mastitis-bula-rak
Pozdravljeni.
Stara bom 38 let. Konec meseca maja sem dobila mastitis desne dojke (že 14 let ne dojim), dobila sem antibiotik in mastitis se je pomiril (vsaj na videz). 21. junija sem bila naročena pri ginekologu za odvzem brisa. Ginekologinji sem povedala v vezi mastitisa in mi je pri pregledu dojk zatipala na tej dojki eno zatrdlino. No včeraj sem bila naročena za pregled dojk. Opravila sem mamografijo, vendar se na slikah ni nič videlo zaradi prevelike gostote. Zdravnica pa mi je zatipala kar dve zatrdlini. Eno pod pazduho in eno tam, kjer sem imela mastitis. Napotena sem na ultrazvok, ampak še-le čez en teden, ker so dopusti, itd. Naj povem, da me ta dojka večno boli (že nekaj let), pa ne samo v času in pred menstruacijo, da sem to večno govorila pri ginekologu, vendar je bil odgovor vedno “dokler boli ni nič nevarnega”. Zdaj se bojim, da so te zatrdline že dalj časa, in da je mogoče rak. Naj še povem, da raka na dojkah v moji družini še ni bilo.
Prosila bi pa še za en odgovor. V najslabšem primeru, če so zatrdline rakaste. Kakšen je postopek, v kakšnem času se opravi operacija, kakšno je zdravljenje (naj povem, da mi je rekla, da tudi če bo rakasto, zaradi tega ne bom umrla, ker so manjše bulice)ali to drži in ali je vedno potrebna kemoterapija, itd. Naj povem, da 21.julija nameravamo iti na dopust. Ali po vašem ta dopust odpade?
hvala in lep pozdrav.
DARJA
V primeru, da so zatrdline rakaste, se najprej določi stadij in nato tudi potek zdravljenja.
Stadij se določa glede na velikost tumorja, vrsto tumorja in razširjenost bolezni v druge predele telesa. Rak lahko nastane v mlečnih žlezah, mlečnih vodih, maščobnem ali vezivnem tkivu. Potek zdravljenja se določi glede na stadij bolezni in vrsto raka. Rak na dojki razdelimo glede na vrsto tkiva iz katerega nastane in glede na njegovo razširjenost. Različne vrste raka napredujejo različno hitro. Največkrat je potreben najprej operativni poseg, ki je lahko lokalen ali pa se dojko operira v celoti (mastektomija). Če je tumor razširjen v lokalne bezgavke, se odvzame tudi regionalne bezgavke. Zdravljenje se glede na vrsto bolezni nadaljuje še z obsevanjem, kemoterapijo oz. zdravljenjem z zdravili, ki zavirajo rast tistih hormonov, ki so vzpodbujali rast rakavih celic. Obsevanje uniči rakave celice na mestu odstranjenega tumorja in v bližnjih bezgavkah. Kemoterapija ali zdravljenje z zaviralci hormonov lahko traja od nekaj mesecev do nekaj let. Se opravičujem za malce kasnejši odgovor. Na odgovore poskušamo odgovarjati čim prej, vendar je to povezano z našim delom in dostopnostjo do računalnika. V poletnem obdobju je tudi čas dopustov, zato odgovor dobite malce kasneje, kot v zimskem obdobju. Če boste imela dodatna vprašanja, se ponovno oglasite.
Če bodo rezultati preiskav negativni, vam v prihodnje priporočam tudi metodo BreastScan. Metoda je 90% natančna in nima omejite glede na leta preiskovanke in gostoto tkiva.
V upanju na najboljše vas pozdravljam,
Spoštovana ga. Andreja!
Danes sem bila na UZ. Moram vam povedati, da sem si kar oddahnila. Pregledal me je dr. Frangež, ter mi dejal, da ni nič nevarnega – diagnoza: difuzna cistična mastopatija.
Zapisal je:
Displastični dojki z obojestransko vidnimi številnimi cistami, enostavnimi, največja desno retroareolarno 39 x 13 mm, ter levo retroareolarna 15 x 12 mm.
Levo v sp. not. kvadrantu je vidna anehogena (kaj to pomeni in ali je lahko kaj nevarnega) 10 x 7 mm velika cista z bočno vtisnino veziv.tračka, rašče ni.
Vodi so v mejah normalnega, regional bezgavke se ne diferencirajo.
Mnenje: številne ciste obojestransko. Kontrola po potrebi.
Naj povem, da mi ni opravil punkcije, ker je imel veliko dela (zaradi dopustov), je pa rekel, da v kolikor me bo to motilo naj pridem po dopustih.
Prosila bi vas za bolj preprosto obrazložitev izvida (če je mogoče).
Predvsem pa me zanima, zaradi česa nastanejo ciste, in ali so te lahko nevarne. Kaj mi predlagate glede punkcije? In kako pogosto naj po vašem mnenju opravim predled dojk.
Naj še povem to, da nameravam opraviti pregled tudi s to vašo metodo.
Za odgovor se vam vnaprej najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.
DARJA
Kot je iz izvida razbrati imate v dojkah številne ciste, ki pa trenutno ne kažejo znaka rakavih obolenj. Največkrat tako ostane tudi v prihodnje, zato ne rabite pretirano skrbeti glede tega.
Tako kot sta se z zdravnikom dogovorila, naredite in ne odlašajte. Očitno imate še kar nekaj vprašanj, na katera vam lahko res natančno odgovori in vam mora odgovoriti samo vaš zdravnik, ki najbolje pozna vaš primer in je postavil trenutno diagnozo.
Tudi glede punkcije se dogovorite z njim, žal vam tukaj ne morem svetovati, ker ne poznam podrobnosti in nisem zdravnik onkolog, ki bi lahko dajal tovrstna mnenja.
Na pregledu se ne pustite odgnati, ampak se na razgovor prej pripravite – napišite si vaša ključna vprašanja na listek. Tako boste povprašala vse kar nameravate in prihranila veliko časa obema. Zdravnik vam mora razložiti tudi plan glede naslednjih preventivnih kontrol. Če smatra, da kontrole niso potrebne, vam mora razložiti tudi zakaj se je tako odločil. Njegovim odločitvam morate potem seveda tudi zaupati. To pomeni medsebojno sodelovanje.
Če na razgovoru z zdravnikom ne bosta našla skupnega jezika, lahko zahtevate seveda še drugo zdravniško mnenje.
Mamografija kot preventivna metoda,glede na vašo trenutno diagnozo in vaša leta ni preveč priporočljiva. Glede na to, da so v tkivu prisotne ciste, bo zdravnik po vsej verjetnosti izbral UZ dojk, če bo smatral, da je to potrebno.
Kaj lahko naredite še sama zase?
Lahko opravljate redne preventivne preglede z metodo BreastScan, ki pa nima nobenih omejitev glede na leta in je samoplačniška metoda.
Pomembno je, da diagnostične metode kombinirate redno med sabo, pa boste na tak način sebi zagotovila najbolj visoko varnost. Drugače žal ne gre.
Čarobne palčke, ki bi nas odrešila vseh skrbi tukaj žal ni. Le kombinacija zdravega načina življenja ter rednih preventivnih pregledov je zagotovilo, ki nas na nastajajočo bolezen opozori pravočasno. Če nam prihodnost vseeno prinese bolezen in to izvemo pravočasno, je zdravljenje bistveno bolj uspešno. Možnost, da bi zaradi tega umrli, pa res majhna.
V upanju na najboljše vas pozdravljam,
Spoštovani,
stara sem 37 let. Imela sem mastitis desne dojke ( ne dojim že 14 let), 10 dni sem jemala Orbenin in težave so se omilile. Čez en teden sem šla na preventivni pregled, kjer so mi naredili UZ in našli tumor 30 x 15 mm na spodnjem delu dojke. Vzeli so bris in citol. izvid je pod 0. Kaj to pomeni? Naprej je diagnoza: še so prisotni znaki vnetja in prosijo lečečo ginekologinjo za ponovno AB.Ker imam naročen ponoven pregled pri specialistu čez 14 dni, me zanima kaj pomeni izvid in kaj lahko pričakujem naprej, ker me povečana dojka moti in boli. Vse to traja že dva meseca. Ali je lahko vnetje tako dolgotrajno? Ali mi bodo tumor odstranili? Pri jemanju brisa je zdravnica omenila, da bris ni videti gnojen, zakaj je nastal tumor, saj ga pred mastitisom ni bilo? Kaj pa vnetni rak, ali je glede na izvid možen? Natrosila sem vam vprašanj, se opravičujem, vendar me bo kakršen koli odgovor potolažil. Hvala in lp, Stanka
Upam, da boste razumela, da vam na vaša vprašanja trenutno težko odgovorim.
Bilo bi zelo neetično do vas in do vaše zdravnice, če bi vam dajala odgovore kar tako na pamet. Le zdravnica, ki pozna vaš primer in rezultate vse dosedanje diagnostike, vam lahko daje tovrstne odgovore.
Lahko da je bil tumor v dojki prisoten že pred tem in so ga komaj sedaj opazili, lahko je nastal tudi kasneje.
Pomembno v vašem primeru je, da upate na najboljše in da vsekakor greste na ponovno priporočeno kontrolo. Takrat bo vaša zdravnica verjetno vedela že več odgovorov, ki vas zanimajo. Vprašanja si napišite na listek, da jo boste res vse vprašala, vse kar vas trenutno zanima.
Ko boste vedela kaj več, se ponovno oglasite. Do takrat pa poskušajte ne razmišljati preveč v naprej in zaupajte v dobro.
Kot specialist metode BreastScan, vam priporočam, da opravite tudi pregled z metodo BreastScan, ki je samoplačniška.
V primeru, da je v dojki prisotno vnetje, je izmerjena temperatura v tkivu višja od priporočene. Temperatura v dojki se počasi umirja vse do normale.
Tudi če je v tkivu prisotno rakavo obolenje, se v 90 % temperatura spremeni
– je višja, vendar ostane nespremenjena. To je znak, da moramo biti pozorni in opraviti še dodatno potrebno diagnostiko in najti razlog za to.
Metoda je 90% zanesljiva, neinvazivna in neboleča – kar je za vas trenutno zelo pomembno.
V upanju na najboljše vas pozdravljam,