Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca CT

CT

Spoštovani,
vprašanje ni ravno “urgentno”, pa vendar… Čez 1 teden imam CT pljuč. Kako sploh poteka in kaj z njim ugotavljajo?

LPA

Spoštovani!
CT je rentgenska preiskava, kjer gre vir rentgenskih žarkov okrog telesa, na osnovi podatov senzorja na drugi strani, pa računalnik sestavi sliko preiskovanega dela telesa po plasteh. Končni izdelek je kup prerezov dela telesa po plasteh določene debeline. Boli nič, neprijetno je morda le ležanje pri miru v nekakšni cevi.
Kaj želijo s preiskavo ugotoviti pri vas težko rečem (sprememba na pred tem opravljenem običajnem RTG slikanju pljuč?), bi rabil kaj več podatkov.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hu, odgovor pa je res urgenten:-) Hvala za pojasnilo. Na napotnici piše – astma, KOPB, emfizem, dodatna patalogija? … najprej je žal tako nečitljivo, da ne znam prebrati.

Lep dan!

Takole na oko imate verjetno težave z dihanjem v smislu “težke sape”, čeprav CT ni prva preiskava za ugotavljanje astme ali KOPB (kronično obstruktivna pljučna bolezen). Branje napotnic je k sreči nekoliko lažje če pričakuješ, kaj bi lahko pisalo :-))
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem. No, bomo videli, kaj me čaka, ne? Pa pričakovanje gor ali dol, takšno ali takšno. Po dveh prebolelih pljučnicah in bronhitisu, imam že pol leta “pumpice”, počutim se ne slabo, le spirometrija ni bistveno boljša, kot je bila poleti, po zadnji preboleli infekciji.

Čim uspešnejše dni vam želim.

Na samem slikanju vas nič hudega ne čaka, tako da vam želim le čim bolj normalen izvid.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close