molarna nosečnost drugič
Spoštovani!
Naj opišem svoj potek dosedanjih nosečnosti:
Decembra leta 2004 diagnoza missed abortio, pri 10 tednih amenoreje opravljena abrazija, iz histologije vidna hudo spremenjena intrauterina nosečnost in parcijalna mola. Sledilo je spremljanje Bhcg in zelo hitra povrnitev hormonov na normalo.
Oktobra leta 2005 predčasno – 1 mesec – rodila hčerko, normalno razvita, lepa teža, vse o.k..
Aprila letos ponovno ugotovljen missed abortio, spet opravljena abrazija pri 8 tednih amenoreje, histologija ponovno potrdi hudo spremenjeno intrauterino nosečnost,zdravniki na KC pojasnijo, da se je ponovno pričela razvijati parcialna mola.
Iz opisanih dejstev sklepam, da obstaja možnost, da v mojem primeru ne gre zgolj za naključje, ampak za okoliščino, ki pri meni bistveno zvišuje verjetnost za parcijalno molo.
Sama sem naredila nekaj povsem laičnih poizvedb o parcijalni moli in ugotovila, da je raziskano, da naj bi bila parcijalna mola paternalnega izvora – posledica dispermije ali oploditve z diploidnim spermijem, v nekaterih primerih tudi za naključni dogodek in napake pri delitvi celic po združitvi normalnega jajčeca in normalnega semenčeca.
V tej povezavi me zanima in vas prosim za vaše odgovore na naslednja vprašanja:
– ali menite, da je v mojem primeru, glede na ponovljeno situacijo s parcijalno molo bolj kot naključni dogodek v smislu disemije ali napake pri delitvi verjetno, da gre za težave v zvezi s semenskim materialom moža – večja količina diploidnih spermijev in kaj so lahko vzroki za to, nekateri raziskovalci to povezujejo tudi z neplodnostjo in manjšo količino ali kvaliteto spermijev;
– ali je lahko kljub raziskavam in ugotovitvam o parcijalni moli dvakratna ponovitev parcijalne mole tudi na strani ženske;
– kakšno je vaše mnenje o tem, za kaj bi lahko v najinem primeru ponavljajočih mol šlo in ali nama z možem v tej fazi svetujete kakršnokoli posvetovanje ter napotitev na preiskave oziroma ali menite, da je smotrno ponovno poskušanje zanositve in upanje, da se tokrat izteče brez mole.
Vnaprej hvala za vaš odgovor.
Lep pozdrav!
Najpogosteje je Vzrok molarne nosečnosti oploditev normalnega jajčeca z dvema spermijema, redkeje dispermija, redko pa je mama nosilka gena, ki predisponira molarno nosečnost.
Predlagam, da ponovno zanosite, če se bo molarna nosečnost ponovila je priporočljiva kromosomska in histološka preiskava molarnega tkiva.
LP
Tudi pri meni se je dvakrat ponovila mola. Pred tem sem rodila zdravo hčer. Prvič sem imela molo hid. pred 16 meseci, in sedaj ponovno. Vmes nisem imela nobene nosečnosti. Mi pa po prvi moli niso dolgo spremljali beta HCG (kakšna 2 meseca), ne vem zakaj, ali je ustrezno padel, ali kaj drugega.
1. Se je lahko tokratna mola razvila iz prejšnje mole?
2. Ali se mola res pojavlja le, če nosim moški plod, menda lahko molo povzroči le Y kromosom?
3. kako mola vpliva na razvoj raka, menda možnost za obolenje pri ženski zelo poveča? Gre za nevarnost raka reprosukcijskih organov ali kakršnegakoli? In v katerem obdobju, ali neposredno v času mole, ali kadarkoli kasneje?
4. Ali pri vas lahko s partnerjem opraviva kromosomsko analizo na napotnico in kakšne so vaše čakalne vrste?
5. kaj, če sploh kaj, lahko naredimo v naslednji nosečnosti, da se izognemo nevarnosti ponovne mole? Mogoče umetna oploditev, kjer se vstavi oplojeno jajčece za ženski spol ploda?
Hvala Vam za pomoč.
1.ne
2.molarna nosečnost je lahko tudi ženskega spola
3.horiokarcionom se lahko razvije le iz ostankov molarnega tkiva (takrat)4.lahko, čakalna doba je dolga
5. uspešno in enostavno preprečiti je ne znamo.
Če zanosite brez težav je smiselno, da zanosite naravno. Ker je hčerka zdrava, je to dokaz, da lahko uspešno nosite in donosite.
Srečno!