Najdi forum

erbova pareza

Pozdravljeni,
Imam deklico staro 7,5 mesecev. Rojena je s poškodbo živca leve roke- erbova pareza. Do zdaj smo bile samo na EMG – ju dvakrat. Pri drugem obisku so bili rezultati zelo dobri saj naj bi živec vzpostavil stik. Zato se zdravnica ni odločila za magnetno resonanco. To je bilo pri starosti 4 mesecev. Zdaj je deklica stara 7,5 mesecev in roko zelo teško prinese do ust. Gibljivost je slaba. Dvigne jo le do višine brade kaj višje je le s pomočjo telesa. Hodimo od prvega dana v razvojno in k fizioterapevtu kjer nič ne delajo kot jo samo opazujejo kako sama napreduje in nam svetujejo lažje vaje, ki jih sevada mora sama narediti kar je za pol letnega otroka zelo težko. Pri zadnjem pregledu je zdravnica povedala, da roka zaostaja v razvoju in da se ramenska mišica ne razvija- tista, ki naj bi dvignila roko čez glavo in da bo po vsej verjetnosti na tem tudi ostalo. Zanima me ali lahko obiščemo še kakšnega zdravnika, mogoče kirurga? Nekoga, ki bi nam lahko povedal kaj več ? Ali obstajajo kako fizioterapije, ki bi vzpodbujale razvoj mišice ? Komu naj se obrnem? Ali nas na te preglede pošlje naša zdravnica ali zdravnica iz razvojne?
Imam toliko vprašanj a nobenega odgovora.Zato bi najlepše prosila za kakršen koli nasvet ker več sama nič ne vem kako in kaj.

Najlepša hvala za odgovor.

Mila

Pozdravljeni Mila,

Kakšne posebne dodatne terapije za tovrstne probleme ni. Priporočam vam da se držite navodil fizioterapevtke in s punčko delate lažje vaje. Težke vaje (dvig roke nad mejo ki jo je sposobna brez nagibanja telesa) vedno vodijo v dodatne deformacije telesa (ukrivljenost hrbtenice, asimetrija trupa,…). Terapije za izboljšanje prevodnosti znotraj živcev in gibljivosti živcev se imenuje mobilizacija živčevja, ki pa jo je na dojenčkih zalo težko izvajati. Svetujem vam da si vprašanja zapišete in se dogovorite za pogovor v razvojni ambulanti.
Tovrstne poškodbe ne napredujejo (se selijo na druge dele telesa ali kaj podobnega), živčne povezave se lahko delno izboljšajo. Predvsem je pomembno da skrbite za normalno držo otroka, za primerno obremenjevanje roke in telesa, ter pustite času čas. Predvsem pa ne dovolite da poškodba otroka kakorkoli čustveno zaznamuje.

Hvala za odgovor.
Saj to nam vedno tudi v razvojni povedo da je treba pustiti času čas. Ampak je drugače če to slišiš še od koga in tako veš da svojemu otroku res ne moreš kaj preveč pomagati.
Imam pa še eno vprašanje. Dobili smo žogo in valj ampak se nismo zmenili za nobene vaje- fizioterapevt nam je v vsej zmedi pozabil pokazati a mi smo pozabili vprašati. Kakšne vaje lahko izvajamo na žogi in valju?
Žoga je 65 a valj je 22*95 .
Še enkrat hvala za odgovor.
MIla

Pozdravljena!

Najbolje bo, da se ponovno dogovorite z vašim fizioterapevtom in naj vam pokaže kakšne vaje lahko izvajate. Tako preko neta vam ne morem pomagati, saj ni nekih standardnih vaj, ampak morajo biti vaje prilagojene vašemu otroku in njegovim zmožnostim in potrebam.

New Report

Close