kronične bolečine, vnetja, okorelost in izgubo funkcije sklepov. Če bolezni ne zdravimo,..

12. oktobra obeležujemo svetovni dan revmatikov. V Sloveniji je za vnetno revmatično boleznijo obolelih med 40.000 in 60.000 ljudi. Revmatične bolezni povzročajo kronične bolečine, vnetja, okorelost in izgubo funkcije sklepov. Če bolezni ne zdravimo, poleg nenehne bolečine, lahko tudi uniči sklepe, kar vodi v trajno invalidnost. Nekatere revmatične bolezni povzročajo oslepitev, druge lahko trajno okvarijo ledvice, pljuča, možgane, živce,

Andrej Gregorčič, predsednik Društva revmatikov Slovenije je povedal:

«Napredek na področju zdravljenja revmatičnih bolezni v zadnjih 20, 30 letih je ogromen in veliki večini revmatičnih bolnikov pomeni olajšanje in možnosti za dokaj normalno življenje z manj težavami in bolečine. Vendar pa ostajajo revmatične bolezni težek izziv za vsakega posameznika, ki se sreča s to diagnozo. V Društvo revmatikov želimo olajšati težave bolnikom, predvsem pa jim pomagati z informacija kako se zoperstaviti bolezni.«

V Društvu revmatikov Slovenije še poudarjajo, da mora odločitev o uvedbi zdravljenja vnetnih revmatičnih bolezni z biološkim ali s podobnim biološkim zdravilom oziroma s kakršnim koli drugim zdravilom sprejeti lečeči zdravnik – specialist revmatolog, bolnik pa naj bo pri odločitvi soudeležen. Ta odločitev mora temeljiti na trdnih strokovnih dokazih in klinični presoji revmatologa upoštevajoč specifične terapevtske potrebe vsakega posameznega bolnika. Dobrobit in varnost bolnikov morata biti na prvem mestu in odločitev za vrsto zdravljenja ne sme temeljiti zgolj na finančnih vidikih. Hkrati si bolniki zaslužijo biti v celoti obveščeni o vsakem medicinskem zdravljenju, ki so ga deležni, morajo biti pri tej odločitvi soudeleženi in morajo razumeti, kaj določen način zdravljenja pomeni za njihovo zdravje v širšem smislu.

nvm_6477

Tomaž Nartnik, bolnik z redko obliko revmatične bolezni, Andrej Gregorčič, predsednik Društva revmatikov Slovenije, prof. dr. Matija Tomšič, predstojnik KO za revmatologijo in Srečko Meolic, organizator fotografske razstave ob svetovnem dnevu revmatikov

Prof. dr. Matija Tomšič, predstojnik kliničnega oddelka za revmatologijo v UKC Ljubljana je predstavil način zdravljenja pri redki obliki revmatične bolezni, ki se je pokazal kot uspešen in pomeni primer sodobnega in inovativnega zdravljena. Profesor Tomšič je še povedal:

»V Sloveniji imajo bolniki na voljo vsa najsodobnejša zdravila in smo tudi po tej plati primerljivi z Evropo, oziroma so bolniki na boljšem kot v marsikateri državi v Evropi. Tudi čakalne dobe v državah zahodne Evrope niso nič neobičajnega. Dobro imamo urejeno triažo napotnic s stopno nujnosti hitro in redno, za bolnike s sumom na vnetno revmatično bolezen pa ni čakalne dobe in ti bolniki so pregledani enako hitro ali celo hitreje kot v državah zahodne Evrope. Sistem, ki smo ga ustvarili je dober, zahteva pa seveda tudi nekaj odgovornosti pri samih bolnikih. Ob svetovnem dnevu revmatikov bi rad poudaril tudi pomen sodelovanja med zdravnikom in bolnikom, saj je le ta zelo pomemben za ugoden izid zdravljenja. Prav tako bolnikom vedno svetujem, da jim sodelovanje v Društvo revmatikov Slovenije lahko zelo pomaga pri spopadanju z boleznijo.«

Predstavljena je bila tudi fotografska razstava z naslovom »Imam revmo, … a revma nima mene«, s katero v Društvo revmatikov Sloveniji želijo predstaviti, da bolniki z revmatičnimi obolenji kljub težavam, omejitvam in bolečinam znajo živeti polno življenje.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,505
30.03.2024 ob 10:27
298,332
04.11.2024 ob 15:36
113,052
05.11.2024 ob 01:10
Preberi več

Več novic

New Report

Close