Temna pikica na zobku
Naj za začetek povem, da naš triletnik nadvse rad obiskuje zobozdravnico in tudi zobke rad čisti. Verjetno zato, ker ga prijazna zobozdravnica kar ne more prehvaliti in ker so bili zobki do sedaj krasni.
Prejšnji mesec je dobival antibiotike, najprej ene, nato druge, pogosto kar v spanju in med boleznijo smo popuščali pri čiščenju :(((. Pred tednom dni pa sem pri čiščenju na petici ob strani zagledala sivo piko, ki se je nikakor ni dalo očistiti :(. Takoj naslednji dan sem poklicala k zobozdravnici – sicer drugi, ker smo prekoračili starost treh let in moramo v lokalni zdravstveni dom. Dobila sva datum čez dva meseca. Prosila sem, če bi lahko prišla prej, da ne bi bilo potem še huje, ampak je bila sestra neomajna, da se v tem času ne bo tako poslabšalo, če ga bo pa bolelo, pa naj prideva.
Ampak jaz nočem čakati, da bi ga bolelo! Zelo pomembno mi je, da ima še naprej pozitivne izkušnje pri zobozdravnici, zato me zanima, kak poseg bo sledil, da ga lahko ustrezno pripravim. Najraje bi ga kar peljala tja, pa se nekako ne morem pripraviti, da bi ga napeljala k laži (da ga boli zob).
A pri vsakem čiščenju me stiska v želodcu, ko gledam oboleli zobek in kar naprej razmišljam, da vsaj ne bi bilo tako kot v mojem otroštvu, ko so me trije držali, da mi je zobar lahko vrtal. Pred otrokom skrbi ne pokažem in on se obiska pri zobozdravnici veseli.
Pa še njegova sestrica – stara 16 mesecev. Na sprednjih zobkih ima bele lise na sklenini (ne ob dlesni), na pregledu nama je bilo rečeno, da gre za demineralizacijo – obenem pa so naju pohvalili zaradi doslednega čiščenja. Spodaj sem brala, da demineralizacija vodi v karies. Ali sploh gre za demineralizacijo, če so lise ob robovih zobkov, pri kronah?
Noben od otrok ne jemlje fluorovih tabletk, ker jih pri nas ne predpisujejo.
Se opravičujem, če sem bila predolga. Najlepša hvala za odgovor.
SPoštovana mami,
najprej tolažba – ob redni in temeljiti higieni, se luknjica (če tista pikica to sploh je) ne bo povečala, ampak bo ostala enako velika. Zobozdravnica bo najprej ugotovila, ali gre za karies ali je pikica posledica česa drugega, potem bo zobek popravila.
Demineralizacija je lahko nastala že v času, ko so zobje izraščali in je zato na takem mestu. Demineralizacija se lahko ustavi, če pa škodljivi dejavnik deluje še naprej, vodi v karies. Lahko pa je demineraliziacija tudi posledica razvojnih okvar, kar pomeni, da je nastala že v nosečnosti. Pri obeh moramo biti na zobke le bolj pozorni in res skrbeti, da so čisti.