odvajanje od kajenja
Pozdravljeni! Zanima me kako naj mami pomagam pri odvajanju kajenja.Saj bii rada se popolnoma odvadila te grde razvade, a ji ne uspe. Vem, da ji jaz tu veliko ne morem pomagati, da korak mora storiti sama.Strah me je samo to, da ne bo dobila raka, ker je njen oče umrl za rakom, saj je bil 40 let redni kadilec. Vesna
vesna napisal:
> Pozdravljeni! Zanima me kako naj mami pomagam pri odvajanju
> kajenja.Saj bii rada se popolnoma odvadila te grde razvade, a
> ji ne uspe. Vem, da ji jaz tu veliko ne morem pomagati, da
> korak mora storiti sama.Strah me je samo to, da ne bo dobila
> raka, ker je njen oče umrl za rakom, saj je bil 40 let redni
> kadilec. Vesna
Spoštovana Vesna!
Razumem Vaš strah, ki je žal upravičen. Razumem tudi Vašo mamo, da si želi prenehati in tega ne zmore. Res je, kar pravite, da bi se morala sama odločiti. To, kar ji lahko predlagate Vi je, da ji poveste o možnih pomočeh. Vi jo dobro poznate in lahko precenite, kakšna oblika pomoči bi ji ustrezala. Ali bi si želela biti med drugimi v skupinski terapiji – v tem primeru se lahko vključi v kakšno od skupin, ki jih po Zdravstvenih domovih vodijo zdravniki in sestre v okviru programa CINDI. Če bi ji bil bližji individualni pristop, se lahko obrne na svojega zdravnika, pripravlja pa se tudi celoviti program pomoči v okviru novega zdravila Champix. Morda ji lahko predstavite to kot nekaj, kar se je pokazalo dokaj uspešno in ji predlagate, da poskusi. Lahko ji pač rečete, da nima kaj izgubiti, če poskusi. Ne Vi ne ona ne smeta obupati. Vedno obstajajo tudi t.i. “alternativne” oblike pomoči. Nekaterim tudi to pomaga in če jim, menim, da ni nič hudega, če jih poslužuje, pomembno je, da se kadilka ali kadilec rešita svoje odvisnosti.
Poskušajte ji predlagati, da opazuje svoj vzorec in način kajenja. Skupaj lahko ugotovita, kdaj si zaželi cigareto, kaj ji ta cigareta daje in poskušajta najti neko alternativo. Velikokrat je pomebno spremeniti ves odnos do življenja, se posvetiti zdravemu načinu življenja v celoti – začeti s telesno aktivnostjo, sprostitvami, sprehodsi v naravo, zdravim načinom prehranjevanj in tako dalje. Pri vsem tem, ste ji Vi lahlo v veliko pomoč, vendar ne bodite vsiljivi in pokroviteljski, ker s tem lahko pri njej vzbudite odpor in zavračanje. Morda ji samo predlagate, da se vam pridruži pri dločeni telesni aktivnosti, zdravem načinu priprave hrane in podobnem.
Vsekakor obema želim veliko uspeha.
Pozdravljeni,
Moja punca je od začetka najine veze zmanjševala število pokajenih cigaret. Poleg cigaret je kadila še travo. Sedaj je nehala kaditi oboje. Pri tem ji storim ob strani in jo poizkušam zamotiti s čim, ko ji zadiši cigaret.
Sedaj je enkrat ali dvakrat “potegnila le dim” kar pa mi ni všeč, saj je to le dajanje potuhe samemu sebi češ da nič ne škodi. Poleg tega je v taki družbi ki jo vabi k dimu ali dvem trave. Sama mi je rekla, da občasno bo to tudi še vedno počela (na zabavah, itd.).
A se lahko človek po takem početju sploh odvadi od kajenja? Kako odreagira organizem na obačsne “oblačke dima”? A je sploh smiselno nehati če veš, da boš grešil? V družini še vedno vsi kadijo in je izpostavljena dimu – a bi bilo dobro, da se iz takšnega okolja umakne?
Hvala na odgovoru
Spoštovani!
Najprej opravičilo za pozen odgovor.
Razumem stiko v kateri ste in moram vam dati priznanje, da tako pomagate dekletu. Takšna podpora je izjemno pomebna. Tako cigarete kot trava imata vrsto škodljivih učinkov, s tem da pri travi lahko kot posledica pride tudi do pojava različnih psihoz (shizofrenije na primer). Dejstvo je, da ne poznamo varnega načina kajenja (torej da ni spodnje varne meje) in ne poznamo varne oblike tobačnega izdelka (ali tudi trave).
Da bi se nekdo odvadil kajenja je izjemno pomebno, da se izogiba vsaki pokajeni cigareti, saj ga le ena lahko zelo hitro vrne nazaj na redno kajenje. Lahko rečemo, da nekdo, ki po prenehanju kajenja še občasno prižge cigareto, praktično ni prenehal s kajenjem in je še vedno odvisen. Zato je vaše prvo vprašanje izredno smiselno. Vsak pokajeni dim ima negativen vpliv na organize, kakor tudi seveda pasivno kajenje in zato bi bilo dobro izogibati se vsake cigarete ali drugega tobačnega izdelka. Vaše dekle je zmanjšalo kajenje verjetno predvsem zaradi vašega vztrajanja, bojim se, da se sama ni odločila. Dokler njena odločitev ne bo resna, je zelo malo upanja za uspeh. Zelo slabo je seveda to, da njeni domači kadijo, saj je v takem okolju še bistveno težje prenehati. Kadilsko okolje stimulira nadaljevanje kajenja, saj že škatlica cigaret na mizi, vžigalnik ali pepelnik asocirajo kadilca na kajenje in ga v bistu “spomnijo”, da naj prižge. Zelo dobro bi bilo, če bi se vaše dekle temu okolju umaknila, če ta možnost obstaja.
Vsekakor želim in upam, da bo zbrala dovolj moči in volje, da bo prenehala, saj bo to dobro zanjo, za vas kot pasivnega kadilca in seveda zaradi bodočih otrok.
Pozdravljeni,
Prenehal sem kaditi pred enim mesecom in super mi gre, sem uspešen, vendar pa imam težave z dihanjem. Ne morem vdihniti polno mero zraka.V glavnem imam občutek tesnobe v prsnem košu, kot da diham le s polovično kapaciteto pljuč. Brez problema grem v hribe, kar tudi počnem. Kadil sem deset let hudo intezivno, vsi so bili prepričani da ne bom prenehal, pa se je kolesce premaknilo in sem nehal – popolnoma, celo strah me je cigarete. Je to normalno dihanje in je samo šok organizma – ali kaj drugega? imam tudi stresno službo in sem napet trenutno, mogoče je slučajno ujemanje momentalnega počutja? Kaj mislite, jaz v glavnem težko diham ?