Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Ortopedija bolečina v križu – vzrok mišica?

bolečina v križu – vzrok mišica?

Pozdravljeni!

Moje težave so se začele približno pred dvema letoma, ko sem po dvigovanju težjega bremena začutil bolečino v levem spodnjem predelu križa. Bolečina je prenehala približno po tednu dni, vendar se od takrat naprej bolečina pojavlja po dvigovanju kakšnega težjega bremena ali po intenzivni športni aktivnosti (badminton). Bolečine med športno aktivnostjo ali dvigovanjem bremena ni, pojavi se kasneje, ko se telo ohladi. Bolečina ni tako huda, da bi moral naslednji dan počivati, vendar je pa neprijetna. Med gibanjem je skoraj ne čutim, bolj je prisotna po sedenju. Pred dogodkom, ko sem začutil bolečino ob dvigovanju težjega bremena nisem imel nobenih težav z bolečinami v križu.

Obiskal sem specialista ortopeda, ki je naročil RTG slikanje, ki pa ni pokazalo poškodbe hrbtenice. Zdravnik je dejal, da je hrbtenica zdrava in nepoškodovana, oz. da za moja leta (26) izgleda normalno, bolečina pa da lahko izvira iz krča mišice ali pritiska mišice na živec. Po njegovi oceni nadaljnji pregledi niso bili potrebni, prav tako ne terapija. Svetoval mi je čim več gibanja in ukvarjanja s športom, prav tako je dejal, da omejitve glede ukvarjanja z določenimi športi ni, vsaka vrsta športne aktivnosti je koristna. To sedaj nekaj tednov tudi počnem, igram badminton, vendar po igranju še cca. 3 dni čutim bolečino.

V kolikor bolečino povzroča krč mišice oz. pritisk mišice na živec, me zanima naslednje:
1. Kaj se je zgodilo z mišico ob dvigovanju bremena pred dvema letoma, da od tistega trenutka dalje ob intenzivni telesni aktivnosti pride do krča mišice oz. pritiska mišice na živec, kar povzroča bolečino?
2. Zakaj se mišični krč oz. pritisk mišice na živec ponovi ob vsaki intenzivnejši telesni aktivnosti?
3. Ali je možno oz. kako je možno takšno stanje pojavljanja mišičnega krča oz. pritiskanja mišice na živec sanirati in vzpostaviti prvotno stanje? Ali se lahko ta problem popolnoma odpravi?
4. Ali naj nadaljujem s športno aktivnostjo in zraven še z vajami za krepitev hrbtnih mišic? Do sedaj sem bil telesno precej neaktiven (vendar nimam težav s prekomerno težo), bodo morda bolečine po nekem časovnem obdobju ukvarjanja s športom prenehale?

Glede na to, da je bila poškodba pred dvema letoma je zelo malo verjetno, da bi se še vedno pojavljal krč v obhrbteničnih mišicah. Glede na mehanizem poškodbe, ki ga opisujete je možno, da je ob dvigovanju bremena prišlo do poškodbe medvretenčne ploščice oz. strokovno imenovano intervertebralnega diska. Nativno rentgensko slikanje takšne poškodbe ne odkrije, potrebno bi bilo slikanje z magnetno resonanco. Kljub temu menim, da vam je veš ortoped svetoval pravilno, saj se za tovrstne slikovne preiskave običajno odločamo, kadar so v klinični sliki jasno prisotni znaki okvare katere od živčnih korenin oz. če so bolečine tako hude, da razmišljamo o operativni terapiji.
Glede na to, da gre pri vas le za moteče bolečine, ki se pojavijo po večjih obremenitvah hrbtenice bi vam svetoval, da nadaljujete z rednim izvajanjem naučenih vaj za hrbtenico, postopno pa stopnjujte svoje športne aktivnosti vendar ne do take mere, da bi to močno intenziviralo bolečino. Težave, ki jih imate imajo tendenco, da so z leti vedno manjše, pogosto pa izzvenevajo zelo postopno.

mag. Martin Mikek, dr.med. Specialist ortopedije Artros, center za ortopedijo in športne poškodbe Tehnološki park 21, stavba D, 3. nadstr. 1000 Ljubljana Tel: 01 518 7063 / 01 518 7064

mmikek napisal:

> Glede na to, da je bila poškodba pred dvema letoma je zelo malo
> verjetno, da bi se še vedno pojavljal krč v obhrbteničnih
> mišicah. Glede na mehanizem poškodbe, ki ga opisujete je možno,
> da je ob dvigovanju bremena prišlo do poškodbe medvretenčne
> ploščice oz. strokovno imenovano intervertebralnega diska.
> Nativno rentgensko slikanje takšne poškodbe ne odkrije,
> potrebno bi bilo slikanje z magnetno resonanco. Kljub temu
> menim, da vam je veš ortoped svetoval pravilno, saj se za
> tovrstne slikovne preiskave običajno odločamo, kadar so v
> klinični sliki jasno prisotni znaki okvare katere od živčnih
> korenin oz. če so bolečine tako hude, da razmišljamo o
> operativni terapiji.
> Glede na to, da gre pri vas le za moteče bolečine, ki se
> pojavijo po večjih obremenitvah hrbtenice bi vam svetoval, da
> nadaljujete z rednim izvajanjem naučenih vaj za hrbtenico,
> postopno pa stopnjujte svoje športne aktivnosti vendar ne do
> take mere, da bi to močno intenziviralo bolečino. Težave, ki
> jih imate imajo tendenco, da so z leti vedno manjše, pogosto pa
> izzvenevajo zelo postopno.
—————————————-

Hvala za vaš odgovor! V kolikor vas preveč ne obremenjujem, me zanima še naslednje.

Specialist ortoped je ob pregledu omenil, da je lahko vzrok bolečine tudi v mišici oz. pritisku mišice na živec, a ker se ni odločil za preiskavo z magnetno resonanco, ampak zgolj za rentgensko slikanje, ob pregledu ni bilo mogoče z gotovostjo ugotoviti, ali je morda prišlo tudi do poškodbe medvretenčne ploščice, ki jo omenjate v svojem odgovoru.

Zanima me naslednje:
1. Ali je mogoče stanje popolnoma sanirati in vzpostaviti prvotno stanje (t.j. da se bolečine po obremenitvah ne bodo več pojavljale)? Ali je to saniranje stanja mogoče tako v primeru, da je vzrok bolečine mišica, kot v primeru, da je vzrok medvretenčna ploščica?
2. Ali bi bilo smiselno vseeno prositi za pregled z magnetno resonanco? Se morda razlikuje način za saniranje stanja, če gre za bolečino, ki jo povzroča mišica ali če gre za bolečino, za katero je vzrok poškodba medvretenčne ploščice?

V primeru, da je bila poškodovana medvretenčna ploščica takšne poškodbe ni mogoče popolno sanirati, kar pa ne pomeni da ob ustrezni terapiji težave ne morejo povsem izzveneti. Kot sem že omenil je terapija lahko konzervativna z ustreznimi antirevmatiki, počitkom in zatem z vodeno fizikalno terapijo, v primeru izrazitejših in dolgotrajnih težav pa je terapija lahko tudi operativna – v tem primeru se odstrani poškodovani medvretenčni disk. Slikanje z magnetno resonanco je smiselno šele ko se odločamo o operativni terapiji. Konzervativno zdravljenje se ne razlikuje pri nategu mišice ali izbočenju medvretenčne ploščice.

mag. Martin Mikek, dr.med. Specialist ortopedije Artros, center za ortopedijo in športne poškodbe Tehnološki park 21, stavba D, 3. nadstr. 1000 Ljubljana Tel: 01 518 7063 / 01 518 7064

New Report

Close