Predstavitev in pozdrav novemu sodelavcu
31. januar – nacionalni dan brez tobaka
in
obdobje pred sprejetjem zakona o prepovedi kajenja na javnih mestih …
Morda je pravi čas, da se vprašamo o “kaditi ali ne kaditi?”. Zakaj prenehati? Katere bolezni so povezane s kajenjem? Kaj lahko storimo za svoje zdravje? Kako postopati, ko že imamo težave.
Predstavljamo nov forum in novega svetovalca moderatorja na Med.Over.Net.
To je asist. mag. Tomaž Čakš , dr. med. iz Medicinske fakultete, Katedra za javno zdravje – higiena.
Spoštovani Tomaž Čakš, dobrodošli v Med.Over.Net-ovi ekipi in vabljeni, da se sami predstavite in poveste kaj več o sebi.
Spoštovani uporabniki vabljeni, da postavite kakšno vprašanje za pulmologa.
Spoštovani “forumovci in forumovke” in seveda vsi “upravljalci” med.over.neta!
Hvala za vabilo na sodelovanje. Opravičujem se, ker se nisem uspel pravočasno predstaviti,vendar sem v teh dneh še posebej obremenjen z obveznostmi – razlog je seveda priprava novega zakona o zaščiti pred tobačnim dimom. Pomembneje se mi je tudi zdelo, da Vam poskušam čim hitreje odgovarjati na vaša vprašanja. V nadaljevanju vam bom na kratko podal nekaj osnovnih podatkov iz mojega Curiculum Vitae.
Po diplomi na Medicinski fakulteti v Ljubljani sem pričel z delom v Zdravstvenem domu Ljubljana-Bežigrad kot zdravnik splošne medicine. 1992 sem zaključil specializacijo iz Splošne-družinske medicine.
Vrsto let sem bil mentor v ambulanti splošne medicine najprej zdravnikom-stažistom, nato študentom. Leta 1995 sem bil izvoljen v naziv asistent za predmet Družinska medicina-Splošna medicina, naslednje leto pa v naziv asistent za predmet Higiena na Medicinski fakulteti v Ljubljani.
Od 1990 leta aktivno delujem pri programu preprečevanja kroničnih nenalezljivih bolezni WHO-CINDI. Od leta 1996 dalje sem redno zaposlen na Medicinski fakulteti v Ljubljani na Katedri za javo zdravje. Leta 2001 sem zaključil še specializacijo iz higiene ter zagovarjal magistsko nalogo. Istega leta sem bil imenovan za Nacionalnega sodelavca WHO iz Slovenije za področje tobaka. Leta 2002 me je minister za zdravje Republike Slovenije imenoval v delovno skupino Ministrstva za zdravje RS za naloge s področja omejevanja uporabe tobaka in tobačnih izdelkov, oktobra pa za predstavnika Republike Slovenije na pogajanjih INB (International Negotiation Body) za Okvirno konvencijo WHO o omejevanju tobaka (FCTC). V maju 2004 sem bil na srečanju Evropskega foruma zdravniških društev (EFMA) imenovan za predsednika njegove skupine za tobak (Tobacco Action Group), ki jo še sedaj vodim.
Toliko na kratko nekaj osnovnih informacij.
l
andreja76 napisal:
> Pa ste vi sam kdaj kadil (ni provokativno vprašanje, le firbec
> 🙂 )
Ni problema. Sam cigaret nisem nikoli kadil (sta jih zato moja starša toliko več). Sem pa v mlajših letih občasno (1x na 2-3 mesece) prižgal pipo – da bi bil frajer. Vsem okoli je dišalo, jaz pa sem imel še dva dni zoprn okus v ustih in se nisem prav nič dobro počutil. Tako sem tudi s tem prenehal. Na srečo nisem postal odvisen.