Tobak
Pozdravljeni!
Jaz imam eno malce drugačno vprašanje. Mož je pred sedmimi leti pri 22 letih starosti nehal kaditi zaradi operacije na srcu. Zdaj je začel pa uporabljati nekakšne vrečke s tobakom, ki si jih da pod zgornjo ustnico na dlesen.
Zanima me ali je to res toliko manj škodljivo od cigaret kot se prepričuje on…
Najlepša hvala za odgovor.
Spoštovana!
To kar opisujete je poznana oblika tobaka. Njena edina”prednost” je to, da ne povzroča dima in predvsem ogljikovega monoksida ter da niso obremenjena pljuča. Žal pa je tako, da se nikotin zelo dobro absorbira skozi sluznico ust in ima povsem enake učinke na organizeem, kot če bi nekdo kadil. Še posebej bi vašemu soprogu odsvetoval kakršnokoli uporabo tobačnih izdelkov glede na njegovo operacijo na srcu. Nikotin sam namreč lahko povzroča motnje srčnega ritma in motnje pri strjevanju krvi. Ob tem je seveda sluznica ust in ustnic izpostavljena vsem rakotvornim snovem iz tobaka. Ponovno poudarjam, da ni varne oblike tobačnega izdelka in da ni varnega načina uporabe tobaka. Če se le da, bi bilo dobro, da se vaš soprog odpove tobaku. Vem, da je to težko in da ima verjetno stalno željo po njem. Poskušajte mu na lep način razložiti to, kar sem zapisal in mu pomagati, da se tega reši. Dobro bi bilo, da se pogovori tudi s svojim lečečim kardiologom ali osebnim zdravnikom – ne vem sicer, ali jima je omenil, da to uporablja.
Pozdravljeni!
Hvala za izčrpen odgovor. Možu sem pokazala vaše mnenje, pa me zdaj prepričuje, da ni nič narobe, ker on uporablja samo eno to “fugo” na dan.
Operiran pa je bil, da so mu vstavili umetno aortno zaklopko (ki je bila najverjetneje potrebna zaradi njegovega seronegativnega spondiloartritisa – najbolj zdrav torej ni) in jemlje Marivarin.
Zanima me torej še to ali je to res tako malo, da sploh ni pomembno… Še sploh glede na njegovo zdravstveno stanje (čeprav trenutno nima nobenih težav).
Hvala in lep vikend vam želim.
Naj dodam še to, da sem ravnokar gledala vsebnost nikotina v teh zadevah. Mož je enačil eno vrečko z eno cigareto. V cigaretih, ki jih je kadil je bila vsebnost nikotina 0,9 mg, v eni vrečki snusa pa 8 mg. Torej je ena vrečka kot slabih 10 cigaret…
Spoštovana!
Kot sem že zapisal, menim, da tudi ta oblika tobaka ni primerna za uporabo, še posebej, če gre za bolnika, ki ima določene težave na srcu. Kot ste že sami ugotovili, je vsebnost nikotina kar precejšnja in kljub temu, da se ga uporabi samo enkrat, ni nedolžna. Moj nasvet bi bil, da če se le da, da bi se temu izogibal. Seveda je Vaš soprog samostojna in odrasla oseba in ima pravico in se bo moral sam odločiti. Mi lahko samo svetujemo in pomagamo.