Povišan krvni tlak v nosečnosti
Pozdravljeni!
v Petek sem bila na pregledu pri svojem ginekologu (sem 38 tednov noseča). Opravil mi je ctg, ki je pokazal vse ok. Zataknilo pa se je pri merjenju krvnega tlaka. Celo nosečnost sem imela normalen krvni tlak, ta dan pa sem imela 170/100.
Ginekolog me je takoj napotil v bolnišnico, kjer sem bila tri dni. Stanje se je takoj umirilo, tako da sem imela še isti dan popoldne normalen krvni tlak in prav tako ostale dva dni.
Zanima me kakšne posledice ima lahko povečan krvni pritisk na plod ali name. Na kaj moram biti pozorna, saj mi po odpustu iz bolnišnice niso dali nobenih navodil. Moj ginekolog pa je na dopustu.
hvala za vaš odgovor
lp
Bojana
Spoštovani,
kadarkoli izmerimo nosečnici visok krvni tlak, je potrebno meritev ponoviti po nekaj urah, preden sploh ukrepamo. Gledee na vašo izpoved, ste bili očitno deležni pretirane reakcije in hospitalizacija sploh ni bila potrebna. Zaradi nekaj minut ali ur zvišanega tlaka pa ne gre pričakovati posledic.
Pozdravljeni!
Pravite, da če je nosečnici izmerjen visok krvni pritisk je potrebno pritisk ponovno meriti. Zanima me koliko pa je povečan pritisk, da se orgira naprej.
Pa še nekaj me zanima ali je mogoče ugotoviti, da je krvni tlak povišan, kljub temu da si ga ne izmeriš, nevem mogoče so kakšni drugi znaki, ki opozarjajo na povišan pritisk: vrtoglavice, slabost, glavobol…
nad 140/90 mmHg je potrebno biti pozoren, lahko pa tudi prej, če se od prej ve, da je bil krvni tlak npr. zelo nizek recimo 90/60 mmHg pa v nosečnosti naraste npr. na 120/80. Dodatne znake in simptome povzroča le ekstremno visok krvni tlak, recimo nad 180/110 mmHg, ko ga je potrebno že nujno znižati zato, da ne pride do kapi.
Hvala za odgovor. Torej če sem pred nosečnostjo imela pritisk 120/80 in ga imam zdaj v nosečnosti (32. teden) 130/80 in enkrat celo 140/90 potem je to normalno in ni drastično povišan.
Sem pa prebrala, da lahko preventivno poskrbimo, da pojemo dovolj sadja, zelenjave, veliko kalija, Mg in Ca, popijemo veliko tekočine, saj vse to vpliva na znižanje povišanega krvnega tlaka. Je to res?
da, vaš tlak torej ni zvišan, pristopov, zlasti dietetskih, k ohranjanju nizkega oziroma normalnega krvnega tlaka pa je veliko, tudi vaš zapisani j med njimi.
Spoštovani,
noseča sem 36t, na pregledu so mi izmerili pritisk 140/90. Prej je bil vedno normalen, ob prisotni tremi ob merjenju je prišel kvečjemu do 135/80. Sedaj si moram meriti pritisk doma.
Rahlo otekam v gležnje (to že približno 2 meseca, še vedno enako, bolj otečem samo, če sem več na nogah) in imam mravljinčaste prste (tudi enak čas). Izvidi urina in krvi so bp. Priznam, da sem se malo preveč zredila, zato zdaj pazim in manj jem, čeprav sem vedno jedla zdravo hrano, le da sem pred N bila na dieti in sem nato dobila ta jojo učinek. Zadnje dni imam rahle glavobole, ki ne trajajo dolgo, imam občutek, kot da bi me bolel modrostni zob.
Plod naj bi bil velik zA 39T (AC 340), FS 40.
Ko sem si danes merila pritisk, sem dobila naslednje meritve:
ob 8.20: 128/78, ob 12.00 147/81, ob 12.06 134/79; vse merjeno na levi roki.
Skrbi me meritev 147. Zanima me, če to že kaže na preeklampsijo? Kaj pomeni, da se v parih minutah pritisk tako spremeni?
Rečeno mi je bilo, da če trikrat dosežem vrednost 140/90 (ali eno od teh), moram priti na pregled. Ali to pomeni trikrat takšno vrednost drug za drugim ali je lahko vmes izmerjeno tlak normalne vrednosti?
Se pravičujem za toliko vprašanj, vendar se zavedam resnosti tega problema in ker je moja ginekologinja odsotna, ne bi rada po nepotrebnem hodila v P.
Iskrena hvala
Spoštovani,
nosečnostna hipertenzija pomeni stanje zvišanega krvnega tlaka nad 145/90 izmerjena vsaj 2x v razmaku najmanj 4 ur ali pa dvig tlaka nad ravnijo, ki je bila znana in relativno stalna pred nosečnostjo za +30/+15 mmHg ravno tako vsaj 2x v razmaku najmanj 4 ur.
Preeklamspija poleg obvezno visokega tlaka vključuje vsaj še pojav beljakovin v urinu nad 1+ ali nad 0,3g/L ter otekanje (zlasti zgornje dele telesa).
Če vaše stanje opisuje celokupno sliko, potem še e kaže, da bi bili ogroženi.
Spoštovani!
Stara sem 41 let, v 5. tednu nosečnosti, to je moja prva nosečnost.
Že tri leta se pri specialistu v BPD kontroliram zaradi suspektno povišanega krvnega tlaka. 24-urne meritne so mejne. Domnevajo, da bi lahko imela “hipertenzijo bele halje”. Če si tlak merim doma, se mi ta fenomen ravno tako pojavi – postanem nervozna, kri mi udari v glavo in potem merilec še dodatno napihne manšeto… pa smo pri okoli 160/98
Zdravil mi še niso predpisali, uživam hrano z manj soli. Sem nekadilka.
V forumih sem zasledila le zapise o škodljivosti visokega krvnega tlaka v kasnejši nosečnosti, ničesar pa nisem našla o tako zgodnji nosečnosti. Na pregledu pri ginekologinji še nisem bila, domnevam, da bo čez 2-3 tedne.
Lepo bi prosila za Vaše mnenje, predvsem me zanima, če naj nemudoma grem k zdravniku.
Najlepše se Vam zahvaljujem za odgovor!
Spoštovani,
glede na omenjene vrednosti krvnega tlaka, četudi se te pojavijo le med merjenjem, lahko govorimo vsaj o mejni predobstoječi hipertenziji, ki je dejavnik tveganja za zaplete zlasti v 3. tretjini nosečnosti. Vsekakor predlagam, da ginekolog še pred 10. tednom nosečnosti preveri stanje nosečnosti (vitalnost) nato pa vas pošlje k internistu, morebiti kar v porodnišnico k njihovemu, ki ima posebne izkušnje z zapleti v nosečnosti, da oceni potrebo po začetku medikamentoznega zdravljenja ali vsaj predvidi, kdaj bo potrebno. Vsekakor velja tudi v nosečnosti tlak vzdrževati znotraj vzdržnih okvirov, recimo do 140/85 mmHg. Občasni kratkotrajni dvigi tlaka niso problematični.
Spoštovani!
Ker sem zasledila to temo, Vam bom tudi jaz zastavila vprašanje glede krvnega tlaka. Noseča sem 14 tednov, brez problemov, razen dviga krvnega tlaka, vendar to samo na pregledu. Doma imam tlak ponavadi nižji od 120/80, na pregledu pa tudi čez 140. Zanima me, če je to le zaradi strahu? Zdravnik mi ni predpisal zdravil, samo meriti si ga moram doma, kjer pa ni tlak nikoli previsok. Torej če gre le za občasen dvig ne bi smelo biti težav? Najlepša hvala za odgovor
res je. Omenjeni pojav imenujemo “hipertenzija bele halje”, ki nastopi iz notranjega nemira, treme oziroma strahu pred zdravstvenim osebjem ali tistim, kar bi utegnili odkriti na obisku. Tak tlak sam po sebi ni nevaren, kaže pa na posebno osebnostno strukturo, ki je lahko zasnova tudi za razvoj prave, kronične hipertenzije v stalnih stresnih pogojih, npr. v službi.
Pozdravljeni,
ponovno se obračam na Vas in sicer sem noseča 19 2/7 , včeraj popoldan mi je pritisk narastel na 150/90 sicer je moj tlak 130/80 odšla sem v P, kjer so mi ponovno zmerili pritisk tokrat 160/90, vzeli so mi kri in urin oboje je bilo BP, prav tako mi je pritisk padel po eni uri ležanja v bolnišnici na 140/85, zvečer na 135/80, danes zjutraj je bil pritisk zopet 150/90, vendar je pri ponovnem merjenju čez pol ure padel na 140/80, poslali so me domov (izhod do ju3 zvečer zaradi praznikov) z navodili da moram takoj nazaj v primeru pritiska 160/90, doma imam pritisk od 11 ure dalje skoz okrog 140/80. Zaskrbljena sem ali je takšno stanje močno obremenjujoče za plod in na kaj moram biti posebej pozorna.
Zahvaljujem se vam za odgovor in vam želim lepe praznike
Polona
Spoštovani,
hm…?…pozorni bodite zlasti na prehrano. Najprej zmanjšajte vnos soli na max.3 g/dan. Če ne veste koliko soli je 3 g, prosite v bližnji lekarni, da vam jih natehtajo. Priporočam,da nobene hrane ne dosoljujete in da se izogibate naravno slanim hranilom, šunki, pršutu, krompirčkom vseh vrst. Tudi mastna hrana ni primerna za osebe z višjim krvnim tlakom. Seveda odsvsetujem tudi dejavnosti, ki vznemirjajo, kot je gledanje TV poročil, branje političnih člankov itd. Drugega posebnega sami ne morete storiti, razen, da si občasno v mirovanju izmerite krvni tlak.
Pozdravljeni,
v nedeljo sem vam pisala o mojem povišanem tlaku v nosečnosti – post zgoraj, v nedeljo mi je nato narastel na 161/97 in odšla sem nazaj v porodnišnico, kjer se je stanje zelo kmalu umirilo in pritisk padel na 140/90, zvečer na 140/80, v ponedeljek pa sem bila pri jutranji viziti odpuščena iz bolnice pritisk ob prvem merjenju 125/70, nato se je dvignil na 140/80, vendar je pred odhodom domov ponovno padel, včeraj se je nato doma skozi cel dan gibal med 113/69 in 135/83, s tem da sem včerajšnji dan v večini preležala.. Danes pa je bil zjutraj 112/66 ob 9 pa mi je narasel kar na 154/79, zanima me ali so to možni zanki preeklampsije, ali naj grem nazaj v porodnišnico ali naj pritisk samo spremljam, res sem zelooo zaskrbljena.
Hvala in lep pozdrav
Polona
Spoštovani,
mislim, da je vaš problem predvsem strah in zato psihična preobremenjenost s preeklampsijo, kajti pri preeklampsiji tlak ne niha ampak je kar stalno zvišan, če že niha pa niha znotraj visokih vrednosti. Sicer imajo nervozne in zaskrbljene nosečnice, ki se odzivajo z visokimi rednostmi tlaka nekoliko višjo verjetnost kasnejšega razvoja preeklampsije, ampak ni pravila. Merjenje tlaka torej vsekakor še priporočam, vendar vedno v mirovanju in sede ter s standradnim mrilcem tlaka, torej na nadlakti, ne na zapestju. Vrednosti pa si pišite v zvezek oziroma beležnico. Z zapisanimi vrednostmi potem obiskujte svojega ginekologa.
Pozdravljeni.
Bom kar tukaj se jaz prosila za mnenje, čeprav sem nekaj prebrala na temo k. tlaka.
Prvi porod ok, danes stara 38 let, druga nosecnost.
Danes sem bila na pregledu in sem v 39/40 tednu. Namreč g. mi je dala dva PDP in sicer 12, ter 19 april, z namenom ker vem, da je bila ovulacija pozneje kot po izracunih.
Pred 14 dnevi je bil tlak140/90, danes 105/160, po pol ure ko so mi se enkrat izmerili je bilo sicer nekaj majn, vendar se zmeraj visok. Ostalo je bilo vse vredu. Tudi počutje je se kar, razen obasnih motenj v glavi in zvecer oteklih nog.
Glede na stanje naj bi sla v ponedeljek v porodnišnico. Tu nekje sem prebrala, da se po tem sprozi porod.
Zanima me ce to drzi, oziroma ali se kaj počakajo in stanje tlaka umirijo, ter se kaj počaka na naraven zacetek poroda. Ali je tudi pri visokem tlaku indikacija za CR.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Spoštovani,
če se ob terminu začne močneje dvigati krvni tlak, se porod pač sproži, še zlasti, če je ženska pred tem že kdaj rodila s tem ni večjih težav. CR se naredi le, če pogoji za porod niso prisotni, pa ocenimo, da je ta zaradi ogroženosti ploda, nosečnice ali obeh potreben takoj. Kako se bodo v ponedeljek konkretno odločili vam ne znam povedati, na odločitev pa bo gotovo vplivalo vaše splošno stanje.
Pozdravljeni,
zaradi povišanega krvnega tlaka sem bila od svoje g. 15.4 napotena v P Lj, vendar se je na srečo vse lepo po naravni poti končalo dan prej.
Zanima pa me nekaj:
1. Kako naj bi se v pripravi na porod dajal klistir, žal sem tukaj doživela zelo neprijetno izkušnjo. Ni mi jasno po kakšni logiki se daje klistir leze na hrbtu, medtem ko porajajoči otrok pritiska na črevo, kje je tukaj logika ali znaje. Namreč v prvi nosečnosti sem lezala na boku in vse se je dobro izteklo. Tokrat pa so mi ze tukaj dobesedno vzeli del energije…
2. V moji odpustnici iz porodnišnice, v osebni anamnezi piše, da imam globoko vensko trombozo.
Kaj to pomeni in kako so to ugotovili, saj do sedaj se nisem imela drugih tezav, razen hormonskih v času zanositve.
3. Drugih posebnih tezav ni, razen se zmeraj povisan kt in mravljinčaste prste, kar pa predvidevam in po brskanju po forumu mislim, da bo izvenelo.
Lep pozdrav
Spoštovani,
žal nisem “pritožbeni organ porodnišnice”, zato predlagam, da se oglasite v sprejemno/odpustni pisarni porodnišnice, kjer ste rodili in se tam dogovorite, da vam odpustnico bodisi ustrezno pojasni zdravnik ali da jo popravijo. Globoke venska tromboza je že nekaj, o čemer je pacient praviloma obveščen in če ni, gre morda za pomoto, ki na odpustnico ne sodi. Glede klistirja vam tudi težko odgovorim, ker ne poznam okoliščin, v katerih se je vse skupaj dogajalo. Telesni položaj pri vlivanju klistirja mislim, da sicer ni bistven, saj to ne traja tako zelo dolgo, da bi vplivalo na karkoli v zvezi s plodom.