Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Alternativa Zdravilstvo Atopični dermatiris in dieta

Atopični dermatiris in dieta

Imam dvoletnega sina, ki ima diagnozo atopični dermatitis od njegovega tretjega meseca dalje. Na alergološki so ugotovljene alergije na mleko, jajca, sojo, arašide, mačjo dlako (celokupni IgE 784 kU/L) iz tega sledi dieta brez že predhodno naštetih alergenov in po priporočilih alergologinje tudi brez govejega in perutninskega mesa (jemo zajčje in žrebičkovo meso). Pri njegovih 6 mesecih sva oba hodila na Bicom terapijo, pri obeh so bile alergije izbrisane, a so se v treh mesecih zopet pojavile v še hujši obliki. Kot se spominjam je terapevtka delala na toksičnosti, pregledala možnost gljivic in drugih parazitov, toksičnost pri obeh je bila zelo visoka, vendar smo s terapijami prišli do konca. Diete smo se strogo držali tudi po zaključeni terapiji. Zanima me koliko je “povratnikov” pri tej terapiji in kaj bi lahko še bil razlog, da so se alergije vrnile. Razlagam si, da ni bil ugotovljen pravi razlog.

V prehrani mu nudim polnozrnate žitne izdelke,dovoljeno meso, kuhano zelenjavo od sadja pa samo kuhana jabolka suhe fige, marelice in rozine, dodajam pa mu še esencialne aminokisline rastlinskega izvora (brez soje), aktiviran skandinavski ječmen in FHES (aktivni vodik) po katerih se mu je stanje kože zelo izboljšalo. A v zadnjem času, mogoče je to tudi posledica mrzlega vremena, je srbenje, ki se pojavi najpogosteje ponoči okrog 02.ure zjutraj, vedno bolj pogosto. Noči so zopet nemirne, sin pa se je začel poleg predela dlani, praskati še po obrazu (zalizci in ovratnik) in okoli gležnjev. Ali je pri teh spremembah nujno razlog od znotraj, se pravi alergija, ali je možen zunanji dejavnik, suh zrak in mraz.

Na vašem forumu sem zasledila da pri AD ni priporočljivo uživanje ogljikovih hidratov, kar pomeni da našemu malčku še zožim prehrambeni repertoar. Sama mu pečem kruh iz polnozrnate moke in lanenih ter sončničnih semen, ki ga ima zelo rad in mi daje občutek, da mali s tem dobi energijo. Kaj mu dam potem še lahko jesti, poleg zelenjavnih sokov, ki jih priporočate?

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovore.

Pozdravljeni!

Najprej odgovor na vprašanje, zakaj se po zdravljenju z BRT alergije znova pojavijo:
veko terapevtov za BRT zdravi na žalost „samo“ alergije. To prinese najhitrejši uspeh (vendar samo kratkoročno), kar pacienti/starši radi vidijo. Pomembno pa je, da zdravimo vzroke za nastanek alergij. Glavni vzrok so črevesne glivice. To se v zadnjem času slišali tudi zgoraj omenjeni terapevti za BRT in jih bolj in bolj upoštevajo pri zdravljenju.

Potem pa pride odločilno vprašanje: kje so vzroki za naselitev glivic v črevesju? Odgovor je večplasten, glavna problema pa so glive kvasovke in plesni.

Ko govorimo o alergijskih reakcijah, poznamo v splošnem tri vzroke za njihov nastanek:
1. Alergija nastopi zaradi slabega imunskega sistema.
2. Alergija je primarna alergija, kar pogosto pomeni, da smo nagnjenost za alergije podedovali že od staršev (starih staršev).
3. Alergija nastane zaradi oslabljenega hormonskega sistema (predvsem nadledvične žleze). Telo proizvaja premalo kortizona in smo bolj nagnjeni k alergijam.
Vse te vzroke raziščemo med testiranjem z BRT.

Poznamo pa še en vzrok za nastanek alergij: konstitucija (podedovana nagnjenost k alergijam, ker so naši predniki zboleli za tuberkulozo). Zaradi cepljenj proti tuberkolozi v prvih letih življenja, pride do zelo velike senzibilizacije proti tuberkoloznim bakterijam. Te bakterije so prisotne tudi v mleku, zato reagirajo alergiki tudi na njih in ne samo na mleko. To dejstvo pozabijo številni terapevti in zdravijo samo alergije, ne ba tudi tuberkoloznih bakterij.

Zdaj pa nazaj h glivicam: ko se alergije znova pojavijo, se vrnejo tudi glivice. Glivice se lahko naselijo v telesu takrat, ko se zmanjša vitalnost črevesja. To pomeni, ko obstaja preveč strupov in premalo vitaminov in mineralov. Glavni dejavnik za takšno stanje je prehrana (če se pacient po terapiji zelo slabo prehranjuje, se poruši naravno ravnotežje v črevesju, razmnožijo se glivice in alergije se vrnejo).

Pomemben dejavnik pri ponovitvi alergij so antibiotiki in cepljenje. Pri alergikih se ne smejo uporabljati (razen v smrtni nevarnosti).

Upam, da sem vam podal nekaj iztočnic, zakaj je zdravljenje alergij zelo zahtevno. Pri terapiji so vzroki pomembnejši od alergij samih.

Zdaj pa še odgovor na vaše vprašanje:

Brez testiranja vam ne morem dati pametnega odgovora. Druga ura ponoči je čas, ko so jetra najbolj aktivna in razstrupljajo. Če otrok ne more spati ali se bolj praska, so jetra preveč obremenjena. S čim, lahko preko foruma samo ugibam.
Nisem proti ogljikovim hidratom, bolj me moti suho sadje (koncentrirani sladkor). Jedilnika pa ne smete preveč omejevati, ampak čim bolj rotirati z živili.

LP

Dominik Golenhofen zdravilec, dipl. hol. ener. med. (I.M.U.) in Ksenija Lakota zdravilka Golenhofen d.o.o. Obrije 10, Ljubljana Telefon: 059 059 090 www.golenhofen.si [email protected]

Hvala za odgovor. Pri vas sem že naročena na prvi pregled, na katerem kot sem razumela, bomo dobili odgovore na naša vprašanja. Zanima me ali je terapija BRT v primeru, da so prisotne glivice v črevesju zadostna, sli se uporabijo tudi pripravki za uživanje?

Zanima pa me še nekaj kar se tiče vzorcev v ampulah s katerimi preverjate občutljivost na posamezne substance. Ob že navedeni izkušnji z BRT sem ugotovila, da je naš malček kljub zaključeni terapiji zoper alergijo na mleko, še vedno alergičen nanj. To sem preizkusila tako, da sem ga namazala z mlekom po majhnem predelu kože (reagira s koprivnico). Ko sva naslednjič prišla na terapijo, sem vzorce mleka prinesla kar s seboj in terapevtka je ugotovila, da je res še vedno občutljiv nanj. Seveda je potem odpravila občutljivost na moje vzorce mleka. Žal se je alergija kot sem že rekla zopet pojavila.

Kakšne so vaše izkušnje. Ali so vzorci v ampulah res tako univerzalni in ponazarjajo substance (mleko, moka, jajce,….), ki se nahajajo v izdelkih, ki jih kupujemo, ali so možna odstopanja?

Pozdravljeni!

Sem za jemanje preparatov, ker podpirajo in pospešujejo zdravljenje. Vendar jih izberem vedno tako, da nekaj podpirajo, nikoli ne uporabim preparate, ki so proti nečemu (antimikotiki).

Za zdravljenje glavnega alergena iz živil so informacije iz ampul popolnoma dovolj. Le redko se zgodi, da pacienta zdravim z „njegovimi“ živili (to testiramo med zdravljenjem, da ugotovimo, kaj lahko je, s čim lahko pere in podobno). Pri zdravljenju plesni pa rad uporabim „domače“ vzorce od doma.

LP

Dominik Golenhofen zdravilec, dipl. hol. ener. med. (I.M.U.) in Ksenija Lakota zdravilka Golenhofen d.o.o. Obrije 10, Ljubljana Telefon: 059 059 090 www.golenhofen.si [email protected]

New Report

Close