Amenoreja
Pozdravljena,
možno je, da zaradi motenj hranjenja pride do težav pri zanositvi. Bolj, ko je vaša prehrana zdrava in bliže ste zdravi telesni teži, več možnosti imate, da bosta oba z novorojenčkom zdrava. Najbolje se je obrniti tudi na ginekologa, da vas pregleda in preveri ali je z vašimi rodnimi organi vse v redu. On vam bo znal glede tega največ povedati.
V primeru, da bi zanosili v času, ko še okrevate in še ne zmorete zdrave prehrane in rednih obrokov, obstaja tudi nevarnost, da bi rodili pred rokom ali da pride do različnih zdravstvenih nepravilnosti pri otroku. Plod namreč dobi vso hrano od matere in če je mati ne zaužije dovolj in če prehrana ni primerna to lahko vpliva na razvoj otroka. Pri porodu bi lahko prišlo do poškodb, otrok ima lahko težave z dihanjem ali pa je podhranjen. Večja je tudi nevarnost splava, sladkorna bolezen za nosečnice, zastrupitev krvi,..
Preden se odločite za otroka je pametno, da razmislite ali ste že dovolj okrevali in se o tem posvetujete tudi z osebnim zdravnikom. otrok se bo hranil iz vaših zalog in če jih ne preskrbite se vaše telo lahko izčrpa, zaradi podhranjenosti in izčrpanosti pa lahko padete v hudo depresijo. Nosečnost s seboj prinese tako fizične kot psihične zahteve. Pritiski so lahko prehudi, lahko vam začne zmanjkovati nadzora nad lastnim življenjem, to pa bi samo še povečalo vašo stisko. bolje se je za otroka odločiti, ko ste okrevali.
Med nosečnostjo bi morali uživati veliko mlečnih izdelkov, da bi obnavljali svojo zalogo kalcija, saj ga otrok za svoj razvoj porabi veliko, zato bi vam ga lahko začelo primanjkovati. izgubljeni kalcij je zelo težko nadomestiti zato bi lahko imeli težave s kvaliteto kosti in zob. Zobje lahko postanejo slabotni, kosti pa lomljive.
V primeru, da bi se za otroka odločili preden se vaše okrevanje zaključi, obstaja nevarnost, da bi postali depresivni ali besni zaradi kg pridobljenih med nosečnostjo. Lahko bi se čutili brez nadzora nad svojim telesom in mogoče celo skušali škodovati sebi ali svojemu nerojenemu otroku, ali pa bi se počutili krivi glede škode, ki bi jo lahko prizadeli otroku.
Materinstvo je psihično in fizično zelo naporno. Če niste dovolj močni v svojem okrevanju, se vam lahko zgodi, da se zatečete spet k basanju ali stradanju.
Bolje je, če najprej spoznate uspešne drugačne, bolj zdrave načine obvladovanja stresnih situacij in jih začnete uporabljati, pa se kasneje odločite za otroka.
Mogoče kdo razmišlja, da bi otrok lahko bil dodatna motivacija pri okrevanju. vendar z materinstvom težave v zvezi z motnjami hranjenja ne bodo preprosto izginile. Motivacijo je potrebno poiskati drugje, saj nosečnost in otrok predstavljata veliko sprememb, obremenitev in novih zahtev za bodočo mater. Pomembno je, da je okrevanje od motenj hranjenja uspešno že pred nosečnostjo. V vsakem primeru pa je dobro piskati podporo tako med nosečnostjo kot med materinstvom.
Upam, da vam bodo navedene informacije v pomoč.
Lep pozdrav,
Tatjana
Jez imam iste težave, kljub ITM 19 – nimam menstruacije. Stara sem 29 let, fant pa je ravno te dni začel omenjat otroke. Me je ful strah, ker očitno je nekaj narobe, kljub temu, da težave z MH izzvenevajo in držim ko0nstantno težo! Septembra grem na pregled. Držim pesti zate, Solza pa zame seveda tudi. Joj, ko mbi prej vedela, kakšne posledice imajo MH!!
Draga Neža,
svoje dvome boš najlažje razblinila ob obisku ginekologa. Predlagam ti, da ne čakaš do septembra na pregled – zgolj zato, da si prideš čimprej najasno s svojimi vprašanji, ki se ti pojavljajo sedaj. Ginekolog te bo sprejel – ponavadi tako ravnajo, sicer je res iz kraja v kraj različno pa vendar. Pojasni sestri, da že dolgo časa nisi dobila menstruacije, da si zaskrbljena – najbolje, da poveš resnico, tako ti bodo najbolj lahko pomagali. Znajo biti kar razumevajoči – vsaj moje izkušnje so takšne.
Kar se tiče same menstruacije se ta ponavadi vrne, ko telo dobi telesno težo – tisto minimalno, ki jo potrebuje. Slišala sem tudi že, da ginekolog poskuša sprožiti menstruacijo s predpisom kontracepcijskih tablet – tudi to je pri marsikateri punci pomagalo, vendar ne vem, če deluje vedno. Je pa ena od možnosti.
Okrevanje res traja, gre počasi, vendar upoštevaj vsako spremembo, ki jo uspeš doseči in je ne minimaliziraj – temveč se pohvali zanjo in bodi ponosna nase. Ne vem kakšna je tvoja telesna teža in mogoče te bo to prestrašilo kar bom sedaj napisala – kot sem že zgoraj – mogoče se mora še malo dvigniti, da bi dobila menstruacijo nazaj. Na vsa tvoja vprašanja ti bo najbolje odgovoril ginekolog. Pokliči ga in se skušaj dogovoriti za srečanje še pred septembrom – boš vsaj vedela na čem si. Skupaj bosta pogledala kaj se dogaja.
Praviš, da fant omenja otroke. Ali ve, da imaš MH – čeprav izzvenevajo? Si ti sama želiš otroke? To sta vprašanji zate. Vprašaj se kaj sedaj potrebuješ od njega – podporo, razumevanje, vzpodbudo za nadaljnje premagovanje ovir in ne dodatne pritiske (če to čutiš ko se omenjajo otroci?)? Vzemi si čas. Najprej poskrbi zase. Daj sebe na prvo mesto. Če čutiš, da še nisi pripravljena mu to povej, razloži kako storijo stvari – ali si že? Ali se česa bojiš pri tem?
Razmisli kaj ti hočeš pri vsem tem in upoštevaj sebe. To je res težko, še posebej kadar se naše potrebe razlikujejo od drugih-vendar je pomembno da smo iskreni s sabo, drugače hitro lahko pademo pod stare vzorce.
Pa še nekaj. ne obtožuj se zaradi posledic. Ja niso prijetne, lahko so tudi hude, vendar ali to to kaj pomaga? Rajši to energijo kot v lastno obtoževanje preusmeri v skrb zase, poglej kaj si želiš doseči, in jo usmeri tja. Verjemi vase in se pohvali za novo priložnost ki si si jo dala in za katero se še trudiš – izkoristi jo v polni meri, da bo tvoje življenje zate kvalitetno kot si to želiš ti.
Vso srečo ti želim,
Tatjana
Neža!
Še malo spodbude z moje strani. Sama imam 10 let anoreksijo. Menstruacije nisem imela vse do lanskega leta. Ginekologinja jo je nekaj let sprožala s tabletkami. Lani sem šla na morje in mi je ginekologinja rekla, da naj z naslednjim ciklusom tabletk počakam, da ne bom imela ravno na morju menstrucijo. Vseeno sem jo dobila, svojo. Čisto nepričakovano, ko sem že mislila, da je pač nikoli ne bo. Naj te torej ne skrbi. In še to, meni je ginekologinja rekla, da tudi če je nikoli ne bo, to ne pomeni, da je kaj narobe s plodnostjo.
Hej! prebrala sem zadnji članek, da tudi če nikoli ne bo menstruacije,da to ne pomeni,da je kaj narobe s plodnostjo.No jaz sem stara 22 let, zdravniki so mi rekli da ker nimam maternice, tudi menstruacije nimam.noben mi ni razložil,zakaj to nastane,kako se da odpraviti,ali je kakšna možnost za nadaljne preglede itd.Edino kar me je zaznamovalo je to da so mi rekli da svojih otrok ne bom mogla imeti…Zanima me ali je možno, da se da kaj narediti glede tega, in ali je res da menstruacije ni zaradi tega? In ali je možno,da menstruacije nimam,ker sem pet let jemala močna zdravila za epilepsijo v času ko bi mogla dobiti menstruacijo? Edino kar si želim je da bi v prihodnosti imela šanso imeti svojega otroka…Če bi mi znal kdo odgovoriti,najlepša hvala za odgovor
Jaz sem imela zelo hudo obliko bulimije (občasno sem tehtala samo 36 kg) od svojega 17 do 30 leta. Takrat sem spoznala svojega moža in sedaj (pri 35-ih) imava že tri otroke. Vsakič sem zanosila takoj v prvem ciklusu. Je pa res, da sem imela od prbl. 25 leta naprej kolikor toliko redno menstruacijo in dokaj normalno težo (medtem ko vmes vsaj 5 let menstruacije sploh nisem imela), kljub temu, da sem po večkrat na dan bruhala. Tako da ni kar za obupat!
Pa veliko sreče!
Kajček, koliko časa ti je ginekologinja sprožala menstruacijo in katere tabletke si jemala? Rabila sem kar nekaj časa, da sem se opogumila in šla do ginekologa. Sedaj jih jemljem že več mesecev- ampak uspeha ni:(. Želim pa si jo dobiti nazaj, da bom lahko spet normalno živela. So imele tabletke kakšne stranske učinke?
Katicazgatica!
Ne spomnim se točno, mislim da približno 3 leta, s tem da vsakih 6 mesecev ene 3 mesece premora (če bi slučajno prišlo do spontane menstruacije). Najprej sem jemala stediril-M, potem cycloprogynovo (ki by-the way ni kontracepcija-le hormoni) in na koncu dabroston (ki ga jemlješ le v 2. polovici ciklusa). Jaz nisem opazila nikakršnih stranskih učinkov. Ne obupaj prehitro. Če boš zraven še ohranjala neko vsaj minimalno normalno težo bo seveda veliko bolje, priznam pa da imam jaz še zdaj po vseh pravilih prenizek ITM, da bi imela menstruacijo pa jo vseeno imam.
Kajček!
Tut jst jemljem cycloprogynovo že nekaj cajta. Si po njim že dobila menstruacijo, ali šele po dabrostonu? V navodilih sem prebrala , da se lahko ob jemanju Cycloprogynovo tabletah povečajo prsi, česar se sedaj ne bi branila- nasprotno bila bi zelo vesela, vendar tega še nisem opazila pri sebi. Kakšen itm pa imaš če in če sedaj jemljaš še kakšne tablete?
Katicazagatica!
Jst sem ob jemanju tablet vedno dobila menstruacijo. Če prav razumem jo ti ne? Dabroston sem nato jemala, ker je ginekologinja na ultrazvoku ugotovila, da imam dovolj razvite folikle, da bi se menstruacija lahko sprožila, zato nisem potrebovala celotno dozo hormonov (cycloprogynova) ampak samo progesteron (dabroston) v drugem delu ciklusa. Tako nekako, čeprav loh, da sm zdaj kaj zamešala $-). Za prsi težko rečem. Bolj zdaj opazi, ko imam svojo menstruacijo, se mi v tednu pred njo povečajo, včasih kar precej, ampak se po menstruaciji spet zmanšajo na svojo naravno velikost 🙂 Za ITM pa nevem, če je prav da ti povem, ker se bojim, da bi potem mislila, da je to u redu in se ti ni treba zredit, da dobiš menstruacije. Upam, da razumeš. Tablet pa ne jemljem več.