Se o agenciji
Pozdravljene,
pridruzujem se debati o agencijah za mednarodne posvojitve. Ne vem kaksne so moznosti, da se tuja agencija akreditira v Sloveniji, potrebno bi bilo povprasati na Ministrstvu za delo in druzino. Gotovo bi moralo biti to mozno, ze zato ker smo v EU.
Sama sem ze razmisljala o ustanovitvi agnecije, vendar verjetno nimam dovolj energije in zilice, da bi to izpeljala. Vedeti je treba, da posredovanje agencije stroske posvojitve mocno poveca, zadeva pa tudi ni tako zelo enostavna, da bi clovek agencijo kar ustanovil. Ugotoviti je treba, kaj bi zahtevala drzava in koliko bi subvencionirala (koncesija). Ce bo na ministrstvu telo, ki bo urejalo mednarodne (in domace) posvojitve, bo moznost koncesije verjetno dokaj majhna.
Problem je tudi v tem, da je v Sloveniji relativno malo posvojiteljev, kar bi pomenilo vecje stroske na posameznega posvojitelja. Agencije so sicer neprofitne, a morajo zaposlenim vseeno dajati place in imajo mnoge druge stroske ne glede na to koliko posvojiteljem pomagajo. Usposobljeno osebje morajo imeti tako v Sloveniji kot tudi v vseh drzavah, kjer posredujejo, kar ne more biti ravno poceni. Potreben bi bil tudi zacetni kapital, ki bi omogocil potovanja in vzpostavitev stikov v drzavah, kjer bi agencija posredovala. Morda je ravno to razlog, da bi bilo morda bolj ekonomicno, ce bi tuja agencija pri nas odprla podruznico.
Kolikor je meni znano, v Angliji ni agencij, posvojitve pa potekajo v 22 drzavah. Posreduje drzava oziroma ustrezno ministrstvo (kar pa pomeni, da je postopek neskocno dolgotrajen, moja prijateljica je v postopku ze vec kot eno leto, pa papirjev se niso poslali v tujo drzavo). Neprofitne privatne agencije bi postopke gotovo pospesile.
Menim, da bi bilo mozno, da bi posvojiteljski par sam poskusil sreco, torej brez agencije. Izbral bi drzavo, ki je podpisnica konvencije, jo kontaktiral (ali prosil Ministrstvo, da jo kontaktira), dobil podatke o tem kako mora biti pripravljena dokumentacija, pripraviti vlogo, jo predati Ministrstvu v potrditev, dati prevesti in poslati ustreznemu organu v tujo drzavo. Gotovo ne bi bilo prav enostavno, tudi hitro ne, mislim pa, da bi bilo izvedljivo.
Mislim, da za Makedonijo agencija ne bo potrebna, sporazum bo predvidoma podpisan v septembru (potem ga bo potrebno se ratificirati), kako bo naprej, bomo pa videli.
Zivjo.
Da odgovorim na par stvari.
Teoretično je možno da se agencija odpre. O akrediatciji je pa tako, da se mora ministrvo odločiti kdo bo to prevzel v roke, oziroma če želijo oni akreditirati agencije ali bodo rajši omogočili dostopo že akreditiranim agencijam. Naj povem da bi tuja agencija, ki je v tujini že utečena lahko delovala brez našega ministrstva, če bodo to dovolili. In v nekaterih državah je tako urejeno.
Ja ustanovitev agencije ni ravno enostavno. Tukaj so pravniki in socialni delavci, ki poznajo vse zakone pri nas in v tujini. Država v tujini te mora sprejeti. Odpreti moraš pisarne v tujini. Nenehna potovanja tja in nazaj. En kup stroškov, za katere je vprašanje če bi jih število slovenskih posvojiteljev pokrilo. Jaz dvomim. Razen če se odpre slovenska agencija, s sodelovanjem katere že utečene. Po tem kar sem do danes zvedela najbrž najlažja in najcenejša pot.
V tujini brez agencije se NE da posvojiti. Informacije da to narediš sam s pomočjo ministrstva so ne resnične. To je možno samo v državah ki niso podpisale konvencije, v katerih pa mi itak ne smemo posvajati.
Države podpisnice pa imajo dokaj enotne protokole.
Kako je potem tej agenciji ime v posamezni državi ni tako pomembno. Ampak nekdo mora zate garantirita in tistinekdo mora iti v tujino prvič, ne ti sam. Dvomim da bo to za nas počel minister.