Kako doseči podoj do sitega?
Sem mamica 3-tedne starega sinčka in že od poroda imava probleme z dojenjem. Šlo je tako daleč, da se mi je razvil mastitis, kar je bila zame zelo boleča in nepričakovana izkušnja. Po pravici povedano, nisem nikoli mislila, da je dojenje prava umetnost.
Skratka dojenja kljub vročini in bolečinam nisem prekinila. Ker mali ni dovolj pridobival na teži, nama je patronažna sestra svetovala dodajati prilagojeno mleko oz. moje načrpano mleko.
Najin problem je, da bi se malček dojil 30 min na vsaki dojki in šele po tolikem času imam tudi občutek, da so dojke izpraznjene. Potem je problem s podiranjem kupčkov, ker je že precej zaspan. Poleg tega me zelo bolita bradavici in kolobarja, verjetno zaradi tako dolgega dojenja ali je možno, da je narobe pristavljen (mislim da ni)? Patronažna sestra mi je svetovala, naj ga na vsaki strani dojim samo 10 min in mu potem ponudim načrpano ali prilagojeno mleko, dokler ne bo sit.
Moje vprašanje je, kako doseči, da se bo v 10 min dojenja na vsaki dojki nasitil in da bi si moje bradavice do naslednjega dojenja opomogle, da bo dojenje postalo prijetno?
Zanima me tudi, kdaj (pred ali po dojenju) ter koliko mleka si je priporočljivo izčrpati?
Najlepša hvala za odgovor!
Živjo, Mišyka!
Imate 3t starega fantka in težave z dojenjem. Veliko vam jih zagotovo povzroča napačen nasvet.
Verjamem, da so vsi nasveti dobronamerni, a da se mora dojenček podojiti v 10min na vsaki dojki, preprosto ne drži. To se lahko zelo vpleta v dobro dojenje novorojenčka.
Toplo vam priporočam najprej dva članka in še eno razlago. Če kaj ne boste razumeli, vprašajte še.
Kako se tvori materino mleko: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978042,1978042#msg-1978042
Dojenje na otrokovo pobudo: http://med.over.net/forum5/read.php?94,4366643
Kako deluje zakon ponudbe in povpraševanja:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977902,1977902#msg-1977902
Mišyka, vamso rekli, da omejujte podoje, fantek ni imel časa potegniti iz dojk dovolj mleka, dojke so se prenapenjale in mleko je zastajalo, ker ni bilo porabljeno. Tudi mastitis je zelo verjetno posledica tega napačnega nasveta.
Novorojenček morda običajno sesati vsaj 10-12-krat v 24h vsaj 15-20 minut na vsaki dojki, da dobro napreduje. Mnogi, če so počasnejši, zaspani, rabjo še več časa in spodbujanje,da aktivno sesajo.
Kako je bilo pri vaju? Kakšen je bil porod? Je bil otroček zaspan, morda zlateničen? Kolikokrat ga pristavite na dan in koliko spi? Kaj pa duda, voda/čaj?
Zelo dobro, da ste ob masttisu dojili dalje, da se je dojka lahko praznila!
Priporočam vam, da pozabite na teh deset minut, poskusite fantka pristaviti večkrat in mu nič več ne omejujete časa podoja. Če je zaspan, mu boste morda morali vi postaviti urnik, ko bodo podji z manjšimi razmaki, npr. vsaki 2h, izkroristiti čas, ko je buden, za dodaten podoj. Če pa dobro sesa in se rad doji, lahko par dni “gnezdite” se dojite zelo pogosto in večkrat menjate dojki, ko boste opazili, da nič več aktivno ne požira mleka, temveč pretežno počiva ali drema.
To, da bi se dojenček dojil 30min na vsaki dojki, je popolnoma normalno za vsakega novorojenčka. To ste instinktivno zaznali tudi sami, ko ste dejali, da sta dojki šele tedaj po občutku dobro praznjeni. Do konca nista prazni nikoli, kajti mleko se tvori sproti. Dojenčka lahko pristavimo vedno še dodatno, tudi če je ravnokar sesal. Opazujte ga, kdaj upočasni in ne požira več, tedaj ga premaknite na drugo dojko. Če želite podoj pospešiti, poskusite prej menjati strani in nato vsako dojko ponuditi dvakrat.
Otroček bo podprl kupček tudi v spanju, če ima potrebo po tem.
Boleče bradavice niso od dolgega sesanja, temveč:
– od ne najboljšega pristavljanja
– od neidelanega sesanja pri otroku
Preverite, ali lahko pristavljanje izboljšate. Je obrnjen s telesom proti vam, je glavica v ravnini s telesom (ne sesa in požira obrnjen v svojo ramico), sta ustnici izvlečeni (popravite jih navzven), je tesno prisesan, bradavica globoko v ustih, prav tako velik del kolobarja?
Pravilno pristavljanje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983622,1983667#msg-1983667 (daljše)
http://www.lalecheleague.org/FAQ/positioning.html (angl.+fotke)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983356,1983356#msg-1983356 (video posnetki)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977617,1977617#msg-1977617 (zgodba)
Nasvet, ki ste ga dobili, žal vodi v predčasno in zgodnje končanje dojenja. Dobro je, če v tej situaciji otroček še vedno sesa, se doji, se ne krega na dojki, ni razvil sesalne zmede. Koliko je dodatka, Mišyka? Ta podatek bi potrebovala, da vam napišem, kako lahko predite nazaj na polno dojenje. Dopišite še napredovanje vašega otročka.
“Kako doseči, da se bo v 10 min dojenja na vsaki dojki nasitil in da bi si moje bradavice do naslednjega dojenja opomogle, da bo dojenje postalo prijetno?”
*** To verjetno sploh ni izvedljivo, dojenje ne deluje tako. Bradavice se bodo pozdravile ob pravilnem pristavljanju in pravilni negi, o kateri boste izčrpno prebrali spodaj.
Nega bradavic in pomoč ob bolečih bradavicah:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=2375&t=2349
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_7._NEGA_BRADAVIC_1
Mleka ni treba črpati, če se dojenček zmore učinkovito, dobro in dovolj pogosto dojiti. Ali ga vi zdaj črpate? Če vam gre, lahko dodatno črpate, da hitreje spodbudite tvorjenje večje količine mleka in zmanjšate dodatek.
Najprej NAJLEPŠA HVALA ZA HITR IN JEDRNAT ODGOVOR!
Donjenje nama je uspelo skrajšati na 10-15 min na vsaki strani. V bistvu sem ugotovila, da po tem času sam začne kinkat in namesto da ga “žokam” ga odklopim, vmes ga ponavadi še previjem, potem pa še na drugo stran. In odkar to delam se mi zdi, da bolj intenzivno sesa in ponavadi mu je to dovolj, če pa noče zaspati, ga podojim še enkrat (vsaj na eni strani). Odkar ga dojim na tak način tudi nimam takšne potrebe po črpanju.
Vmes podiramo kupčke, tudi med dojenjem na eni strani, če se mi zdi da je to potrebno. Če pa se tako naje, da zaspi, potem kupčka ne podre in potem dostikrat zaradi tega poliva. Pa tudi sicer precej poliva. Kaj bi bil razlog temu oz. kaj narediti?
Je pa tako, da je samo 5-6x na dan, saj vmes spi 3-4 ure in ponoči oz. zjutraj cca. 6 ur. Verjetno bi se budil z manjšimi razmaki, če bi čutil, da je lačen.
Porod ni bil preveč težaven, z nama obema je bilo vse vredu, mali ni bil zlateničen.
Bradavice so še vedno boleče, je pa bolje odkar se ne dojiva 20-30 min na vsaki dojki. Ves čas se mažem z Bepanthenom in se mi zdi, da mi ne pomaga. Mogoče pa ga uporabljam preveč, kajti bradavice niso potem nikoli suhe (uporabljam še blazinice za dojenje). Pa poskušam jih imeti čim več na zraku.
Vsak dan pa imamo približno od polnoči do 3h ponoči pestro. Včeraj še posebej… Od 8h zvečer do 2h zjutej je bil buden. Najprej je jedel, umila sem ga, potem je še enkrat jedel in kar ni in ni spal, potem sva ga dala ob ene polnoči v zibko, pa je ene pol urce mal ležal, pa spet vik in krik. Pa smo ga spet podojili, še kar je grabil in jokal, da sem mu še po steklenički dala prilagojeno mleko. Res je bil sit, očki pa ko čukec! Ne vem, vsak dan mamo veselo ob približno isti uri, nič ga ne potolaži. Mogoče mamo pa krčke… Tudi čajček (kumina, janež, kamilica) zvečer ga ni kaj dost pomiril. Mislite, da bi to lahko bili krči?
Dudo uporabljamo predvsem za potolažit v takšnih primerih, čajček mu dam zvečer ali ponoči, takrat ko ga ponavadi zvija oz. se ne neha jokat in sicer po žlički.
Mišyka,
super, če ste uspeli najti način, ki deluje bolje. Tako bi bilo idealno pri vsakem otročku, ne po pravilih in nekih časovnih omejitvah ali napotkih, temveč po tem, kako je za našega otroka najbolje, da se doji.
Dojenčki mnogokrat polivajo. Glavni razlog je manj razvita mišica zapiralka, hrana se vrača (ob podiranju kupčka ali tudi sicer). Večinoma izzveni v prvih mesecih. Če so to majhne količine (ki so lahko videti velike!) in občasno, ponavadi nismo zaskrbljeni. Pomembno je, ali kljub polivanju dojenček napreduje. Nekaj napotkov o tem, kako lahko ravnate, da boste morda polivanje zmanjšali na najmanšo možno mero, najdete tukaj. Otrok bruha, poliva (GER), zaletavanje, hlastno sesanje:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=3468&t=3468 (2m, lepo pridobiva)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=739&t=739 (5t, diagnoza reflux)
Če dobro napreduje, potem je vredu tudi 6x, običajno pa pri novorojenčkih tako majhno število podojev ni dovolj za dobro vzpostavitev dojenja in dobro napredovanje. Mnogi dojenčki, ki slabše napredujejo, tudi ne jokajo in ne dajejo znakov, da so lačni, da rabijo več dojenja. Mamice moramo biti tiste, ki jim diktiramo tempo prve tedne. Presodite, ali bi kazalo zbujanje na 2-3h, dodajanje podojev, da prideta vsaj na 8, ali pa je napredovanje pri vas povsem vredu in ostajata pri tem kot zdaj. Koliko pa je pokakanih pleničk in kako lula?
Bradavice se vam celijo, to je dobro. Pozorni bodite na pristavljanje. Rane ne nastanejo od dolžine podojev, temveč od nepravilnega sesanja (vzrok pri otroku) ali težavnejšega pristavljanja.
Če Bepanthen ne pomaga, ne mažite! Poskusite s čistim lanolinom za doječe matere, pe prej nakapajte in vtrite malo svojega mleka ter posušite na zraku. Ta deluje kot nadomestna koža, zadržuje mokroto in vlaži tako, kot se vlaži koža sama, da ni izsušena. Celjenje lahko tako pospešite, če se boste ob tem počutili dobro (če ne, ne mažite). Blazinice morajo biti suhe, v morkih bo celjenje počasnejše. Kaj pa bombažen robček, ki ga pogosto menjate?
Če vaš fantek več spi čez dan, je mogoče, da ima budna obdobja ponoči. Poskusite krajšati najdaljše spalne seanse, če so čez dan, morda vam bo tako uspelo prestaviti najdaljšo na nočni čas. Dojenčki včasih rabijo več tednov, da se naglihajo na dan in noč vsaj delno.
Otrok, ki je sit, ni nujno zaspan. In buden otrok je lahko čisto sit tudi od materinega mleka. Zaspal bo morda kasneje, po tem ko se bo lahko spet podojil, tokrat tudi za umirjanje in uspavanje. Ampak morda biti zaspan. Prilagojeno mleko kot sredstvo za uspavanje je lahko dvorezen meč. Če otrok lepo napreduje, to ni potrebno.
Tudi krči lahko dojenčka držijo dlje budnega. Morda bo potreboval serijo podojev z vmesnimi prekinitvami in umirjanjem, da bo končno lahko spal. Tedaj ne pomeni, da mamica nima mleka ali da se je slabo najedel, nekaj je narobe, umirjanje ne poteka tako, kot smo si starši zamislili, potem nas pa seveda skrbi. Čajčki redko pomagajo. Nekatere mamice poročajo, da je malo bolje, mnoge, da ni nič bolje.
Ali so krči? Če otroka dvignete, nosite, pa se umiri, niso krči. Če ga pristavite in sesa, niso krči. Le potrebuje bližno vas in morda podoj. Zapisala sem podoj, kajne, ne hrano. Dojenje ni samo hranjenje. Otroka, ki ima kolike, nič ne pomiri. Nobena metoda ne pomaga ali samo za trenutek, nato pa spet bruhne v jok. V taki krizi je duda vsekakor lahko pomagalo, posebej, če dojenje ne deluje. Mišyka, naredite tisto, kar deluje, tu res ni pravila. Opazujte otroka, učite se komunicirati z njim, včasih boste bolj uspešni, včasih morda malo manj, pomembno je, da ste z njim in da ga imate radi, kajne. So boljši in slabši večeri. Upam, da se boste čim prej ujeli!
Po tem, ko sem si ogledala filmčke o pristavljanju k dojenju sem ugotovila, da me bradavice bolijo najbrž zaradi napačnega sesanja in sicer mali nima dovolj odprtih ust, predvsem se mi zdi problematična spodnja čeljust. Zdi se mi, da je to velik krivec za moje bolečine, vendar mali ust nikoli ne odpre bolj kot toliko oz. mogoče potem, ko že dobi bradavico in kolobar v usta, čeljust preveč porine navzgor.
Kakšno je vaše mnenje o silikonskih nastavkih za omilitev bolečine oz. boljše pristavljanje? Uporabljala sem jih že v porodnišnici, ker mi je tako svetovala ena od sester tam, potem pa sem jih par dni po prihodu domov opustila. Poleg tega ne vem kakšno velikost bi bilo bolje uporabljati, malo ali standardno, ker razlika je kar velika.
Za dojenje sva ga zbujala na 2-3 ure prvih 14 dni, dokler ni začel normalno pridobivati na teži, potem nama je patronažna sestra rekla, da to ni več potrebno. Prejšnji teden smo imeli probleme z nekakanjem oz. se je to zgodilo le 1x dnevno, sedaj pa je pokakana skoraj vsaka plenica, polulana pa vsekakor.
Nekateri so mnenja, da otroka ni pametno zbujati, pa tudi meni se ni zdelo najbolj humano ko sva ga zbujala. Vi svetujete, naj ga zbujam?
Uporabljam blazinice za dojenje za enkratno uporabo. Kakšen bombažni robček ste imeli v mislih? Da bi ga uporabljala poleg blazinic…
V kolikor pristavljanje ne uspe, je kakšna od svetovalk za dojenje tudi na terenu? Ker včasih je takšno stvar mogoče enostavno rešiti v živo, dosti enostavneje kot samo preko prebranega.
Še enkrat najlepša hvala za odgovor in lep dan vam želim!
Mišyka, živjo!
Mogoče je, da pristavljanje ni idealno. Pobezajte otročka po spodnji ustnici, da odpre. Ko bo odprl, kolikor lahko, ga odločno potisnite na dojko in mu VI SAMI takoj za tem popravite ustnici navzven:
– potujte po zgornji in spodnji ustnici s prstom in poskrbite, da ne bosta uvlečeni
– potegnite ustnivi v kotičkih malo navzgor proti ličkom
Tako bi morala bradavica zlesti čim globlje v usteca in tedaj bo možnost poškod minimana, pa tudi boleti vas ne bi smelo med dojenjem.
Imate morda večje dojke?
Nastavki so lahko problematični. Pri njih je stimulacija živčnih končičev na kolobarju posredna, pa tudi sesanje je posredno, lahko se zgodi, da hormon oksitocin slabše navre in otrok zarafi vsega tega mogoče dobi manj mleka. So dojenčki, ki se dobro dojijo po nastavku. Bolje vsekakor po nastavku kot ne dojiti, vendar vedno opozorimo mamice, naj bodo pozorne ali otrok dobiva dovolj mleka. Bolje je pri bolečem dojenju nekaj dni vztrajno popravljati pristavljanje kot se kar zateči k nastavku. Če tehnika ni vredu, tudi na nastavku morda ne bo boljša in težave so tu. V slovenskih porodnišnicah žal vse prevečkrat rutinsko priporočajo nastavke.
Kaj vi menite, vam je ideja všeč? Mislite, da bi bilo laže? Veliko je odvisno od situacije in od mamice! Ni pravega načina dojenja, je le najboljši za vas in vašega dojenčka.
Če fantek dobro pridobiva, kaka pogosto, pleničke so mokre, potem zbujanje ni potrebno, se strinjam.
Bi bilo možno, da se je manj kakanja ujelo z dodatkom? Ob prilagojnem mleku dojenčki lahko kakajo manj pogosto, celo trše. Materino mleko je precej odvajalno, do 6t je kakanje vsaj 2-krat dnevno eden od znakov, da se dobro dojijo.
Če so blazinice mokre, je celjenje bradavic težje. Prelikan bombažni robček v bombažnem nedrčku diha in rana je bolje oskrbljena. Ko je mokro, hitro čutimo in robček zamenjamo s suhim, pri blazinicah pa tega občutka včasih nimamo. Naredite vsekakor tako, da se boste počutili dobro in da ne bo bradavica na mokrem, z blazinico ali robčkom.
Svetovalke LLL smo prostovoljke in praviloma nismo na terenu. Dosegljive pa smo tudi v živo, na mesečnih srečanjih skupin LLL. Na terenu so vsam v pomoč še patronažne sestre, zelo dobro usposobljene za pomoč so IBCLC, svetovalke za dojenje v porodnišnicah in zdravstvenih domovih. Ste morda blizu kakšne porodnišnice in bi se lahko oglasili za pomoč tam? Prosim poročite, s katerga konca ste, vam bom poskusila predlagati konkretneje, kako bi v živo preverili pristavljanje.
Mi lahko poveste, do kdaj je normalno, da dojenje boli? Se mi zdi, da je stanje malo boljše, vendar zaenkrat prakticirava dojenje v ležečem položaju. Imam tudi blazino za dojenje, ki sem jo nekaj časa uporabljala, vendar se mi je zdelo precej naporno, glede na to, da moram sedeti na postelji (in imeti stegnjene noge). Potem sva pa šla nazaj v leže in se kar obnese. Seveda pa bo treba spet preizusiti sedeči položaj. Še nikoli pa nisem prakticirala položaja nogometne žoge (mislim da se tako reče). Najprej želim, da nam sploh steče vse skupaj…
Saj je normalno, da ima otrok, ki se doji v ležečem položaju nos bolj porinjen v dojko oz. ima eno nosnico v dojki, z drugo (spodnjo) pa normalno diha?
Moje dojke se mi zdi da niso pretirano velike, sedaj imam košarico C, pred porodom pa sem imela B.
Ja, mogoče bi bilo možno tudi, da ni toliko kakal zaradi dodatka. Zadnja dva dneva mu nisva nič dodajala, jaz si nisem nič črpala, skratka samo dojiva se, moram reči, da sem kar ponosna, čeprav včasih obupujem, ker me boli.
Imam pa vprašanje glede sitosti… Recimo, da poje pri meni na obeh straneh, ga čez nekaj časa pristavim še enkrat na obe strani, pa hoče še. Glede na to, koliko so bile pred dojenjem dojke polne in da je ponavadi sit od podoja 1x na obeh straneh, menim, da je sit. In večkrat ko ga pristavim v krajših časovnih razmakih (pribl. pol ure), bolj poliva. Mislim, da je sit, vendar ima še vedno veliko potrebo po sesanju (dudo vleče ko nor!). Kako ugotoviti, kdaj je sit in ga takrat ne dojiti več, da nebi preveč polival? Zadnje dni se nam to kar ves čas dogaja.
Torej, če imam problem z dojenje, pokličem patronažno sestro v ZD, ki je prihajala na začetku? Sicer pa sem iz Škofje Loke.
Lep dan želim!
Mišyka,
Bolečina pri podoju, posebej ves čas trajanja podoja, ni normalna. Mnenja so sicer deljena, a večina strokovnjakov se strinja, da je določena preobčutljivost bradavic po porodu normalna, posebej za matere, ki imajo občutljivo tanko kožo. Če so poškodbe in če podoj boli, je pomembno, da raziščemo vzroke in se vztrajno trudimo s pravilnim pristavljanjem.
Pravite, da je leže laže. Hm, morda pa kljub temu, da nimate zelo velikih dojk, imate nekaj težav kot te mamice? Ali dvignete otroka dovolj visoko, ne sklanjate dojk k otroku? Pridvignite ga v višino bradavice, dojko pridržite. Veliko dobrih napotkov sem napisala tukaj, preden se dojita sede, preberite: Bistveno je, da je otrok dovolj podprt (bodisi v položaju zibelke ali nogometne žoge) in da imate vi dober pregled nad tem, kako je pristavljen, kako so ustnice ipd.. Konica noska naj bo na dojki, če je tako za vaju vredu (odvisno od velikosti dojk), nosnici pa morata biti prosti.
kakšne so točno poškodbe bradavic, Mišyka? Kaj točno vas boli in kako izgleda? Ali boli ves čas dojenja ali samo nekaj potegov na začetku?
Vsekakor lahko pokličete patronažno sestro. Super, v Škofji Loki pa imate tudi skupina za pomoč in podporo doječim materam LLL!
Škofjeloška srečanja so vsak tretji petek v mesecu, ob 16.30 uri, v prostorih Zdravstvenega doma Škofja Loka. Za informacije, pogovor in svojo željo za pomoč pokličite Ireno na 04/510-80-01 ali Alenko na 041/292-600.
Pa še o sitosti: Po tem, kar ste opisali, je verjetno, da je vaš fantek sicer sit, a iz nekega razloga (morda prebavne težave, potreba po več sesanja, umirjanja, bližine) ima tudi po tem večjo potrebo po dojenju. Če ima mleka dovolj, vam pokažejo pleničke, njegovo počutje in napredovanje. Zakaj se želi toliko dojiti, pa je lahko tudi drug razlog, ne lakota. Včasih se dojenčki ujamejo v ta krog težavic, močne potrebe po sesanju, nenehnem dojenju in nato polivanju. Najbolje bo, da ga opazujete, kajti najbolje boste sami presodili, ali mu ustreza malo premora, da ne bi še več polival. Polivanje sicer ni nujno povezano s preveč polnim želodčkom, lahko gre tudi za še dokaj nerazvito prebavno pot. Eni dojenčiki manj polivajo, če se dojijo večkrat po malem, nekateri pa prav obratno.
Polnost dojk, ki jih je dojenček dodobra zmehčal, žal ne moremo povezovati s tem, ali otrok dojenja (ne)rabi več in ali je sit. Dojenčki najbolje uravnavajo svojo potrebo, če so zdravi in aktivni. Včasih moramo mamice preveč sesanja res omejiti, če to povzroča težave s polivanjem ipd., a spremljajmo znake, ali je vse vredu z napredovanjem.
Bolečine pri dojenju so, v primeru da je (vsaj približno) pravilno pristavljen, prisotne predvsem na začetku, prvih nekaj potegov, potem boli ne več, ponavadi pa tudi ni prav posebno prijetno. V kolikor bolečina kar traja, ga odstavim in ponovno pristavim. Je pa včasih, ko je lačen to težko, sam je zelo nemiren, obrača glavo, krili z rokami, se zvija…
Po dojenju na določeni dojki še čutim neprijeten občutek v njej, vendar po kakih 10 min izgine. Same bradavice so po dojenju še vedno zelo občutljive vendar ne bolje kot je bilo. Zamnejala sem tudi kremo, ne uporabljam več Bepanthena.
V primeru, da bi se začel dojiti samo na eni dojki, torej da bi mu bilo samo na eni dovolj, da bi se najedel do sitega, potem verjetno traja kar nekaj časa, da se vsaka dojka navadi na to, da se praznejo samo na pribl. 6-7 ur? Najbrž je podobno ob ukinjanju dojenja. Ker zjutraj (naš malček namreč spi cca. 6 ur) so zelo trde in nekoliko boleče.
Zaradi polivanja sem upoštevala linke, ki ste jih pripisali. Med dojenjem mu sedaj glavo oz. zgornji del trupa nekoliko dvignem in polivanja je bistveno manj, vsaj od včeraj do danes. Prej sem leže dojila tako, da mali glave ni imel prislonjene na moji roki temveč je ime glavo položeno na postelji (tako mi je svetovala patronažna sestra). Če mu glavo podprem nimam pregleda nad tem, kako je pristavljen. Tako da sem včeraj začela spet z dojenjem sede, kjer imam večji nadzor.
Glede popravljanja njegove pristavitve, ustnic… Zgornje ustnice ni problem popraviti navzven, bolj je problem pri spodnji, saj je zarita v dojko. Če mu grem s prstom pod njegovo ustnico, se njegova namestitev hitro malce zamakne in že je bolečina tu. Potem morava zopet znova…
Mišyka,
Polivanje, nemir otroka, težave s kolikami… Ste poskusili omejiti kravje mleko v vaši prehrani? Doječim materam ne priporočamo diet, le kravje mleko, če so znaki, ki bi lahko kazali na preobčutljivost dojenčka na to zelo pogosto alergeno živilo. V 2-3t se mnogi dojenčki opazno umirijo.
Dojite tako, kot otroku in vam nabolj ustreza. Če je katera od dojk prepolna in tišči, malce iztisnite, le toliko da vam odleže, če tedaj ne morete dojiti, ker fantek spi, poliva ali je sit in odklanja. Naslednji podoj naj bo čim prej in na tej dojki.
Večina dojenčkov potrebe tudi prek dneva spreminja. Po tem, ko se je vsaj 15-20 minut dojil na eni dojki in ta ni napeta, ponudite dojenje še na drugi dojki. Prva je lahko vedno tudi bolj napeta dojka, tudi tako je mogoče olajšati prenapetost. V nekaj dneh se dojki prilagodita na drug ritem. Ponoči, če so razmaki veliki, pa morajo mnoge mamice vstati in malo iztisniti, s čimer preprečijo zamašitve vodov ali zastojna vnetja. Ne preveč, sicer bo ponudba še večja.
Pri popravljanju ustnic samo otipajte in bodite nežni. Malo vaje, pa bo. Morda vam bo res koristilo, če boste preverili pristavljanje še v živo. Takole po mejlu res težko rečem.
Kar se tiče dojenja ni dosti boljše.
Problem je v tem, da mali ne odpre dovolj ust, s spodnjo dlesnijo me tako stisne, da zaboli ko hudič. Pa ga odstavljam in spet in spet poskušava, pa nama mogoče enkrat na dan uspe pravilno se prisesat, brez da bi me bolelo. Ustka so tako majhna, da kokr mu že spodnjo ustnico probam spodvit na ven, popusti njegov prijem in me stisne še bolj gor in še bolj boli. Če pa prst porinem ven pa itak popusti, kot bi se odstavil.
Ne vem kaj narediti da bo boljš. Res sem včasih čist obupana in pol jst jokam ker me boli, on pa ker mu jo vzamem ven in bi jedu.
Vztrajam in vztrajam, pa ni in ni boljše. V bistvu ne vem, a naj trpim in mu pustim, da je, čeprav nepravilno, ali naj se eno uro ukvarjam samo s pristavljanjem, pa še to nama ponavadi ne uspe, bradavice so pa od stalnega poskušanja še bolj boleče. Razmišljam, da bi v ponedeljek prosila patronažno da pride, ker se zadeva res nič ne izboljša.
Če še mleko ukinem, potem pa res ne vem, kaj bom še jedla. Ker se res pazim, ne jem svežega sadja in zelenjave (kar sem prej zelo oboževala), zelja, fižola, skratka vsega kar napenja, nič ne začinim stvari. Veliko pa pojem mlečnega zdroba, polente, za zajtrk imam vedno mleko, jogurte, mlečne namaze, sir, skuto, skratka večina bazira na mleku. Mislite, da lahko kaj do odsvetovanih stvari počasi že jem? Seveda če bi pomagalo, da ukinem mleko in mlečne izdelke, bi bilo vredno poskusiti.
Pokličite patronažno! Morda se lahko dobite v kakem kotičku tudi z Ireno, če bo mogla? Morda imajo v kranjski porodnišnici kakšno laktacijko svetovalko (IBCLC), pokličite še tja.
Kaj pa če potegnete ustnici navzven tako, da s palcem potisnete ličko v smeri ušeska? Gornjo popravite, spodnjo pustite, če je slabše.
Kaj pa če ste izločili napačna živila? Sadje in zelenjava nikakor nista prepovedani, nasprotno! To je mit.
Prehrana doječe matere – članek:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=11&i=256064&t=255977
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4125970 (krajše o možni težavni hrani)
Mati ne upa jesti surove hrane:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4118089
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980724
Mogoče je dojenje trenutno malenkost manj boleče. Dojiva se leže, kjer se lažje sprostim in je mogoče že zaradi tega bolje. Patronažno sestro sem poklicala in se oglasila, vendar mi ni kaj dosti pomagala, saj je mali pojedel ravno 1 uro nazaj in se ji ni zdelo smiselno, da bi ga poskusili še enkrat pristaviti. Toliko o tem… očitno bodo bolečine še kar prisotne in lahko samo upam, da bomo sčasoma minile.
Imam vprašanje glede hranjenja… Mali v prvih 5 minutah hranjenja poje zelo veliko in je hitro, potem, ko pa ne teče več tako kot na začetku se mu ne da več vleči, samo sesa. Podojim ga na obeh dojkah in na obeh je zgodba enaka. Ker se mu proti koncu ne da več vleči, ga to ne nasiti. Mleko je, ker si ga lahko izstisnem.
Problem je tudi v tem, da je le 5 obrokov dnevno oz. kakšnega potem še tako na pol vmes in zaradi tega ob vsakem obroku potrebuje večjo količino, da se nasiti.
Kaj lahko storim glede tega? Problem je v tem, da potem joka oz. noče zaspati, saj ni sit. Čez nekaj časa ga spet pristavim, vendar običajno razlike ni, včasih pa potem zaspi, ko mu pa podiram kupček se ponovno zbudi.
Zanima me še, če je normalno, da imam na kolobarjih bele pikice, ki so tam konstantno? Nisem bila pozorna, ali so bile tam že prej…
Hvala za vaš odgovor in lep dan želim!
Mišyka,
Škoda, da patronažna ni kljub situaciji preverila pristavljanje, podoj po eni uri pač ni nič posebnega. Morda ste opazili, da sama dojenju nikoli ne rečem, da se je otrok najedel, ker dojenje ni le hranjenje. Večina dojenčkov se, če jih zdramimo, prisesa. Ste poskusili poklicati LLL Ireno v Škofji Loki? Ste pogledali video filmčke, ki sem vam jih pripela čisto na začetku pri pravilnem pristavljanju?
Iščiva naprej… ne zadovoljite se s tem, da dojenje boli. To ni vredu, dojenje ne sme boleti. Prvi potegi so nekaj, ne pa da vas potem ves čas boli in da imate bradavici poškodovani!
Kakšne bele pikice ste imeli v mislih? Imate kolobar in baradavico pordelo, skelečo, vneto, vas peče tudi, ko ne dojite? Na kolobarjih so lahko pikice, kot mozoljčki, ki so vedno tam; gre za nekaj t. i. Montogomeryjevih žlez, ki vlažijo in mastijo kožo (zato je pomembno, da ne umivamo z mili, temveč le s toplo vodo). Če so tam drugačne pikice, kot izpuščaji, predlagam, da greste pokazat svojemu zdravniku. Boleče bradavice in pordela, boleča in skeleča koža, težave, ki se kljub boljšemu pristavljanju ne zdravijo, so pogosto povezane z glivičnim vnetjem, raznimi dermatitisti, ekcemi. Za to niste krivi ne vi, ne otrok. Morda potrebujete le protiglivično mazilo… Preverite še tukaj; vnete in poškodovane bradavice so lahko edini znak glivic.
Glivično vnetje – soor (pri otroku in materi):
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=2577&t=2571
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_10._ZDRAVLJENJE_GLIVIČNE
Dojenje je videti povsem drugače kot pitje po steklenički. Dojenje deluje kot val. In to, kar opisujete, je normalno. Dojenčki praviloma aktivno sesajo zelo intenzivno nekaj minut, nato tempo postopno upočasnijo. Ali se vap dojenček krega, ali le upočasni? Če se krega, prestavite ga tedaj na drugo dojko. Če se ne krega, le počasneje sesa in malo počiva, kar mirno ga pustite še malo vleči tako, s počitki vmes. To je normalni sestavni del dojenja. Morda ne gre za to, da se mu ne ljubi vleči, ampak, da je pač val mleka upočasnjen. Če je otroček voljan še malo sesati v počasnejšem tempu, bo morda čez nekaj minut spet sprožil nov, verjetno malo manjši val mleka, tudi če ne in če bo sesal počasneje, pa bodo ti majhni in redkejši požirki kljub vsemu krepki požirki zelo hranljive smetane. Če vam uspe, vztrajajte kakih 10 ali 15 minut, če ne, pa prej zamenjajte dojki. Dojki lahko zamenjate tudi dvakrat ali večkrat.
Če pravilo iztisnete, boste vedno lahko iztisnili malo mleka, to ni zelo pomembno. Pomembneje je, kaj se pri vaju dogaja po teh 5-10 minutah dojenja. Bi šel še en krog, nazaj na prvo dojko in nato spet na drugo ali ne?
Mimogrede, ne pozabite preveriti, ali ni morda otrok nemiren, siten in jokav zaradi glivic, ki bi jih imel na ustni sluznici? Če so pri vas na bradavici, je mogoče tudi pri njem.
Otrok sesa, dokler želi in zmore. Če po podoju joka, to ni nujno znak, da se ni nasitil. Če ne zaspi, to nič ne pove o dobrem dojenju. So dojenčki, ki imajo npr. težave, kolike, glivice ipd.. in ne morejo zaspati, čeprav so povsem polni mleka. Pomembno je, kako polni pleničke in kako napreduje.
Pet obrokov je za novorojenčke in majhne dojenčke običajno premalo, Mišiyka. Ni treba na dojenje gledati na obroke. Podoj je podoj. Tudi če je kratek. Lahko da bo 5-krat po 15-20 minut, pa še 5 po samo 5 minut, tudi to je povsem vredu. Otrok mora dobiti primerno količino mleka. Omejevanje dojenja na obroke, ki so redko posejani, mu tega ne omogoča (bradavic s tem ne moremo pozdraviti, vzroki niso v pogostem dojenju). Poskusite mu ponuditi dojenje vsakič na obeh dojkah in večkrat vmes, da pridete vsaj na 8 podojev, še bolje 10.
“Čez nekaj časa ga spet pristavim, vendar običajno razlike ni.” Kaj ste mislili s tem, ne vem, ali vas dobro razumem? To je dobro. Poskusite ga umirjati (ne mislite na to, da se ni najedel – to ni pomembno!), pa spet pristviti, umirjati, pristaviti, dokler ga ne umirite in bo zaspal. Če se ne bo hotel dojiti za umirjanje, ga vsekakor ne silite. Če vas bo bolelo, poskusite dojiti malo kasneje.
To je tudi normalno, da kupček dojenčka zbudi. On dremlje (večina spanca 1m dojenčkov je faza plitkega spanja, pri čemer ga vse zbudi, vsaj premik, kupček, kolcanje, to, da ga odložite). Potreboval bo morda dodatno nošenje, dojenje ali drugačno umirjanje, da bo po kupčku zaspal. Morda pa bo le dremal. To je zelo utrudljivo, a pri majhnih dojenčkih povsem normalno. Potrebujejo telesno bližino in le tako so srečni in varni.
Po vašem opisu glede teh belih pikic po kolobarjih sem ugotovila, da so to res samo t. i. Montogomeryjeve žleze, saj ne bolijo na dotik, kolobar pa ni več boleč. Občutljive in včasih boleče so le bradavice, ki pa jih mažem s kremo Bioclin Multi-Mam lanolin, blazinice pa redno menjavam.
Filmčke o pristavljanju sem si pogledala. Danes sem ugotovila, da je še malo bolje, če dojko na koncu proti kolobarju stisnem, preden jo mali dobi v usta. Torej, če se mali krega (včasih se) je bolje dojko zamenjati? Tako ali tako mu zaradi polivanja kupčke podiram vsake 5 minut. Če ga pustim, da zelo počasi vleče in zraven drema, se raje zgodi, da popito izbruha. Sicer pa najini podoji trajajo cca. 20 min, potem sledi previjanje, nato pa še kakih 10 min (to je zelo posplošeno). Če po nekaj časa nošenja še vedno ne zaspi oz. se nikakor ne umiri, ga ponovno pristavim. Tega do sedaj nisem štela kot podoj. Torej jih bo res več kot le 5 na dan.
Zakaj se mali krega, če nimam glivic? Sklepam, da zato, ker mleko ne teče več tako hitro, kot na začetku oz. kot bi si on želel.
Je vseeno, če se ena dojka ne izprazni do konca, v primeru, da jih med podojem pogosto menjam?
Ali so dojke ves čas dojenja (npr. pol leta, če dojiš toliko časa) tako polne kot so sedaj zjutraj? Pri meni je zjutraj čutiti notri kar bulice, vse trdo. Če je zelo, si potem malenkost izčrpam, čene pa samo nekoliko iztisnem. Se to kdaj uravna? Kako je pri odstavljanju? Tudi takrat verjetno nekaj časa traja, da se dojke prilagodijo?
Lep pozdrav in najlepša hvala za odgovor!
Mišyka,
aha, uporabili ste še t.i. sendvič prijem, ki je zelo dober ukrep, kar nadaljujte s tem. Dojko tudi držite otroku, če potrebuje to, da bo laže sesal. Podprite ga, da bo on “prišel” k bradavici, nikoli ne sklanjajte dojke nadenj, ker teža dojke in kot ne bosta delovala dobro; lahko mu bo dojka uhajala ali pa bo teže tako sesal.
Ali vam morda večkrat spušča bradavico? Čutite, da bi drgnil, dvigoval jeziček? Preverite še, ali ima mogoče kratko membrano, priraščeno blizu konice jezička, ali kratek jeziček, ki ga težko stegne prek spodnje ustnice.
Če se krega, cuka dojko, po tem ko je prvi val mleka že popil in sesanje upočasnil, je eden možnih načinov spodbujanja zamenjava strani. To lahko naredimo tudi večkrat, če morda s tem lahko podoj podaljšamo ali okrepimo. Vajin način dojenja se mi zdi čisto vredu. Štejte vsak podoj, ki recimo traja vsaj 5min oz. kjer se otroček prisesa, sesanje sproži izcejanje in fantek aktivno pije vsaj nekaj minut. Če gre za sestavljeno dojenje iz treh podojev, lahko to štejete kot. npr. en izdaten podoj. Če vredu napreduje in so pleničke dobro polulane in pokakane, otrok pa dejaven, je vajino dojenje tako, ki mu ustreza.
Kreganje na dojki je kar mala znanost. V pomoč tole. Vi boste laže ugotovili, kaj pri vaju pride/ne pride v poštev, kot jaz. Možnost, da se dojenček krega, ker ne teče, je ena od možnosti, pretehtajte še druge.
Dojenček zavrača dojenje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4187704 (ABC kreganja na dojki)
Dobro je, da dojki po podoju nista npr. napeti. Nikoli pa se ne izpraznita do konca, ker se mleko tvori sproti.
Kako vemo, da dojenček pije prednje in zadnje mleko:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1985783,1985789#msg-1985789
Napete dojke niso potrebne za dobro dojenje. Zjutraj imate napeto, ker niste dolgo dojili. Dojke se postopno prilagodijo na manj nočnega dojenja, ne pa takoj. Če vas preveč tišči ali boli, je vredu, da si tedaj malo iztisnete – le toliko, da vam odleže
Mamice, ki odstavljajo postopoma oz. dojenček/malček sam zmanjšuje interes za dojenje skozi več tednov/mesecev, običajno nimajo težav s presežki mleka in se mleko lepo razgradi v telo. Napetost se pojavi ob hitrem ali nenadnem odstavljanju.
Ja, se zgodi, da mali precejkrat spusti bradavico. Kaj je razlog temu? Se da kaj narediti? Posledično se mi zdi, da ko ga pristavljam požre precej zraka, zato veliko poliva.
Na kakšen način je omenjeni sendvič prijem najboljši? Ker trenutno večinoma dojim leže (se najlažje sprostim, pa tudi on lepše “prime”), dojko stisnem pri na tisti strani, kamor pride potem njegov nosek in na spodnji stranik, kjer je njegova bradica. Sede je na takšen način težje prijeti, v bistvu je “na roko” prijem kjer ima on kotičke ustnic, vendar se mi ta ne zdi tako učinkovit.
Po novem ko se nameščava po podiranju kupčka (se pravi da je že nekoliko sit) se začne jokati in sploh noče zagrabit bradavice. Pa mu jo potem dam v usta kar medtem ko ima oprta usta zaradi jokanja in mogoče prime, ne ravno lepo… Razlog za to ni, da nebi bil lačen.
Še vedno se mi zdi, da je problem v tem, da premalo odpre usta. Če se zgodi, da jih, potem me res ne boli, skoraj ne čutim, da pije. Vendar pa se na žalost to zgodi zelo redko. Čakam in čakam, da bo dovolj odprl, potem ga pa vseeno pristavim. Če me preveč boli ga odstavim, potem pa mleko kar šprice okrog… skratka še vedno se nekako borimo.
Po kolikem času pa naj bi se dojke navadile na manj nočnega dojenja? Pri meni je po 5 urah že zelo grozno stanje in takrat nimam druge izbire kot da si malenkost mleka izčrpam, če ne bi preveč bolelo.
Hvala za odgovor in vse lepo v novem letu vam želim!
Nekateri dojenčki spuščajo bradavico, cmokajo med podojem oz. “padajo” z dojke, ker imajo morda prekratek jeziček in je zanje dojenje lahko tudi prva 2m precej naporno, kajti težko ostanejo prisesani. Morda gre tudi za kakšne druge podobne težave pri prisesavanju vašega fantka, ki bi se ga dalo popraviti z nekaj vajami.
Glede na to, da vam ležeči položaj dela manj težav, je možno, da dojka tedaj manj pritiska na otrokovo spodnjo čeljust in jo laže drži. Če je tako, bi vama morda sede koristil tak položaj, pri katerem bi bil otrok dobro podprt (na kavču, da imate noge dol, če v postelji ni najbolje?). Možno je tudi, da otroček preveč stiska čeljusti, v tem primeru vam priporočam vaje za pravilno sesanje.
V teh povezavah boste našli predloge, kaj lahko ukrenemo. Predvsem je pomembno, da je otrok čim bolj “zarit” v dojko, podrobnosti tukaj…
Težave v prisesavanju dojenčka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4291276,4300143#msg-4300143 (pravilno sesanje, vaje)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4193430 (prekratka kožica pod jezičkom)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4254492 (1t, cmokanje)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978317,1978317#msg-1978317 (7t, cmokanje
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981855,1982011#msg-1982011 (2m, cmokanje)
Polivanje je deloma vsekakor lahko posledica spuščanja bradavice, vsega pa temu ponavadi ne moremo pripisati, gre najbrž tudi za šibkejšo mišico, ki ne uspe zadržati hrano v želodčku. To se ponavadi samo uredi v nekaj mesecih.
“Sendvič” prijem je lahko koristen, da mati oblikuje dojko s prsti in dojenčku olajša prisesavanje, hkrati pa ga kar odločno potisnite na dojko ter mu popravite usteca, da bo dobro prisesan in zarit. Tudi če premalo odpre, Nosek naj se kar dotika dojke, bradica tudi, če otrok ne bi mogel dihati, se bo verjetno tudi sam odmaknil.
Ja, tole je gotovo težavno za vaju oba, zato je tudi otrok včasih bolj vznemirjen.
Težko rečem, koliko časa traja, da ponoči ne bo hude napetosti. Nekatere mmice poročajo, da se jeto zgodilo po 2-3 tednih, druge pa morajo vseeno ponoči malo iztisnit, posebej, če je razmak bistveno daljši kot najdaljši razmak čez dan. Iztisnite vedno le malo, toliko da se spet počutite vredu.
Glede priraščenega jezička ne vem. Bom pa vprašala pediatrinjo, ker imamo konec tedna 2. pregled, saj smo danes stari točno 2 meseca. Bom pa poskusila tudi s temi vajami.
Prejšnji teden sva mu dva dneva zaporedoma dala prvič po 1 kapljico vitamina D3 na dan in po tistem se je začelo tisto kar sem opisovala. Ko se je jokal in jokal, jst ni hotel, potolažila ga je edino duda. Če ni hotel jesti pri meni je nazadnje dobil po flaški ki mu jo pač lahko porineš v usta in prej ali slej začne jesti. Pri dojenju je pa kričal, brcal, krilil z rokami, spal ni nič… Danes, po štirih dneh se mi zdi da je malo bolje, tako da sumim da so bile res krive kapljice. Se mi zdi pa čudno da je tako burno reagiral na dve kapljici. V tem času je bilo zato tudi dojenje toliko bolj boleče, sem bila lahko vesela že če se je sploh podojil, kakorkoli je že bolelo.
Na kakšen način je omenjeni sendvič prijem najboljši? Ker trenutno večinoma dojim leže (se najlažje sprostim, pa tudi on lepše “prime”), dojko stisnem pri na tisti strani, kamor pride potem njegov nosek in na spodnji stranik, kjer je njegova bradica. Sede je na takšen način težje prijeti, v bistvu je “na roko” prijem kjer ima on kotičke ustnic, vendar se mi ta ne zdi tako učinkovit.
Moje dojke se očitno kar ne morejo navadit na to, da je razmak med dvemi podoji lahko tudi 4 ure ali več. Je možno, da si bom ves čas dojenja (tudi če bi to trajalo eno leto) morala zjutraj iztiskat presežek?