lisa na mamografiji
Moja kolegica je bila na mamografiji, kjer so našli neko liso in jo sedaj pošiljajo na preiskave. Stara je 50 let, na pregledu je bila preventivno.
Pravijo, da ne vejo, kaj je pod liso in, da imajo tega zelo veliko pri drugih ženskah.
Zanima me, ali je ta lisa lahko nevarna in ali ima kdo izkušnje s tem.
Hvala.
Mamografija je preiskava, s pomočjo katere pridobivamo vidne informacije o stanju tkiva in eventuelnih sprememb v njem (dobimo sliko tkiva). Ker je sestava dojke iz žleznega in maščobnega tkiva se pri mamografski sliki velikokrat pojaljajo raznorazne lise. Tumorje manjše od 1 cm zaradi tega veliko težje odkrijemo oz. vidimo na mamografski sliki. Ta lisa bi lahko pomenila manjšo spremembo ali pa samo skupek žleznega tkiva. V tem primeru opravijo še dodatno diagnostiko, s katero poskušajo to liso še posebej dobro raziskati.
Ravno zaradi tovrstnih težav v mamografski diagnostiki se veliko truda vlaga v nove tehnologije, ki pa niso odvisne od tovrstnih vidnih informacij. Če metode med sabo kombiniramo, smo lahko bistveno bolj sigurni, da v tkivu dojke res ni manjših tumorskih sprememb. Ravno to, pa je odločilno, da smo pri zdravljenju raka uspešni. Ena od tovrstnih diagnostik je medicinska radiotermometrija oz. metoda BreastScan, pri kateri gre za merjenje temperature v tkivu dojke. Več o njej si lahko preberete pod starejšimi vprašanji na našem forumu ali na
Res velikokrat pri mamografiji prihaja do tovrstnih težav pri diagnosticiranju, zato se ne vznemirjajte preveč pred dokončnimi rezultati dodatne diagnostike. Če boste rabili še dodatna pojasnila, se ponovno oglasite.
V upanju na najboljše vas pozdravljam,