vse ob vpisu v 1.r. devetletke
Pozdravljeni!
Imam sina, ki gre septembra 2005 v 1. razred devetletke.
Njegova diagnoza je spastična diplegija stopnja II.
Sicer hodiva na obravnave v IRSR, 2×tedensko hodi na fizioterapijo, obiskuje od drugega leta starosti razvojni oddelek vrtca v MB, vse našteto je v tem predšolskem obdobju funkcioniralo kot uigrana celota. Njegov razvoj res dobro napreduje, zato bi želela, da bo v šoli enako.
Veliko imam vprašanj, strahov in tudi upanja, glede šole vendar… želela bi, da mi če je mogoče napišete kaj vse je potrebno napraviti z moje strani in potem s strani šole, da bodo pogoji za njegovo šolanje optimalni.
Hvala za odgovor!
Ali mi lahko napišete kaj pomeni razvojni oddelek vrtca? Tudi mi imamo otroka z enako diagnozo, vendar se ga nismo vpisali v vrtec in sem zdaj jaz doma z njim.
Glede na to, da ima vaš otrok CP stopnja II. predvidevam da samostojno hodi. Kako pa je z športnimi aktivnostmi? Zanima me namreč, kako je to kasneje. Naš otrok je star dve leti in sploh ne vem kako si ga naj predstavljam v prihodnosti. Kaj bo lahko počel in kaj ne. Ali mi lahko napišete kaj več o vaših izkušnjah?
Lep pozdrav,
Pozdravljene!
Imam sina, ki ima diagnozo cerebralna paraliza, hemipareza, spastična diplegija. Hodi v 3.razred 9-letke, redni program. Pred vpisom v 1.razred smo šli na komisijo, kjer so različni strokovnjaki ocenili njegove sposobnosti. Vključili so ga v redni program in mu dodelili spremljevalko, katera je z njim 6 ur dnenvo.Sin je dokaj samostojen, a potrebuje spremljevalko zaradi njegove varnosti (hoja po stopnicah) in zaradi pomoči pri oblačenju. Na predlog delovne terapevtke mu je šola nabavila posebno mizo in stol. Pouku zaenkrat še dobro sledi, brez posebnih prilagoditev.
Sem v stalnem stiku z razredničarko in sproti uspešno rešujemo vse probleme. Mislim, da ni potrebno imeti nobenih strahov.
Za dodatna vprašanja sem vama na voljo.
Lep pozdrav.
Karmen
Pozdravljene!
Malo je trajalo, pa sem spet tukaj…
Nejka, naš sin je shodil šele pri treh letih in pol. Mislim, da tudi s pomočjo razvojnega programa v vrtcu in jasno ob terapijah ipd.
Razvojni vrtec – uradno POPP predšolski oddelek s prilagojenim progamom, je vrtec kjer je otrok vključen v skupino max. 6 otrok s podobnimi težavami v razvoju. V skupini niso le otroci s cp torej gibalno ovirani, pač pa tudi z dawnovim sindromom, avtizmom, … Čisto odvisno.
Kar je vplivalo na najino odločitev za ta vrtec je naslednje:
– malo št.otrok v skupini
– zmeraj dve pedagoginji na skupino( specialna ped.-defektolog. in vzgojiteljica )
– individualni program razvoja vseh sposobnosti otroka
– nevrofizioterapevtke obravnave ( min. 1krat tedensko)
– delovna terapija ( to je učenje pravilnih gibalnih vzorcev v aktivnostih-npr.držanje pisala…)
– logopedska obravnava
In kar je najbolj pomembno, kot starš imam občutek da je otrok res na varnem , v strokovnih rokah, v času ko nisem z njim.
Karmen!
Hvala za informacijo, vendar kot sem danes izvedela na CSD, teh zadev več ne urejajo oni, pač pa zavod za šolstvo. Vsekakor vem da me ponovno čaka ogromno poti. Ne bi si želela, da bi bi bilo prepozno za to odločbo o usmerjanju, ker mislim, da se mora tudi šola kamor bo sin vpisan pripravit. Da se ne bi zgodilo podobno kot že marsikomu. Šolsko leto se je namreč začelo otrok pa ni imel odločbe in s tem ne spremljevalca.
Hvala še enkrat.
Aja, kako, pa ste rešili problem s telovadbo?
Lp Maja
Spoštovana Maja,
nisem se takoj vključila v pogovor, ker vam na nekaj vaših dilem lahko starši odgovorijo bolj zanimivo in konkretno iz lastnih izkušenj, torej tako kot so stvari v resnici. po Vašem zadnjem vprašanju pa sklepam, da res nimate dovolj informacij in zato jih nekaj navajam:
Vi kot starš morate kot zakoniti zastopnik podati zahtevo za postopek usmerjanja otroka s posebnimi potrebami, kajti, če tega ne storite Vi, lahko tak zahtevek vloži vrtec ali šola ali kak socialni ozir. drug zavod. Razmišljate pravilno, da je pomembno, da se dovolj zgodaj pripravite na šolo in če zato ta zahtevek vložite takoj in sicer ga naslovite na območno enoto Zavoda za šolstvo oziroma še prej tja pokličite ali se oglasite, kajti zahtevek morate vložiti na predpisanem obrazcu. Ta zahtevek je osnova za pridobitev strokovnega mnenja komisije za usmerjanje in izdaje odločbe o usmeritvi, ki vsebuje rešitve za posebne potrebe otroka v šoli (spremljevalec, prevoz, učna pomoč,…).
Mogoče je vse to že za vami, malo sem zmedena zaradi Vaše trditve, da gre sin jeseni v 1.razred devetletke – iz tega bi lahko sklepala, da je že usmerjen v konkretni program.
Drugo pa je seveda, kaj lahko še dodatno naredite, da pripravite šolo na vključitev vašega otroka in kako tudi njega in vso družino pripravite na ta korak. Vse prevečkrat starši mislijo, da je problem rešen, ko jim uspe otroka s CP vključiti v redno šolo, a se ponavadi šele prične in zato se je treba na to res dobro pripraviti. Tudi z vzgojo otroka vse od začetka. Zato razumem Vaš strah in željo, da bi stvari tekle lepo tudi v šoli.
V okviru Šole za starše pri Zvezi Sonček je vključevanje zelo aktualna tema, v delavnicah s starši iščemo odgovore, nudimo pomoč in izoblikovali smo s pomočjo izkušenj (tudi iz tujine) tudi 20 praktičnih korakov, kako starši pripravijo bolj optimalne pogoje za otrokovo vključitev. Preveč je tega, da bi to predstavila v okviru tega odgovora, zato mi lahko sporočite svoj e-naslov po e-pošti na [email protected], pa vam bom poslala. Pa še kakšen pravilnik o postopku usmerjanja in delu komisij, če boste želeli.
Če boste pa hoteli sodelovati v kaki samopomočni skupini staršev z otroki s PP v rednih programih varstva in izobraževanja, mi pa tudi povejte, da Vas povabimo medse.
Lep pozdrav in srečno.
Marija Božič
Pozdravljeni!
Oglašam se sicer malo pozno, morda pa vam še vseeno lahko kako pomagam.
Moja hčerka je začela septembra 2004 obiskovati prvi razred osnovne šole, pred tem pa nas je čakalo skoraj celo leto “priprav”. Kot vam je napisala ga. Božič, morajo starši na Zavodu za šolstvo sprožiti postopek za usmerjanje. Iz mojih izkušenj vam povem, da je dobro ta postopek začeti že nekje v začetku leta (jaz sem šla na Zavod takoj po vpisu v šolo, to je bilo nekje v začetku februarja 2004). Na Zavodu se lahko obrnete na gospo Lep (njena tel. št. je 3208053) – gospa je zelo prijazna in vam bo najverjetneje tudi povedala, kdo bo vodil postopek za vašega sina (mislim, da razen nje delata še dva referenta na teh zadevah). Jaz sem morala na Zavodu podpisati izjavo, da želim sprožiti postopek usmerjanja za mojo hčerko zaradi vpisa v osnovno šolo in potem je vse potekalo približno podobno kot prvič, razen da je bil kakšen pregled manj (najprej mislim da so morali podati svoje mneje v vrtcu, nato pa pregled pri zdravniku, psihologu,…).
Odločbo smo dobili že konec maja in tako je imela tudi šola dovolj časa, da pripravi vse potrebno.
Moram pa tudi pohvaliti vrtec, saj so bili pravzaprav oni tisti, ki so navezali stike z hčerino osnovno šolo in organizirali srečanje že v decembru 2003 (prišle so učiteljica prvega razeda, psihologinja in specialna pedagoginja), ko je hčerka še hodila v vrtec. In to se mi zdi zelo dobro, saj “šola” spozna otroka, pa tudi za otroka je to koristno.
Želim vam obilo uspeha in da bi vse potekalo brez zapletov.
Lep pozdrav!