noče se dojiti, ko je budna
Pozdravljeni,
forum bi rada zelo pohvalila, veliko koristnih nasvetov sem že prebrala na temo, ki je tudi najin problem. Namreč, hčerka je stara štiri mesece in dvajset dni. Pred kakšnim mesecem so nastopili problemi dojenja.
Po porodu je bilo vse OK in je lepo jedla pri meni, mleka sem imela dovolj. Ponoči je spala, pa tudi podnevi je veliko prespala. Jedla je 7 obrokov, ne več, ponoči pa sem jo pustila spat. Naj omenim, da je to drugi otrok. Prvi je bil fantek in se je hotel nonstop dojiti, tako da sva jedla vsake 2-3 ure, tudi ponoči. Imela sem dovolj mleka zato sva se dojila eno leto in pol.
Sedaj pa je slika povsem drugačna. Hčerka se ne želi več dojiti pri meni. Zjutraj še uspem, da jo pristavim in sesa kar v spanju, vendar mislim, da ne popije vsega mleka, ker ne sesa močno. Potem je zopet lačna, ko pa se prebudi pa dojke noče več prijeti. Joka in se krega!
Zakaj je prišlo do tega?
Prva dva meseca je bilo res idealno, potem pa so se začeli problemi. Mislim, da mi je proti večeru mleko začelo zmanjkovat (preutrujenost) in sem ji (po nesvetu pedjatrinje) nekaj dodala po steklenički, s prva ni hotela povlečt (ker ni znala) potem pa je osvojila in je bilo tega čedalje več. Prišle sva do tega, da sva se dopoldan dojile, popoldan pa sem si mleko črpala ji dala najprej moje po steklenički in potem dodala še Aptamil 1. To, da si črpam vsak obrok se sedaj dogaja že kakšne 3 tedene, vendar je mleka vedno manj, pa tudi dojke me že zelo bolijo in bradavice so že razbolele in rdeče. Poskusila sem že vse mogoče ( da sva v temi, da si s dojko namažem z raztopljenim sladkorjem…) vendar nič ne pomaga. Ona le kriči in se obrača stran. V kolikor ji želim ponudit dojko se začne histerično jokati. Ne vem več, kaj lahko še naredim. Sedaj sem že res izčrpana od tega vsega napora, da bi ji le dala svoje mleko.
Po vsej verjetnosti je to, da po steklenički teče lažje in se noče potrudit pit iz dojke.
Včeraj sem se odločila, da si ne bom več črpala mleka in sem jo, ko je bila dojka res polna, želela pripravit do tega, da bi povlekla pri meni (popoldan). Pustila sem jo jokat in ji nisem dala stekleničke, večkrat sem poskusila ji ponudit dojko, vendar zamanj…jokala je in kričala na vse grlo,potem se jo potolažila in znova poskusila čez nekja časa, vendar je bilo vse enako, potem pa je od utrujenosti zaspala. Ko je že skoraj zaspala sem ji ponudila dojko in je le povlekla, vendar ni popila veliko, ker je bila preveč izčrpana. Ko se je zbudila sem ji dala stekleničko in je popila 130 ml.
Ne vem, več, kaj naj še naredim, da bo jedla pri meni, kajti imam občutno manj mleka kot sem ga imela prej in vse kaže na to, da ga bom izgubila.
Želim si dojiti, vendar sem skoraj že obupala!
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor!
Andreja
Andreja, pozdravljeni!
Hvala najprej za vaše pohvale, super, da vam forum koristi!
Deklica je vaš drugi otrok, imate lepo izkušnjo s zojenjem v prvi, v drugo pa ste 3m vredu dojili, nato pa se je vaša punčka začela kregati na dojki. Zadovoljna je bila s stekleničko. Gotovo vas je skrbelo za njeno napredovanje in ste ukrepali tako, da je bila zadovoljna. Po mesecu in pol sesa le še, ko drema, ne zelo intenzivno, budna pa nikakor ne sprejme dojke.
Zelo dobro bi bilo, če bi nekako ugotovili, v čem je bil vzrok, da se je deklica pri dojenju kregala. Mogoče je sicer, da je glavni razlog zdaj tudi samo sesalna zmeda in da je tisti vzrok izpred dobrega meseca tudi že presežen, a vseeno se splača malo pokukati semle, če se vam kaj utrne in lahko morda izločite najverjetnejše možnosti.
Kreganje na dojki, zavračanje dojenja:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4187704,4188456#msg-4188456 (abc vprašalnik)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981835 (3m, živahen in nemiren)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4324944 (4m, dojenje samo v spanju)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4521887 (4m, povečati razmak?)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979907 (3m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986835,1986835#msg-1986835 (4m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986808,1986810#msg-1986810 (3m)
Med temi priponkami je tudi ena morda za vas posebej zanimva, o dojenju samo v spanju. Res je, dojenček, ki se na dojki krega in ki ga skušamo prepričati nazaj v dojenje, bo morda sprejel dojko sprva le v teh situacijah, ko pravzaprav ne ve, da se doji. Vsekakor poskusite najprej s tem, torej dojenje v polsnu:
– ko je otrok že delno zadremal (zamenjamo dudo ali cucelj za dojko=
– TAKOJ, ko se začne prebujati in je še mehek in dremav
– ponoči in podnevi med spanjem, ko otrok plitko spi in miga, morda
zajoka, sitnari, suva z rokami, nogami, stoka ipd.
Ko drema in sesa, jo lahko spodbujate, ji nežno prigovarjate, narahlo odmikate dojko, da jo spet povleče (ne sme vas boleti!), morda večkrat menjate stran (če ni verjetno, da se bo takoj zdramila), drgnete po podplatkih, ipd..
Mnoge mamice se srečujejo z večerno nemirnostjo otroka. Tedaj je dobro, da ugotovimo (glede na napredovanje otroka, število podojev, pokakane in polulane pleničke), ali je količina mleka primerna. Znaki, po katerih vemo, so tukaj:
Kako mati ve, da njen dojenček dobiva dovolj mleka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4478198,4478671#REPLY (kratko)
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_3._KAKO_VESTE,_1 (daljše – vzpostaviti dovolj mleka)
Nato pa poskušamo otroka umirjati, kar je naporno in se običajno zavleče v več ur in veliko zaporednih poskusov, dokler otrok le ne zaspi. Veliko smo pisali o tem pojavu. Večerni »blues«:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979044
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=208&t=208
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=922&t=922
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4331240 (mnenje mamice)
Verjamem, da vas črpanje izčrpava. Samo čestitam vam lahko, da ste s črpanjem vztrajali! Veliko mamic se s črpalko resnično namuči in jim ob tem ni prijetno. Morda je včasih celo laže podati se še enkrat v obratno smer in poskušati odstavljati otroka od stekleničke ter prepričati v več dojenja.
Če želite več črpati, boste morali verjetno povečati frekvenco, torej dodati nekaj izčrpavanj oz. zmanjšati razmak, morda simulirati poskok v rasti. Ob več izčrpavanjih, tudi če so kratka, bi se morale vaše dojke najbrž kar hitro odzvati z večjo tvorbo mleka. Enako pa je pri dodatnih podojih, tudi krajših. Ne vem, kaj bi bilo od tega za vas lažje izvedljivo.
Če otrok noče, potem ponavadi tudi sladkorček ne pomaga. S tem premamimo ponavadi novorojenčka, malo večjega dojenčka pa dosti teže, ker že ve, da bi raje stekleničko.
Priporočam vam, da se lotite (poleg poskusov v dremežu) pristavljanja v budnem stanju vedno počasi, previdno, nevsiljivo in samo tedaj, ko je punčka sita, razpoložena, mirna. Le ponudite in prepustite pobudo. Lahko v novih položajih, ki jo ne bodo spomnili na dojenje (morda vnaprej ve, kaj hočete, ko jo date v običajni položaj), npr, leže med previjanjem, v kadi ob skupnem namakanju, ob veliko telesnega stika koža na kožo,… Poglejte, kako dojenčki v postopnih in počasnih korakih SAMI lahko spet sprejmejo dojko. Če je 3m dobro sesala, potem sesati na dojki gotovo zna, le še pripravljena mora biti spet zagrabiti.
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4265569,4274199#msg-4274199 (kako postopoma nazaj na dojko)
Najmanj uspeha je z vračanjem k dojenju po poročanju mamic ponavadi prav v situacijah, ko je otrok zelo lačen, jokav in nerazpoložen.
Mleka imate toliko, kot ga popije + načrpano mleko in še okoli petino več. S črpalko je tvorbo včasih res teže vzdrževati. Če boste deklico postopno pripravili, da se bo večkrat prisesala, potem bo tvorba kar hitro spet večja in bo punčka sama poskrbela za mleko. Sprostite se, laktacija je vztrajen proces, mleka se ne izgubi, le tvorba se zmanjša. Tudi ob zelo malo dojenja ali po prekinitvah je mogoče z več stimulacije povečati tvorbo mleka.
Če deklice ne boste mogli prepričati, Andreja, pa tudi nikakor ni na mestu, da bi si karkoli očitali. Poglejte, koliko ste že vložili tokrat v dojenje, kako se matrate in kako drugače je kot prvič, čeprav ste tokrat izkušena doječa mamica. Včasih se dojenčki odločijo drugače, pa če se mati še tako močno trudi. Morda vam bo laže, če naredite nek načrt, kako se boste lotili in kako, po koliko časa boste merili napredek.
Želim vam, da bi se punčka dobro odzvala.
Mojca pozdravljena,
najprej se vam zahvaljujem za hiter in izčrpen odgovor.
Nikakor se nisem mogla sprijazniti,da bi opustila dojenje, vendar mi počasi že zmanjkuje moči. Zdaj ste mi ulila pogum, da ponovno poskusim. Imam le nekaj dodatnih vprašanj.
Najprej me zanima, kaj naj naredim, ko zjutraj (punčka spi) in jo pristavaim, ko se začne malo prebujat. Seveda takrat povleče dojko in počasi je, vendar še zdaleč ne izprazni dojke, s tem, da jo težko pristavim na drugo, ker se mi običajno potem zbudi in se ne želi več dojiti, ampak pogovarjati in je začne zanimat vse okrog nje razen seveda moja dojka. Tako mi ostane veliko jutranjega mleka. V kolikor se ne zbudi, pa mi ponovno zaspi in ne vleče več, zbujanje veliko ne pomaga in spi kar naprej. V obeh primerih mi ne izprazni dojk.
Ali bi so morala mleko potem sčrpati? Kaj pa če se bo v naslednjih minutah spet zbudila in bi zopet imela možnost, da mi v polsmu popije nekaj mleka.
Sem v večni dilemi ali naj ji “šparam” mleko, da bo lepše teklo, ali naj si ga stisnem, potem se bo pri bolj prazni dojki še prej naveličala vleči.
Ali naj poskusim čisto odstaviti steklenično z adaptiranim mlekom?
Moje drugo vprašanje je vezano na Syntocinon. Pri odpustu iz porodnišnice sem dobila recept in včeraj zvečer sem ga šla iskat v lekarno.
Ali naj ga uporabim, vsakič, ko jo pristavim? Ni to škodljivo za otroka?
Namreč včeraj popoldan se je celo nekaj poskušala se dojiti, vendar je vse skupaj bilo igra-hrana, celo vlekla je, vendar imam težavo z eno dojko, kjer začne teči šele, ko zelo močno vleče (nek stalni zastoj mleka). Tista dojka je tudi vedno bolj polna, ker mi le redko uspe iztisnit še tistih 50-60 ml mleka, ki je še v zastoju. Preden ona to potegne se že naveliča vleči, ker misli da mleka ni. Torej zvečer ni več hotela povleči in je bila očitno lačna (predem sem prebrala vaš mail) sem ji dala še enkrat adaptirano mleko ( po steklenički), da ne bi jokala od lakote. Povem vam, da steklenice s tem mlekom skoraj ni hotela povleči in sem ji morala večkrat ponuditi, vendar se je nonstop odmikala. Pred tem sem si še načrpala le 40 ml in ji dala, to je veselo popila. No, ko je zaspala (23h) sem si poskusila iztisniti še ostalo mleko, prej pa sem si špricnila Syntocinon v nosnici…in naenkrat sem si načrpala še 100 ml.
Kako naj ji dodajam, če ne bo pojedla pri meni dovolj, da bi bila sita? Sploh ne vem, koliko resnično poje, ko takole malo vleče. Naj ji sploh še ponudim dodatno mleko, ali naj počakam, da bo spet lačna? Mislim, da poje premalo. Zdi se mi kot začaran krog. če si stisnem ji ne morem dat dojke, ker se bo potem jezila, ker bo prazna, če si ne stisnem in mi ne poje vsega mi potem ne nastane novo mleko, oziroma ga nastaja manj…ali ji lahko svoje načrpano mleko dam po steklenički? Včeraj sem poskusila po žlički, vendar ji je teklo ven iz ust, dolgotrajno je in veliko dragocenega mleka se tako zgubi.
Je pa tudi tak otrok, ki veliko spi. ali naj jo zbujam? Spi mi celo noč od 23 do 7h potem malo vleče, spi naprej tudi do 10h, potem se običajo zbudi in je budna do 12h, nato greva ven, spet spi kakšne 2h, prideva domov in je seveda lačna (takrat noče videt dojke- le kriči, če ji poskušam dat). Kaj naj ji takrat ponudim? Potem zopet malo zaspi, ko seveda pride domov iz vrteca Luka, pa nima časa ne jest ne spat, saj je polna hiša veselja (ima ga zelo rada in se mu samo smeji). Punčka je kar dobrovoljček, če izuzamemo kreganje na dojki.
Vem, da sem napisala malo neurejene misli, ki sem mi pletejo po glavi.
Rada bi si vzpostavila red, kako jo bom hranila in kako si (če si naj) bom črpala, zato prosim za pomoč, kaj bi bilo najbolje.
Še enkrat se vam zahvaljujem za pomoč, brez vas bi že obupala!
Andreja
Andreja, če zjutraj bolje deluje, da ne menjate strani, potem je morda res vztrajanje na eni strani boljše. Dojite leže in deklico obračate prek svojega telesa? Morda ji lahko ponudite obe dojki na isti strani, da ona ostane pri miru, le vi se premaknete nekoliko bolj na trebuh? Če spet zaspi, poskusite izkoristiti še drugo zbujanje, če vam bo uspelo ujeti ta trenutek.
Lahko iztisnete mleko tedaj, ko se bo deklica povsem prebudila in ne bo gotovo hotela sesati vsaj kakšno uro, vi pa boste čutili napetost v dojkah? Zjutraj je gotovo vredu čas za črpanje.
Razumem, daje težko organizirati črpanje. Če opažate bistveno razliko, ko se deklica doji na bolj napeti dojki, potem bi morda lahko črpali le eno dojko, drugo pa pustili, da se nekolio bolj napne. Tok mleka bo tako morda močnejši, če je to tisto, kar deklica v tem trenutku potrebuje.
Lahko naredite tudi tako, da le eno dojko dan do dva bistveno bolj pogosto črpate, drugo pa običajno. Morda bo ta dojka, ki bo kak dan do dva bolj zmehčana, začela nato tvoriti občutno več mlek in da bo tok po izcejanju postal močnejši. Nato pa, če bo uspelo, simulirajte poskok v rasti in nadgradite s črpalko na enak način količino mleka še v drugi dojki.
Koliko dodate prilagojenega mleka na dan? Če je malo, potem verjetno ne bo težav z odpuščanjem. Če se boste bolje počutili, pa ga lahko zmanjšujete postopoma in ta čas opazovati pleničke, počutje deklice. Če stekleničko s prilagojenim mlekom zavrne, morda ni treba vztrajati, razen če vidite, da že zelo dolgo ni jedla in da je morda zelo lačna. Sicer lahko morda skušate umiriti situacijo, jo nositi, zibati, ji ponuditi dudo ali kaj, kar običajno najbolj pomaga. Nato pa, če bo morda zadremala, ji tedaj “podtaknete dojko”. Včasih dojenček zaspi, čeprav se ni dobro nahranil, pa se potem hitro zbudi. V vašem primeru morda to utegne tudi delovati, če se bo potem v spanju nekako vendarle podojila. Pišite si okvirne količine po steklenički in spremljajte število ter čas podojev, da boste ocenili, kako vam gre.
Sprej Syntocinon, če ga boste uporabljali po navodilih, ki so v škatlici, ni nevaren za dojenčka. Uporabljajo ga tudi mamice v porodnišnicah, seveda pa po navodilih zdravnika, ker vendarle gre za zdravilo. Spodbuja boljše izcejanje mleka tako, da mamico sprosti. Podrobnosti so tukaj.
Spodbujanje laktacije z uporabo zdravil (Tametil, Syntocinon): http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=75&t=71#reply_75
Ja, saj to je super, da se igra in malo doji. To je že en korak naprej, da se nič več ne joka in krega z dojko. Morda je že mimo tiste faze, ko se otrok dobesedno bori z dojko in jo odriva, tepe, kriči…
Pri dojki, kjer imate zastoj (Je zatrdlina, trdo mesto, kaj boli?) sprej kar uporabite tik pred podojem, boste videli, če bo delovalo. Morda je kak vod delno zamašen in se dojka slabše prazni. Masirajte pod toplo vodo, lahko tudi črpate, po tem, ko ste nekaj časa greli in masirali.
Lahko vedno vi sami že prej sprožite izcejanje mleka, tik preden se punčka prisesa, dokler ne bo mirneje sesala in bila pripravljena malo počakati na izcejalni refleks, ki ga bo sprožila sama.
Super, da vam Syntocinon lahko pomaga pri črpanju, če vas črpanje zelo utruja.
Da bi se dobro nahranila, bi morala imeti verjetno toliko podojev, kot ste jih bili vajeni prej. Je bilo to 8, 10, 12? Kaj pa čas sesanja? Malo primerjajte z dojenjem pri 3m. Zdaj verjetno potrebuje nekaj podobnega. Vzpostavite skupaj najmanj 8 dobrih hranjenj v 24h, bolje še več.
Sicer pa boste poleg tega vedeli po pleničkah: če bo kakanje in lulanje podobno, dobiva dovolj mleka. Kako je zdaj s pleničkami?
Poglejte še druge znake:
Kako vemo, da dojenček dobi dovolj materinega mleka:
– štejemo POLULANE plenice (najmanj 5 v 24 urah)
– štejemo POKAKANE plenice (prve 3-4 dni mekonij, nato najmanj 2 na dan, po 6. tednu tudi na nekaj dni, a takrat mora biti blato obilno)
– otrok PRIDOBIVA NA TEŽI v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec, torej najmanj 110g-115g na teden. Pridobljeno težo računamo od NAJNIŽJE teže, ne od porodne. Od tretjega do šestega meseca najmanj 80g na teden in od šestega meseca dalje najmanj 50g na teden.
– dojenček se doji POGOSTO – vsaj 8-12-krat na dan, lahko tudi pogosteje in ne nujno po urniku oz. enakih presledkih; če lepo napreduje ob manjšem številu podojev in si večji razmak postavi sam, je to zanj vredu
– dojenček se doji PRAVILNO – je pravilno pristavljen (telo v ravnini z glavico, trebušček na materin trebuh, široko odprta usta, ustnici ne smeta biti uvlečeni, bradavica je globoko v ustih, zajet čim večji del bradavičnega kolobarja, otrok aktivno sesa, dojenje matere ne boli)
– dojenček ima zdrav VIDEZ in napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice, je živahen in dejaven
Lahko se greste stehtat, če boste v skrbeh.
Če boste videli, da dojenje še ni ta pravo, potem ji boste verjetno le želeli ponuditi tudi dodatno mleko, da boste tudi vi mirni. Zagotovo ni cilj, da vzpostavljate dojenje, ob čemer bi bila deklica na škodi ali v težavah in s premalo mleka. Odvisno tudi malo od tega, kako glasna je, ko je lačna. Nekateri dojenčki odločno javijo, drugi pa so kar zadovoljni in moramo starši prevzeti pobudo pri hranjenju.
Če z žličko ne gre in vidite, da bi bilo s stekleničko pa vredu, potem jo seveda kar uporabite. Moji predlogi so številni, vzemite samo tisto, ob čemer se boste vi počutili vredu in kar bo delovalo, drugo pa pustite.
Enako je z zbujanjem. Predlagam vam lahko, da jo zbujajte, morda boste tako pridobili čas za dodatne podoje in mirne trenutke. Morda pa boste videli, da je vse skupaj polomija in da je bolje, če jo zbujate manj ali da peljete stvari naprej po starem. Odvisno, kako se bo punčka odzivala na zbujanje!
Oglasite se še, kako vam gre! Veliko veselja z obema otrokoma.