biopsija horionskih resic
Spostovana dr.Brezigarjeva!
Med branjem sporocil na forumu sem zasledila, da je biopsija horionskih resic manj zanesljiva kot amniocenteza. Ali nam morda lahko podrobneje pojasnite zakaj? Prav tako me zanima koliko manj je zanesljiva. Vnaprej se vam zahvaljujem za vas trud in razlago!
Lep pozdrav!
Dana
Z biopsijo horionskih resic preiskujemo tkivo posteljice. Kariotip posteljice pa se razlikuje od kariotipa ploda v 1% primerov. Preiskovalci moramo čim zanesljiveje ugotoviti ali ta kromosomska sprememba zajema samo posteljico ali je prisotna tudi pri plodu. Te dileme pri amniocentezi ni, ker analiziramo celice, ki izhajajo iz površine kože ploda in iz plodovega mehurja.
LP
Torej, ce sem prav razumela, se lahko zgodi da v kariotipu posteljice dolocite, da ima plod trisomijo 21, ceprav je v resnici morda nima – ker se kariotip posteljice razlikuje od kariotipa ploda. To se verjetno lahko resi z amniocentezo. Ali je mozno tudi obratno, namrec, da je kariotip tkiva posteljice normalen otrok pa ima Downov sindrom? Ker so mi ze naredili biopsijo horionskih resic, sedaj ne vem ali naj se odlocim se za amniocentezo. Najlepsa hvala za vas odgovor in lep pozdrav
V zadnjih dvajsetih letih,kar delam na tem področju, se v Sloveniji ni rodil noben otrok z Downovim sindromom, po normalnem izvidu horionskih resic.Po celem svetu uporabljajo biopsijo horionskih resic za prenatalno določitev kariotipa ploda kot enakovredno diagnostično preiskavo amniocentezi. Če ostaja kakršen koli dvom, amniocentezo odredi citogenetik, ki pregleduje kromosomski izvid.
Torej, amniocenteza po horionski biopsiji po lastni izbiri gotovo ni potrebna in ne priporočljiva.
LP
Spoštovani!
Rada bi izvedela, katera metoda je bolj zansljiva za določanje nepravilnosti plodu. Ali je to biopsija horionskih resic ali je to amniocenteza.Kakšne so tudi možnosti (pri obeh) da pride do spontanega splava.Ali lahko ta poseg kakorkoli škoduje plodu oz. kakšne so možnosti da po teh posegih pride do nepravilnosti pri plodu.
Hvala za odgovor.
Za analizo kromosomskih napak je najbolj natančen izvid iz celic plodovnice (amniocenteza), za analizo genov pa je najprimernejše tkivo horionskih resic. Prirojene nepravilnosti organov pa ugotavlja ginekolog z UZ preiskavo.
Po amniocentezi pride do komplikacij in odmrtja ploda v 0.5-1% primerov po horionski biopsiji pa 1-2%. Rojeni otroci nimajo zaradi posega nobenih prirojenih nepravilnosti.
LP
Spoštovani,
Zanima me, kako poteka analiza odvzetih resic pri BHR (če to ni preobširno vprašanje). Ali je po odvzemu potrebno počakati določen čas, da se vzorec “razvije” ali se lahko z analizo prične takoj? Nekako sem razumela, da je pri AC potrebno počakati nekaj časa, preden se lahko prične z analizo, pa me zanima, če je tako tudi pri BHR.
Razlog zakaj sprašujem je seveda ta, da imam naslednji teden to preiskavo in me zanima, koliko časa se čaka na izvide (v idealnih pogojih). Hvala za odgovor.